EĞİTİMDE ÇATLAK!

2015-2016 eğitim öğretim yılı Büyükçekmece'de sancılı başladı. Yüzde 69 çürük raporu bulunan ve eğitime başlayamayan Kumburgaz Merkez İlkokulu öğrencileri valilikten yetki devri geç çıktığı için taşımalı sistemden de istifade edemedi. Açıkta kalan öğrencilerin durumu velileri sokağa döktü, D 100 Karayolu bir süre ulaşıma kapandı

EĞİTİMDE ÇATLAK!

Yaklaşık 35 yıllık geçmişe sahip olan Kumburgaz Merkez İlkokulu yüzde 69 çürük raporu olmasına rağmen geçen Haziran ayına kadar eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etti. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında ise okulda eğitim gören öğrencilerin taşımalı sistemle başka bir okula nakil edilmesine karar verildi. Fakat yeni sezonun 2 hafta gecikmeli başlamasına rağmen taşımalı sistem kurulamadı. Enkazı andıran okul binasına çocuklarını sokmak istemeyen veliler de D-100 Karayolu'nda eylem yaparak yetkililerin seslerine kulak vermesini istedi.

Eğitim verilmeyecek
Merkez İlkokulu'nda yaşanan skandal hakkında gazetemize konuşan Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat yeni bir okul yapılana kadar mağdur öğrencilerin Celaliye Kamiloba'da bulunan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda eğitim göreceğini belirtti. Arat, Merkez İlkokulu'nda bundan sonra kesinlikle eğitim verilmeyeceğinin de altını çizdi. Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun ise vallikten yetki devrinin geç geldiği için taşımalı sisteme geçemediklerini bir hafta içerisinde sorunun çözüleceğini dile getirdi. 
2 tane arsa verdik
Yüzde 69 çürük raporlu Merkez İlkokulu'nun belediyeye ait arsası da tartışmalara neden oldu. Bazı öğrenci velileri Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün okulun bulunduğu arsaya AVM yapacağını iddia ederken Başkan Akgün gazetemize yaptığı açıklamada, "Adı geçen alan okul alanı değil ticaret alanıdır. Belediye olarak okul yapılmak üzere aynı mahallede iki arsa tahsis ettik. Fakat birileri üzüm yemek yerine bağcıyı dövmeye çlışıyor" ifadelerini kullandı. AVM iddialarına da cevap veren Akgün,"Ben demirden korksam trene binmem. AVM de yaparım, gökdelen de yaparım. 2 buçuk dönüm arsaya AVM'mi olurmuş? AVM'yi bunu dillendiren beyinlere yapmak lazım" diyerek tepkisini gösterdi.

Kapı ve pencereler dökülüyor
Duvarları çatlak olan, pencere ve kapıları bakımsızlıktan dökülen Kumburgaz Merkez İlkokulu'nda eğitim ve öğretim gören 600'ü aşkın öğrenci ders başı yapamadı. Okul bahçesinde toplanan öğrenci ve velilere açıklama yapan Okul Müdürü Sanlı Gökmen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendilerini bayramdan 2 gün önce bilgilendirdiğini dile getirdi. Kaymakam Mustafa Hulusi Arat'ın adı geçen okulda kesinlikle eğitim verilmeyeceğini belirtmesine rağmen, “Yasal işlemler yetiştirilemediği için ilk iki hafta eğitim Kumburgaz İlkokulu’nda sürdürülecek” açıklamasını yaptı. Daha sonrasında ise Bakanlığın belirlediği Celaliye’deki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda eğitime devam edileceğini belirtti.

Şikayet ettik ancak...
Çocukları eğitime başlayamayan veliler ise Merkez İlkokulu’nun ivedilikle yıkılması ve yerine yeni okul yapılması gerektiğini vurguladı. “Okulumuz artık tadilatla sağlamlaştırılamayacak kadar kötü durumda” ifadesini kullanan veliler, öğrencilerin Celaliye'ye nakil edilmesine de karşı çıktı. Merkez İlkokulu’na yakın mesafede İmam Hatip Lisesi olduğunun altını çizen veliler, "Çocuğumuzun başına bir şey gelse veya ateşlense Celaliye’ye nasıl gideceğiz, nasıl yetişeceğiz” serzenişinde bulundu. Veliler ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayette bulunduklarını ancak herhangi bir geri dönüş olmadığını ifade etti.

