Ele verir talkını kendi yutar salkımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e tahsis edilen Mercedes marka zırhlı makam aracı yeni bir tartışma başlattı.

Ele verir talkını kendi yutar salkımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e tahsis edilen Mercedes marka zırhlı makam aracı yeni bir tartışma başlattı. Başbakanlığı döneminde 28046 sayılı resmi gazetede de yayınlanan 2011/13 sayılı genelge ile yerli araç kullanımını öngören Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahsis ettiği Mercedes ile bu kuralı ve 2006 yılında alınmış Bakanlar Kurulu kararını çiğnemiş oldu. 

Uzun zamandan beri kamuoyunda tartışılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in makam aracı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın araya girmesiyle yeni bir boyut kazandı. Piyasa değeri 1 milyon lira olduğu iddia edilen 2014 model siyah Mercedes S500 4matIc L VISION marka aracı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez katıldığı bir TV kanalında ibret-i alem için iade edeceğini açıkladı. Görmez'in açıklamasından sonra tartışmaya müdahil olan Erdoğan, “Cumhurbaşkanı makamından bir Mercedes’i ben başkanımıza tahsis edeceğim. Hem de zırhlı olacak" açıklamasını yaptı. Bütün bu tartışmalardan sonra MHP Lideri Bahçeli Görmez'i istifaya davet ederken HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Sırat köprüsü Mercedes'le geçilmez" çıkışını yaptı.

İsrafın her türlüsü haram!
2011 yılında kendi imzasıyla yayınlanan Başbakanlık Genelgesi'nde tasarruf ve rekabet ilkelerine uygun hareket edilmesi kaydıyla yerli araç kullanımını öngören Cumhurbaşkanı Erdoğan, Görmez'e tahsis ettiği zırhlı Mercedes marka araç ile Bakanlar Kurulu kararını da çiğnemiş oldu. Yeni zırhlı araç ise Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, "Sarık ve cübbe kadar büyük bir zırh mı olur?" açıklamasını akıllara getirdi. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan aylık dergide israf üzerine yayınlanan bir yazıda, "Herhangi bir şeyde haddini aşmak israftır. 
Dolayısıyla günah olan her inanç, söz, eylem ve davranış israftır.Her israf, haramdır, büyük günahtır" ifadeleri kullanılmıştı.

Araç zırhlı değil
7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in makam aracı üzerinden yapılan tartışmalar dur durak bilmiyor. İlk olarak Hürriyet Gazetesi'nin gündeme getirdiği ve Sözcü Gazetesi'nde de yayınlanan belgelerle yeni bir boyut kazanan tartışmalar hakkında açıklama yapan Mehmet Görmez, "Araç kesinlikle zırhlı değil. İbret-i alem olsun diye o aracı iade edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı. ‘Aracı iade edeceğim’ diyen Görmez’e Erdoğan sahip çıktı ve yeni bir araç tahsis ettiklerini açıkladı. Erdoğan'ın bu açıklamalarından sonra "1 milyonluk araç gitti, yerine 4 milyon liralık araç geldi" iddiası ortaya atıldı.

Fiyatı dörde katladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mayıs günü, Adıyaman’da yapımı tamamlanan Nissibi Köprüsü’nün açılışında Diyanet’le ilgili müjdeli bir haber vereceğini açıklamış ve “Kaynak, Diyanet İşleri Başkanı’nın Mercedes’i diyorlar. Altlarında spor arabalardan geçilmiyor ha. Yarın bir müjde duyabilirsiniz. Bu müjde Diyanet İşleri Başkanımızla alakalı olacak” müjdesini vermişti. Erdoğan, Bosna-Hersek dönüşünde de gazetecilere uçakta açıklama yaparken, son zamanlarda tartışma konusu olan Diyanet İşleri Başkanı’nın Mercedes makam aracıyla ilgili, “Cumhurbaşkanı makamından bir Mercedes’i ben başkanımıza tahsis edeceğim. Hem de zırhlı olacak" bilgisini verdi. Erdoğan’ın yeni tahsis ettiği aracın fiyatının zırhlı olunca 1 milyondan 3 milyon 953 bin liraya çıktığı iddia edildi. Yine iddiaya göre, firma, Z07 seviyeli S500 Guard Mercedes-Benz’i özel imalat üretiyor ve araç, her türlü uzun-kısa namlulu ateşli silaha ve boma ile el bombasına karşı tavan korumalı.

Derhal istifa etmesi gerekir
Yaşanan tartışmalardan sonra açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, makam aracını 'İbret-i alem için iade ettiğini' belirtmesine rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müdahalesiyle yeni zırhlı aracı kabul etmesine tepki gösterdi. Bahçeli, ""Diyanet İşleri, önemli bir kurum. Bir otomobil polemiğinde ne müesseseyi ne kendisini yıpratmalıdır. Din adamı olarak Cumhurbaşkanı’ndan otomobili alacağı yerde, affını istemesi lazım. Yakışan odur. Reddettiği arabayı ‘Cumhurbaşkanı’nın hatırı var’ diye alıyor. Böyle bir mantık olabilir mi? ‘Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir hediyeyi kabul edemem’ demesi lazım. Zırhlı, tanklı, toplu olsun isterse. Diyanet İşleri Başkanı’nın böyle bir arabaya ihtiyacı var mı? Pazartesiye kadar görevi bırakması lazım" açıklamasını yaptı.

İşte 2011 tarihli Başbakanlık Genelgesi
Başbakanlıktan
                     Konu : Yerli Ürün Kullanılması.
GENELGE
2011/13
             Tasarruf ve rekabet ilkelerine uygun hareket edilmesi kaydıyla, ülkemiz ihtiyaçlarının yerli ürünlerden karşılanması ekonomimiz açısından büyük önem taşımaktadır.
             Bu çerçevede, mevzuatımızda yerli ürün kullanımına yönelik mevcut hükümlerin uygulanmasına özen gösterilmesine ilave olarak, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal alımlarına ilişkin uygulamalarda;
             1. Teknik şartnamelerde Türkiye’de üretilen ürünlerin teklif edilmesini engelleyen düzenlemelerin yapılmaması,
             2. Kamu ihale mevzuatına aykırı olarak, isteklilerin ithal ürün ya da belirli bir ülkenin malını teklif etmesine yönelik düzenlemelerin yapılmaması,
             3. Ürünlere ilişkin olarak yabancı belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenen ve zorunlu olmayan belgelerin ihale dokümanlarında aranmaması,
             4. İthal ürün teklif eden isteklilerin yurt dışında mal teslim edebilmelerine imkan tanınması durumunda, teslim yeri, navlun, gümrük ve vergi giderleri gibi unsurların tekliflerin değerlendirilmesinde nasıl dikkate alınacağına dair ihale dokümanlarında düzenlemelerin yapılması,
             5. İthal ürün teklif eden isteklilere mal tesliminden önce akreditif açılarak ön ödeme yapılmasına imkan tanınması durumunda, Türkiye’de üretilen ürünleri teklif eden isteklilere de avans ödemesi yapılmasına yönelik ihale dokümanlarında düzenleme yapılması,
             hususlarının dikkate alınarak, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki alımlar ile Devlet Malzeme Ofisinden gerçekleştirilecek alımlarda öncelikli olarak Türkiye’de üretilen ürünlerin tercih edilmesini ve kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerinin bu konuda gereken duyarlılığı göstermelerini önemle rica ederim.
Recep Tayyip ERDOĞAN
Başbakan
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.