Devletin malı deniz yemeyen domuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Slovenya-Türkiye İş Formu’nda yaptığı konuşmasında, “Maalesef kamu kurumlarında genelde mantık hep şudur: Devletin malı deniz, yemeyen domuz” tespiti Avcılar Belediyesi uygulamasında bir kez daha gerçekleşti.

Devletin malı deniz yemeyen domuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Slovenya-Türkiye İş Formu’nda yaptığı konuşmasında, “Maalesef kamu kurumlarında genelde mantık hep şudur: Devletin malı deniz, yemeyen domuz” tespiti Avcılar Belediyesi uygulamasında bir kez daha gerçekleşti. Belediye, kamunun fazladan 31 milyon TL’sini özel bir firmanın kasasına hortumladı. Borç batağında cebelleşen belediyenin hukuka aykırı uygulamasının detayları ise Ankara 14. İdare Mahkemesi kararında ortaya çıktı.

Çöp ihalesiyle başı dertte olan Avcılar Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli’ye bir kötü haber de İdare Mahkemesi’nden geldi. Mahkeme, ihaleye giren Beş Kardeşler adlı firmanın şikayetini karara bağladı. Karara göre, Kamu İhale Kurumu’nun aldığı karar ve Avcılar Belediyesi’nin uygulaması da hukuka aykırı.

Kamuoyunu aylarca meşgul eden ve ihale sürecinde birçok usulsüzlük olduğu Gazete İstanbul tarafından gündeme getirilen Çöp İhalesi’ndeki yeni gelişmeler, belediyenin, ihaleyi Tomurcuk adlı firmaya vermek için özel bir çaba sarf ettiğini, diğer firma Beş Kardeşler’e ise resmen kumpas kurulduğunu gösterdi. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’ın “Hiçbir usulsüzlük yok, her şey yasal” beyanatının da doğru olmadığı Ankara 14. İdare Mahkemesi 27/02/2015 tarih ve 2015/272 sayılı kararıyla belgelenmiş oldu.

Kumpas: Firma borçlu gösterildi
2014/76432 Kayıt numaralı 'Avcılar İlçesi Dahilindeki Katı Atıkların ve Tıbbi Atıkların Toplanması ve Nakli İle Kent Temizliği Hizmet Alim İşi' ihale değerlendirmesinde 2 (İki) firma geçerli teklif verirken, piyasa araştırmasına göre belirlenen 121 milyon 223 bin TL’lik tutara oranla en düşük fiyatı veren firmanın bir kumpas sonucu elendiği görüldü. İhaleye katılan firmalardan Tomurcuk adlı firma 30 aylık çöp ihalesi için 115 milyon 999 bin 650 TL, Beşkardeşler adlı firma ise 84 milyon 957 bin 400 TL teklif verdi. Ekonomik yönden en avantajlı firmaya verilmesi gereken ihale, Avcılar Belediyesi tarafından 31 milyon TL daha fazla teklif sunan Tomurcuk adlı firmaya ihale edildi. Belediye, elinde “Borcu yoktur” belgesi bulunduğu halde  SGK borcu olduğu iddiasıyla en uygun teklif veren firmayı eleyerek bir skandala imza attı.

Mahkeme 3 gerekçe gösterdi
Çöp ihalesindeki usulsüzlüklerden dolayı Kamu İhale Kurumu’na (KİK) şikayet hakkını kullanan Beş Kardeşler İnş. Turz. Gıda. Otom. İş. Mak. Pet. Ürün. Tem. San. Ve Tic. Ltd. Şti. Kurul kararında 3 üyenin ihalenin iptal edilmesi, bir üyenin de düzeltici işlem belirlenerek ihalenin şikayetçi firmaya verilmesi yönünde görüş bildirmesine rağmen şikayetinin reddedilmesini Ankara 14. İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Kamu İhale Kurumu kararının hukuka uygun olmadığı yönünde oybirliği sağlanırken, şikayetçi firmanın taksitlendirilmiş borcundan dolayı elenmesinin hukuka aykırı bulunduğu, bu yüzden geçici teminatının irat kaydedilmesinin haksız işlem olduğu, ihaleye katılan Tomurcuk İnşaat’ın SGK borcunun sorgulanmamasının ise eşitlik ilkesine aykırılık taşıdığı belirtildi.

Kamu zararı: 31 Milyon TL
Avcılar Belediyesi’nin çöp ihalesinin tüm sürecinde taraflı davrandığı, uygulamalarda daha net ortaya çıktı. İhale sonucu şikayet üzerine KİK’te değerlendirilirken, mecburi olarak pazarlık usulü gerçekleştirilen ihalelere, ana ihaleye teklif verdiği halde Beş Kardeşler adlı firmanın katılması engellendi. Daha önceki yıllarda Avcılar İlçesi’nin temizlik işlerini yapan şikayetçi firmanın ihaleden elenmesi için özel çaba sarf eden belediye yetkilileri, her türlü yasal prosedürü yerine getirmiş olmasına rağmen düşük teklif veren firmayı eleyerek 31 milyon TL gibi fahiş farkla yüksek teklif veren ikinci sıradaki firmaya iştah kabartan çöp ihalesini pas etti.

16 milyon TL’nin peşine düştü
Personel maaşını ödemekte güçlük çeken borç batağındaki Avcılar Belediyesi’nin 180 milyon TL borcu olduğu ifade edilirken, çöp ihalesini 31 milyon TL yükseğine pas etmek için çaba sarf eden Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli’nin, Nisan ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda yaklaşık 16 milyon TL borçlanma yetkisinin peşine düşmesi ise çelişkili karşılandı. Başkan Toprak’ın belediyeyi iyi yönetemediği, kamu görevini layıkıyla yerine getiremediği gerekçesiyle toplantıyı protesto ederek katılmayan 8 CHP’li Meclis üyesinin Nisan ayı toplantısında bulunmaması, yereldeki iktidar CHP’nin muhalefete düşmesine neden olmuş, Başkan Toprak şok bir darbe yemiş, bu nedenle de borçlanma yetkisini alamamıştı. Kamu bütçesinden 31 milyon TL gibi bir meblağı gözünü kırpmadan özel bir firmanın kasasına aktarmayı tercih eden Avcılar Belediye Başkanı Toprak’ın 16 milyon TL arayışına giriş olması partililerce de samimi karşılanmadı. Parti içi muhaliflerin ortak kanaati ise belediyenin tamamen çıkmaza gireceği yönünde.

Bomba karar gündem yaratacak
Ankara 14. İdare Mahkemesi’nin çöp ihalesindeki usulsüzlüğü öne çıkardığı kararı Kamu İhale Kurumu ve Avcılar Belediyesi’ni zora sokacak nitelikte. Mahkeme, şikayetin ele alınmasında KİK’in eksikliği olduğunu belirtirken, hukuka aykırı uygulamaların iptal edilmesini istedi. Buna göre irat (gelir) kaydedilen geçici teminatın şikayetçi firma Beş Kardeş’e tekrar iade edilmesi, Tomurcuk adlı firmanın SGK sorgusunun yapılmamış olması ve SGK borcu yapılandırıldığı halde Beş Kardeşler firmasının SGK borcu nedeniyle ihaleden elenmesinin Kamu İhale Kurumu’nca dikkate alınmamasının hukuka aykırı olduğuna dikkat çekildi. Karar içeriğinde yer alan değerlendirmeler sonucunda Avcılar Belediye Başkanı Toprak’ın ise doğruları söylemediği kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği, ihale sürecine bilerek ve isteyerek müdahale ettiği görüldü.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.