Değirmenci tekrar seçim istedi

Silivri eski Belediye Başkanı Selami Değirmenci, beraberindekilerle birlikte Yüksek Seçim Kurulu'na gönderilmek üzere itirazda bulundu. Değirmenci, halk oylamasının tekrar yapılmasını istedi.

Değirmenci tekrar seçim istedi

Silivri eski Belediye Başkanı Selami Değirmenci, Hüseyin Şahin, Gülcihan Bilgiç, Cengiz Ağpur, Ertuğrul Aslan, İlgi Aslan, Kazım Demir ve Mercile Zengin, Silivri İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına gidereke, İlçe Yüksek Seçim Kurulu'na gönderilmek üzere itirazda bulundu. Türkiye genelinde çıkan referandum sonuncunun kararına kişisel olarak itirazda bulunan Değirmenci ve beraberindekiler, hazırladıkları itiraz dilekçelerini  İlçe Seçim Kurulu'na sundular. Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu kararın kanuna aykırı olduğunu ileri süren Değirmenci ve beraberindekiler, halk oylamasının iptal edilerek, yeniden yapılması talebinden bulundu.

YSK görevini yapamadı
İlçe Seçim Kurulu'na verilen itiraz dilekçesinde YSK'nın seçim güvenliğini sağlayamadığbelirtildi. Dilekçede şu ifadeler kullanıldı; “Halk oylaması esnasında oy verme işlemleri tamamlanmadan önce, Yüksek Seçim Kurulu tarafından duyurulan, henüz yazılı olmadığına göre de kesinleşmiş olan ve dolayısıyla halen itiraz edilebilen kararla, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulaları ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadığı sürece, bu oyların geçerli sayılacağına karar verilmiştir. Anayasanın 79. Maddesine göre, seçimlerin başlamasından bitmesine kadar, seçim güvenliğini sağlama ve şikayet ve itirazları inceleme ve kesin kararı verme görevi Yüksek Seçim Kurulu’nundur.  YSK halk oylamasının başlangıcından ayrı, sayım esnasında ise ayrı uygulamayı benimseyerek, Anayasayla kendisine verilen, güvenliğini sağlama görevini yerine getirmemiştir.”

Sandık güvenliği kalmadı
Sandık güvenliğinin kalmadığının vurgulandığı dilekçede, “Halk oylaması başındaki kural bu iken, halk oylaması devam ettiği esnada yeni bir duyuruyla mühür olmayan zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağını duyurarak, mühürsüz oy pusulası ve zarların sandık sonuç tutanağına kaydedilmesini de engellemiş ve sonradan denetimi olanaksız kılarak sandık güvenliğini ortadan kaldırmıştır. YSK’nın sandık kurulu mühürünü ihtiva etmeyen zarf ve pusulaların geçerli sayılacağına dair kararının iptal edilmesini, halk oylamasının yenilenmesini, muteberliği tartışılır halk oylamasının sonucunda doğrudan etkilenen bir yurttaş olarak arz ederim” denildi. FATMA SARIBIYIK YILDIRIM

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.