Çizmeleri giyeriz!

2016 yılı faaliyet raporunu İBB Meclisi'ne sunan Kadir Topbaş, muhalefete sert çıktı. Topbaş, “Daha önce de siyasi hayatımda son dönem olduğunu söyledim. Ama çok merak ediyorsanız, canımız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz; hizmet üretenlerin her daim yanında oluruz” diye konuştu.

Çizmeleri  giyeriz!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılı faaliyet raporu dün Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bir sunum yaptığı oturumda faaliyet raporu 81 ret oyuna karşın, 160 oy ile kabul edildi.
Meclis Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın yönettiği oturumda söz alan Kadir Topbaş, 2016 yılında yapılan çalışmaları ve yapılacak projeleri anlattı. Muhalefetin eleştirilerine de yanıt veren Topbaş, “Benim nereye gideceğimi soruyorlar. Halkımıza daha önce de söyledim, siyasi hayatımda son dönem dedim. Çok merak ediyorsanız, canımız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz; hizmet üretenlerin her daim yanında oluruz” diye konuştu.

13 yılda 98 milyarlık yatırım
Topbaş, İstanbul'un bir dünya kenti olduğunu belirterek, “Her şeyden önce bu kenti yönetenler olarak sadece Türkiye'ye değil dünyaya karşı sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk çerçevesinde bugün İstanbul geldiği noktada başarılarıyla örnek alınan bir kente döndü. Yatırımları da bugüne göre değil gelecek kuşakları düşünerek yapıyoruz” dedi.
13 yıllık görev döneminde 98 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Topbaş, “Her alanda yatırım yaptık ancak büyük bölümü ulaşıma gitti. 2016'da da 16 buçuk milyar liralık yatırımın da ağırlığı ulaşım oldu. Bütçemizin gerçekleşme oranı da yüzde 92-93'lerde” açıklamasını yaptı.

5 yeni metro gelecek
İstanbul'da ulaşım master planında bin kilometrelik metro öngördüklerini söyleyen Topbaş, “Şuanda 5 hattın sözleşmesinde imzalanma aşamasına gelindi. Bunlar Başakşehir – Kayaşehir, Başakşehir – Bağcılar, Kaynarca – Pendik – Tuzla, Çekmeköy – Sultanbeyli ile Ümraniye – Ataşehir şeklinde. Ayrıca Üsküdar - Ümraniye ve Çekmeköy hattında da test sürüşleri devam ediyor. Ulaşım yatırımlarını birbiriyle ilintili hale getirmek istiyoruz. Ayrıca 2 kıtayı birbirine bağlayan çalışmalar yapıyoruz. Üsküdar – Kabataş arasında yaya yolu projemizin yanısıra İncirli'den Kadıköy’e gidicek hattın da çalışmalarına başladık” ifadesini kullandı.

Dava açacağım
Oylamanın ardından tekrar kürsüye gelerek teşekkür konuşması yapan Topbaş, “Birileri görmese de, gördüğü halde inkar etse dahi hizmeti sürdüreceğiz. Bir söz verdik; halkın hizmetkarı olacağız dedik. Muhalefetin bu boyutu değişmeyecek; yapılan güzel işlere teşekkür edilmeyecek. Cevap vermek dahi gerekmez, bir çoğu yargıya intikal ettirildi. Sonuçlanınca yanlarına kar kalacak değil. Biz karşı dava açacağız. Bizi milletin önünde kötü durumda bırakanlarla ilgili dava açacağız” dedi. Topbaş, “Sizden olmayan kime ihale verdiniz?” Bu ciddi bir ithamdır. Bunu yargıya götüreceğim. Müteahhitleri tanımam bile... İSKİ'nin kayıtlarına bakınız; Sözen'in 'dereye bağlayınız' lafı duruyor. Hala o pislikleri temizliyoruz. Silivri'de sanayi ve işadamı derneklerini ziyaret ettik. Sanayi olarak görülen bölgede rezillik, altyapı yok, mıcır döküyoruz bir şey ifade etmiyor. İlçe belediyesi yapmıyor dediler. Genel sekretere talimat verdim yapılacak. İlçe belediyesinin işi ama hak getire... Boğluca Deresi’yle ilgili CHP dava açtı, 5 yıl gecikti”dedi.

