Engel çıkarmayın!

Ulaşımda yaşadığı sıkıntıları aktarmak için İETT Genel Müdürlüğü'nün önünde basın açıklaması yapan bir grup engelli vatandaş bazı İETT şoförleri tarafından otobüslere alınmamak için kendilerine mobbing uygulandığını, engelli rampalarının sorun yarattığını söylediler.

Engel çıkarmayın!

Ulaşımda özellikle İETT otobüslerine binerken yaşadığı sıkıntıları aktarmak için Beyoğlu'nda bulunan İETT Genel Müdürlüğü'nde bir araya gelen bir grup engelli vatandaş bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Karaköy'de bulunan Tünel'den Beyoğlu'nda bulunan İETT Genel Müdürlüğü önüne gelen vatandaşlar ilk olarak İETT İşletmeleri Genel Müdürü Arif Emecen'le görüşmek istedi. İETT yetkilileri gruba, Emecen'in müsait olmadığı açıklamasında bulundu. Gruba çay ikram edildi. Grup daha sonra kendileri ile görüşmek için söz aldı. Yaşadığı sıkıntıları anlatan ve kendisi gibi bedensel engelli bir vatandaşla evli olan Gülnar Aşçıoğlu, bir hastane çıkışında evine dönerken yaşadıklarını şöyle anlattı: “Otobüs geldi, ikinizi hiçbir şekilde alamam dedi. Bununla sürekli karşılaşıyoruz. Ben binip eve gittim, eşim eve sonraki araçla 02:00’de geldi. Şoför bize niye refakatçi taşımıyorsunuz Ben sizin refakatçınız mıyım diye sordu. Bu sorunları çok yaşıyoruz, bunlara son verilsin istiyoruz" dedi. İhsan Erdoğan ise şunları söyledi: "Biz refakatçı taşımak zorunda değiliz. Engelli bir kişinin her yere erişiminin sağlanması gerekir. Mesela metroya bindiğimiz zaman bizim engelli olduğumuzu gördükleri halde, bizim önümüze geçip asansöre biniyorlar. Bir de biraz daha bekleyin bizden sonra binersiniz diyorlar, böyle olmaması azım. Devlet uyarı levhasını koyuyor, ona rağmen bize öncelik vermiyorlar kendileri biniyor. Asansör bozulduğu zaman da olan bize oluyor."

Çalıştaya değil çözüme harcayın
İETT'nin kendilerine ulaşımda yeterli imkanı sağlayamadığını söyleyen ve grup adına basın açıklamasını okuyan Aydın Çalışkan, "Engelliler hayata katılım için öncelikle kendi evlerindeki mimari engelleri, kendi imkânlarıyla çözmeye çalışıyor. Dışarı çıktıklarında da İETT'nin onlara kısmi olarak sağladığı ulaşımın daha iyisi yapılamıyor. Devamlı akülü sandalye ya da tekerlekli sandalye kullanan engellilerin tek başına ulaşım yapma imkânı gasp edilmektedir. Bunu bilerek ve isteyerek yapmaktadırlar. Kaç senedir Çalıştay yapan İETT buralara harcadığı parayı; engellilerin otobüslere rahat binebilmesi için harcasaydı, envanterini doldurup bir kısım personeline plaket vermek için harcamasaydı, engellilerin İstanbul'da yaşadığı sıkıntılara köklü çözüm üretmek için kullanmaya çalışmış olsalardı şimdi burada olmayı seçmezdik" dedi.

Engelli yolcular otobüse alınmıyor
İETT şoförleri ve diğer şoförlerin kullandıkları aracın bakımlarını zaman geçirmeden yapmalarına rağmen engelli rampalarının ve rampa tutamaçlarının bakımlarını yaptırmadığını söyleyen Aydın Çalışkan, "Bu da bahane edilerek engelli yolcular otobüse alınmıyor. Sığındıkları bahaneler; rampa bozuk, bak görüyorsun kalkmıyor, neden yanında tornavida taşımıyorsun, rampayı kaldırmak için, bekle bir sonraki otobüse bin, orta kapıyı açtım binsene, ne bekliyorsun, iki kişi almamız yasak, ceza yeriz, belim ağrıyor, gene mi sen, otobüs dolu seni alamam, kartını gönder ben basmak zorunda değilim gibi gereksiz ve asılsız bahaneler üretip engelli yolcuyu otobüse almamak için bahaneler üretiyorlar. Hatta almadıklarında engelli yolculara bakıp gülümseyerek mutluluk imajı çizenler de oluyor" dedi.

Orta kapıdan kart basılabilmeli
İETT otobüslerinde şoförlerin rampayı açması gerekmesine rağmen çoğunlukla vatandaşların rampayı açtığını söyleyerek basın açıklamasını sürdüren Çalışkan, "Çoğunlukla İETT şoförleri başta olmak üzere araçta engelli yolcu binerken genelde yolcular rampayı açıyor. İnmek istediğimizde ise engelli butonu genellikle çalışmıyor. İlgili durakta duyulmayınca şoförler; neden butona basmadın durayım, madem bastın neden seslenmiyorsun ineceğin durakta gibi saçma sapan cümleler sarf ederek kavga çıkarma ve engelliyi bıktırarak mobbing uyguluyorlar. Kartlarımızı basmak için yolculara veriyoruz. Bazen bu kartlar geri gelmediğinden yenisini çıkartmak zorunda kalıyoruz. Orta kapıdan kart basabilmesi için pratik bir çözüm üretilmeli" dedi.

İhbar hattı kurulmalı
Çözüm önerilerinin de sunulduğu basın açıklaması şu sözlerle sürdü: "Akülü sandalye veya tekerlekli sandalye kullananların en büyük sorunu rampa sisteminin hantal olması. İETT şoförleri bizleri almak istemiyor. Müsait olan duraklar arasında elektrikli ya da hidrolik rampa sistem kurulmalı. İBB ile ortak bir proje hayata geçirilmeli. 1500 otobüs siparişi var ama rampa sistemleri aynı. İETT yasalarından engelli yolcunun alınmaması durumunda gerekli cezaların verilmesi gerektiğinde emsal teşkil etmek için görevden alınması sağlanmalı. Durakları otomobilleriyle işgal eden vatandaşların da tespit edilmesi gerekir. Whatsapp İhbar Hattı kurularak yaşanılan sıkıntılar anında iletilmeli. Sonuç olarak görülüyor çoğunlukla rampa yüzünden sorunlar çıkmakta. Buna köklü çözümler üretmek ve genellikle engelli ile alakalı olan buton, rampa, tutamaç bakımları yapıldığından ve özellikle rampanın daha pratik açılıp kapanacak sisteme çevrilmesi durumunda çalışması yapılarak şikâyetler yüzde 80 azalacaktır. Engellilerin de bu hayatın unutulmaz bir parçası olduğu ve eşit yaşam hakkına sahip bireylerin ulaşımda rahat ve pratik olarak kimseye bağlı kalmadan için bu sorunlara çözüm üretilmesi gerektiği hiç bir zaman unutulmamalıdır." Ufuk Çoban

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.