DEDESİNİN TORUNU

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında gözaltına alınan ve yayınlanan tapelerde, “Benim rahmetli annemin babası derdi ki or..pu ile memurun bahşişini başında verin” ifadesiyle dikkat çeken Reza Zarrab’ın İBB yetklililerinin göz yumması sonucu, Kandilli sırtlarında satın aldığı tarihi köşkte inşaata başladığı ve bitişiğine bir de ek bina yaptığı ortaya çıktı.

DEDESİNİN TORUNU

Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li üyesi Hakkı Sağlam 15 Ekim 2014'te Reza Zarrab'ın kaçak köşkü ile ilgili Kadir Topbaş'ın cevaplaması istemiyle İBB Meclisi'ne soru önergesi verdiğini söyledi. Topbaş'a, “Tarihi eser olan köşk yıkıldı. Ağaçlar kesildi. Kaçak olarak gerçekleşen birçok işlem ve yasaları hiçe sayan bu durum hakkında yapılan adli ve idari işlemler nelerdir? Bu duruma göz yumulmasının sebebi nedir?” sorularını sorduğunu fakat 9 aydan beri cevap alamadığını belirten Sağlam, "UCLG Dünya Başkanlığını yapan koskoca Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'nda herkesin gözünün önünde kaçak olarak yapılan köşkü ve kaçak ikiz sarayları görmezden geldi" dedi.

Aleni şekilde suç işlendi
Hakkı Sağlam, CHP’lilerin bütün çaba ve uyarısına rağmen Kadir Topbaş'ın suç işlediğini savunarak, "9 ay geçmesine rağmen sorularımıza cevap vermeyen Topbaş’a bunun hesabını soracağız” ifadelerini kullandı. Bu arada Zarrab'a ait Kandilli sırtlarında bulunan köşkün, "Korunması gereken kültür varlığı" olarak tescil edilen yapılar arasında olduğu öğrenildi. Konu hakkında açıklama yapan, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre açıkça suç işlenmiştir. Projede restorasyon yapılması öngörülmüş olmasına rağmen, bina yıkılmış" diye konuştu.

Binanın tamamı yıkıldı
İşadamı Rıza Sarraf’a ait Kandilli sırtlarında bulunan ve İstanbul Boğazı panaromalı resminin bulunduğu branda ile kapatılan köşk, "Korunması gereken kültür varlığı’ olarak tescil edilen yapılar arasında. Köşkün sadece ön cephe duvarı bırakılarak binanın tamamı yıkıldı. Şu anda tarihi köşkün yerinde yeni bir bina yükseliyor. Ek bina görünümünde olan yapının, köşke çok yakın olarak inşa edildiği görülüyor. Geçmiş yıllara ait uydu fotoğraflarında da yeni binaya ilişkin herhangi bir iz görülmüyor.

Yasadışı şekilde ortadan kaldırılmış
Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, tarihi köşkün yıkılma sürecinin hukuksuz olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Projede restorasyon yapılması öngörülmüş olmasına rağmen, bina yıkılmış. Sadece bir cephesi muhafaza edilmiş. Diğer bütün bina yasadışı şekilde yıkılıp ortadan kaldırılmış" diye konuştu. Tescilli bir kültür varlığının 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na aykırı bir şekilde yıkıldığını belirten Muhçu, "Arsa sahipleri, yapımcı firma, yıkım süreci ile ilgili herhangi bir işlem yapmayan İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü suç işlemiştir. Bu süreci denetlemekle sorumlu olan Boğaziçi İmar Müdürlüğü de suç işlemiştir. Bu suçun karşılığı hem para hem hapis cezasıdır. Ancak yaptırımların herhangi bir kurum tarafından işletilmediği görülüyor" şeklinde konuştu.

Korunması gerekli kültür varlığı
Önceki yıllara ait görüntülerde ağaçlıklı yemyeşil bahçesiyle Yeşilçam filmlerindeki köşkleri andıran tarihi yapı, 1974 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından ‘korunması gereken kültür varlığı’ olarak tescil edilmişti. Öte yandan doğal ve tarihi sit alanında bulunan ve Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer alan yapı, 1986 yılında Kültür ve Tabiat Varlıkları İstanbul Bölge Kurulu tarafından 2. Derece Tarihi Yapı olarak tescil edildi.

Koruma kurulunun onayı yok
Boğaziçi öngörünüm bölgesinde kalan yapılar için ruhsat vermekle sorumlu olan Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri, köşkün ‘Koruma kurulundan onaylı restorasyon ruhsatı’ olduğunu savundu. Ancak söz konusu köşkle ilgili değişiklik yapmak için Üsküdar bölgesinden sorumlu olan İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, "Söz konusu taşınmaza ilişkin işlem dosyasında 1991 yılı sonrasında herhangi bir müellif değişikliği ya da kira sözleşmesi bilgisine rastlanmamıştır" açıklamasında bulundu.

Bahar PamirBu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.