Yetersiz durumdayız
İstiklal Marşı’nın okunması ardından açıklama yapan Okul Müdürü Sanlı Gökmen ise mevcut okulda yeterli derecede eğitim veremediklerini belirtti. “Okulumuzda sadece dersliklerimiz bulunuyor, laboratuvar, seminer salonu, kütüphane gibi yan birimlerimiz bulunmuyor. Bu yüzden de öğrencilerimize yeterli eğitimi veremiyoruz” diye konuşan Gökmen, yeni yapılacak okulun daha hijyenik, daha sağlam ve imkanlarının daha geniş olacağını vurguladı. Gökmen yeni bina ile ikili öğretim yerine tekli öğretime geçiş yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Aynı yere yapılsın!
Tartışmalara neden olan okul arsası hakkında da açıklama yapan Okul Müdürü Gökmen, “Yeni okulun nereye yapılacağı belli değil. Biz yeni okul binasının tekrar buraya yapılmasını arzu ediyoruz. Fakat maalesef karar mercii biz değiliz. Kararı verecek olan Kaymakam, Büyükçekmece Belediyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Eğer bize fikrimizi sorarlarsa tekrar aynı araziye okulu yapmalarını önereceğiz. Çünkü burası Kumburgaz Merkez Mahallesi’nin merkezidir. Öğrencilerimiz her nereden geliyorsa kolaylıkla okulumuza ulaşabiliyor” diye konuştu.

Masrafları biz karşılarız
Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat eğitim ve öretim yılının başladığı ilk günde Kumburgaz Merkez İlkokulu'nda yaşanan skandalı gazetemize değerlendirdi. Öğrenci ve velilerinin tepki göstermekte haklı olduğunu vurgulayan Kaymakam Arat, “Merkez İlkokulu'nda eğitim devam etmeyecek. Bir hafta sonra öğrencilerimiz taşımalı sistemle Celaliye Mehmet Akif Ersoy İkokulu'na nakledilecek” dedi. Bir haftalık zaman zarfında öğrencilerin Celalilye'ye kendi imkanları ile gideceklerini sözlerine ekleyen Arat, “İmkanı olmayanların yol masraflarını da kaymakamlık karşılayacak” bilgisini verdi. Tartışmalı okul arsası hakkında da konuşan Kaymakam Arat, “Şu anda yer seçimi konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Bilindiği üzere Merkez İlkokulu'nun arsası belediyeye ait. Belediye de bu arsaya tekrar okul yapılmasını istemiyor” açıklamasını yaptı.

Teknik bir gecikme var
Gazetemize konuşan Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun ise yüzde 69 çürük raporu bulunan Merkez İlkokulu'nu tedbir maksatlı Celaliye'ye taşıdıklarını dile getirdi. Taşımalı sistemde meydana gelen aksaklığı İstanbul Valiliği'ne bağlayan Uygun, "Taşınma kararı alındı ama teknik bir gecikme var. Valilikten yetki devri geç çıktığı için ihale süreci bitmedi. Bir hafta sonra taşımalı sisteme geçilecek" ifadelerini kullandı.

Demirden korksam trene binmem
1987 yılında Kumburgaz'ın belediye sıfatını kazanmasıyla Merkez İlkokulu'nun arsasının da belediye devredilmesi ve adı geçen arsaya AVM yapılacağı yönündeki iddiaları gazetemize değerlendiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, birilerinin üzüm yemek yerine bağcıyı dövmeye çalıştığını savundu. Merkez İlkokulu arsasının eğitim alanı olmadığını ticaret alanı olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Akgün, "Belediye olarak Kumburgaz'da iki arsayı okul alanı olarak Milli Eğitim'e devrettik. Tartışılan Merkez İlkokulu arsası ise okul yapmaya kesinlikle müsait değildir. Çünkü E-5'in kenarında okul olmaz. Buraya okul yapılsın diyenler hiç mi Avrupa'ya gitmediler. Ben dünya insanıyım kafamı kuma sokmam. Avrupa'da ana yol kenarında bir tane okul göstersinler bana belediye başkanlığını bırakırım" dedi.

2.5 dönüme AVM'mi olur?
Akgün açıklamasının davemında, “Demirden korksam trene binmem” sözlerini sarfederek, adı geçen arsa üzerinde AVM yapılacağı yönünde ortaya atılan iddialara da açıklık getirdi. “AVM de yapatım gökdelen de dikerim” diye konuşan Akgün, “Merkez İlkokulu'nun 2.5 dönüm arsası var. 2.5 dönüm arazi üzerine AVM'mi kurulurmuş! Aslında bu iddiayı dillendirenlerin beynine AVM kurmak lazım” tepkisini gösterdi.

BAHAR PAMİR
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan uygun mu - 13 ay önce
bence uygun değil.okul müdür yardımcısıyken paralel yapılar sayesinde ilçe müdürü olacak kadar uygun.tüm bu alavere dalavereler dinimizin adına yapılıyorsa hiç uygun değil.insan biraz utanır be...