Damat çardak altına gelmedi

Beylikdüzü'ndeki siyasi partilerin ilçe başkanları Beylikdüzü Belediyesi'nin davetlisi olarak Çardak Altı Sohbetleri’nde bir araya geldi. Etkinliğe AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı İsmail Damat'ın katılmaması dikkat çekti

Damat çardak altına gelmedi
02 Eylül 2016 Cuma 21:19

Beylikdüzü Belediyesi, 3. Sevgi ve Barış Buluşmaları kapsamında düzenlediği 'Çardak Altı Sohbetleri'nde önceki gün siyasi partilerin ilçe başkanlarını ağırladı. '15 Temmuz sonrası Türkiye ve demokrasi' konusunun ele alındığı ve modaratörlüğünü Özge Uzun’un yaptığı söyleşiye CHP İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer, MHP İlçe Başkanı Ali Aydın, Saadet Partisi İlçe Başkanı Ercan Sevim, Bağımsız Türkiye Partisi İlçe Başkanı Mehmet Aksoy ve Vatan Partisi İlçe Başkanı Barbaros Bahçelioğlu katıldı. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğindeki söyleşiyi çok sayıda vatandaş izlerken; AK Parti İlçe Başkanı İsmail Damat'ın katılmaması dikkat ve tepki çekti.

Hem gidildi hem arandı

Konuşmasına "Programımıza gelen ilçe başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Elbette gelemeyen arkadaşlarımızın mutlak mazaretleri vardır. Umuyorum bunu daha geliştirerek eksiksiz buluşma anlarını hep beraber yaşarız" sözleriyle başlayan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu konuya dair soruya "İlçe başkanlarımız biliyor ama vatandaşlarımız da bilsin; biz ilçe başkanlarımıza hem kortejimize davette bulunduk hem de bütün aktivite programını aktardık. Ki uygun olduklarında katılsınlar. Özellikle bu akşam için de ilçe başkanlarımızı iki defa ziyaret ettirerek bir de arattırarak davet ettik. Tabi katılmama takdiri kişinin kendisine aittir, bununla ilgili net bir bilgim yok ama diliyor ve istiyorum ki bu tür ortamlarda veya bundan sonra ki biz olma kavramı ile ilgili üzerimize düşen mış gibi yapmadan biz olmayı başarmak. Mış gibi yapmadan biraraya gelmek" cevabını verdi.

Umarım telafi ederler

İmamoğlu, "Farklı da düşünebiliriz, benim yapma arzusunda olduğum bir projenin ilçeye fayda vermeyeceğini de düşünebilirler. Kaldı ki ben bu ilçede bunu yapmak adına farklı tavırlar geliştirmeye çalışıyorum. Geçmişinden bugüne burada belediye başkanlığı yapmış belediye başkanlarıyla 4 defa buluştum. Bilgilerini, tecrübelerini paylaşmak adına. Bundan sonra da bu buluşmaları daha sistematik ilçenin bir danışma kurulu gibi planlayacağım. AK Parti İlçe Başkanımızla bir araya geldiğimiz zamanlar oldu ama bu tür ortamların çok özel ve öncü olduğunu düşünüyorum. Onunla birlikte katılmayan bir iki ilçe başkanı arkadaşımızda var umarım bundan sonra ki yapacağımız davetlerde bunu kendileride telafi eder" sözleriyle cevap verdi.

Mış gibi yapılmamalı

İmamoğlu, "Biz bu siyasi dayanışmayı bugün ortaya koymazsak yarın ne özgür ortamlar bulabiliriz ne de bir siyasi partimiz kendi bayrağını sallayacak ortam bulabilir. Birlik ve beraber başarma kavramının özellikle ülkemizin 15 Temmuz'da yaşadığı travmadan sonra toplumun her kesimiyle her ortamında hissedilmesi gereken bir şey. Tabi bunu laf olsun diye de yapmamamız lazım, laf olsun diye değil tam da aksine ispatı yaparak, hissederek yapmamız gerek. Mış gibi olmaz, mış gibi olursa tehdit her gün kapıda bizi bekliyor, yani yeni 15 Temmuz'lar yaşarız. Mış gibi olursa Türkiye yine çok ciddi adımlar atamaz ve demokrasi adına başarılı olamayız" diye konuştu.

Programa katılan tüm ilçe parti başkanlarının ortak görüşü, ülkenin barış ve demokrasi ortamı için birlik ve beraberlik içinde davranacakları vurgusu oldu. Cumhuriyetin değerlerinden asla taviz

verilmeyeceğine dikkat çeken başkanlar, demokrasinin tam bağımsız bir Türkiye’nin yönetim anlayışı olduğunun da bir kez daha altını çizdi.

Bana göre demokrasi yok

Buluşmaların en önemli günlerinden birinin yaşandığını belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; particilik yapmanın doğru olmadığını, hangi ideolojide olursa olsun herkese eşit hizmet anlayışı ile yaklaşmanın demokrasinin bir gerekliliği olduğunu ifade etti. İmamoğlu, “Demokrasi, aykırı düşünen bir kişi bile olsa onu korumak için var” dedi. Siyasi hayatı boyunca toplum yapısına dair iyi gözlem ve analizler yaptığını ifade eden İmamoğlu, “Toplumun her kademesini, her siyasi yelpazesini birebir tanıdım. Sokakta, evinde, cenazesinde, düğününde, iş hayatında, emek hayatında her türlü anlamda tanımanın okulunu yaşadım. Bu çok değerli bir şey. Yerel yöneticilikte projeleri ortaya koyarken, her kesimin hissiyatını düşünerek hazırlık yaptım. Bunları uygulamaya koyarken de aynı hassasiyetle yürütmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Cumhuriyet ve demokrasi isimli bir kitapçık hazırladık, on binlerce dağıtmak istiyorum. Çünkü demokrasinin ne olduğunu hep beraber hissetmemiz lazım" diyen İmamoğlu, "Çocuklarımızın gençlerin cumhuriyeti demokrasiyi iyi anlaması lazım. 15 Temmuz'dan itibaren hep beraber yaşasın demokrasi diye çığlık atıyoruz bu ülkede. Fakat korkuyorum ki demokrasi yanlış anlaşılabilir. Bence 'bana göre demokrasi' yok. Demokrasi tam da aksine belki burada 99 kişi aynı düşünebilir, aykırı düşünen bir kişi için var, demokrasi onu korumak için var" şeklinde konuştu.

NİHAL ALTINGÖVDE


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.