1 lira borç yok
CHP'lilerin belediyeye kredi verilmediği ile ilgili sözlerine de değinen Topbaş, “Günü gelmiş 1 lira borcumuz yok. 13 yılda 98 milyar liralık yatırım bir başarıdır. Değerlendirmeyi halkımız yapar, 3 dönemdir başkanlığın onayını veriyor. Krediniz bitti deniyor. 1 milyar 560 milyon Euro kredi kullandık. Genel Sekreter yardımcısının imzasıyla alabiliyoruz. Başkanı sevdiği için değil güvenirliliği dolayısıyla veriliyor. Ne devlete ne bankalara günü gelmiş bir lira borcu yok. Ve diyorum ki; geleceği etkileyecek borç yapılanmasına girmeyin” dedi.

Hayır çıkınca umutlandılar
“16 Nisan bir milat, dönüm noktası... Birileri algılar veya algılamayamaz ama Türkiye için bir milat. Herkese bir yurttaş olarak teşekkür ediyorum. Haksızlığa karşı ayağa kalkan bir Türkiye olacak” diyen Topbaş, “Referdum sonuçlarından hayır çıkınca geleceğe umutla bakıyor. Dostça söyleyeceğim, insanın yaradılışı mükemmelik arz ediyor ve doğruluk üzerine. Aksine hareket ettiği zaman yüzüne yansır. Tavsiyem odur ki; haksız ithamlarda bulunmayınız. Kendinize zarar verirsiniz. Bugüne kadar şahsıma zarar verilseydi burada olmazdım” açıklamasını yaptı.

Bu nasıl bir ahlak?
Kendisine  FETÖ'yle ilgili getirilen eleştirileri de yanıtlayan Topbaş, “15 Temmuz darbesinin elebaşlarının birçoğu kaçtı. Kaçanlara hemen ikametgah verildi. OHAL kapsamında 800 küsür kişi işten çıkartıldı. 100'ü geri döndü. FETÖ'ye yardım ettiniz mi? Nasıl bir iş, nasıl bir ahlak, nasıl bir vicdan? Vicdani sormadığını düşünüyorum. Bunu soran kendi kalbinde doğru olmadığını biliyordur” dedi. Topbaş, “Ne söz verdiysek yaptık. 3 dönemdir sizlerle birlikte hizmet vermenin mutluluğunu yaşadım. İktidarı ve muhalefetiyle bu kente hizmet vermekteyiz. Gelecekte bu yapılan değişim ve dönüşüm eminim konuşulacak” diyerek sözlerini bitirdi.

Bir daha sizi görecek miyiz?
CHP Grubu adına söz alan Hakkı Sağlam ise eleştirilerini Topbaş’a yöneltti. Sağlam, “33 milyonluk arsayı İstanbul halkının vergilerini heba ederek ardından “İstanbul halkı beni üç dönemdir seçiyor bana güveniyor” diyerek 430 milyona satın alarak birilerine kazanç sağladınız mı? Pazar günü yapılan halk oylaması sürecinde İBB Başkanı olarak CHP’nin iktidar olduğu ilçelere giderek evet oyu verin buraya Metro getireceğim diyerek halka şantaj yaptınız ve tehdit ettiniz mi? 3 yılda meclis genel kuruluna, deprem komisyonuna 29 imar değişiklikleri ile ilgili 5000’e yakın dosya gönderdiniz mi? Protokolle kaçak AVM’leri yasal hale getirdiniz mi? İş adamlarına villanızın yanında arsa satın aldırıp al gülüm ver gülüm diyerek kaçak yapısını yasal hale getirmeye çalıştınız mı?” sorularını yöneltti. “Bir daha sizi burada faaliyet raporu sunarken görebilecek miyiz? Bilemiyorum. Daha önce söylediğimiz tekrar edeyim. Bu göreviniz bitecek ve gideceksiniz. Halkımız İstanbul’a yapılan bu haksız ve hukuksuz uygulamaları asla unutmayacak” şeklinde konuştu. Ayrıca Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Sipahi de faaliyet raporuyla ilgili konuşma yaptı. EMEK KARAKAŞ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.