Ensar için mikrofonu kapattırdı!

İBB Meclisi'nde yine Ensar tartışması yaşandı. CHP'li Seyitali Aydoğmuş'un Ensar Vakfı'yla ilgili yaptığı konuşmayı 'belirlediği üslup çerçevesi'nde bulmayan Başkanvekili Ahmet Selamet önce mikrofonu kapattırdı. Aydoğmuş konuşmaya devam edince de oturuma ara verdi. Selamet’in bu tutumunu protesto eden CHP Grubu aranın ardından oturuma katılmadı.

Ensar için mikrofonu kapattırdı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü oturumunda yine Ensar Vakfı tartışması yaşandı.  Daha önceki oturumlarda da tartışmalara hatta kavgalara neden olan Ensar Vakfı bu kez Bahçelievler Belediye Meclisi'nin bir tahsisiyle gündeme geldi. Gündem dışı söz alan CHP'li Meclis Üyesi Seyitali Aydoğmuş'un Bahçelievler'de FETÖ'den alınan bir yurdun Ensar Vakfı'na devredilmesiyle ilgili konuşması sırasında meclisi yöneten Başkanvekili Ahmet Selamet, üslubu uygun olmadığı için mikrofonu kapattırdı. Mikrofonu kapatılan Aydoğmuş'un kürsüde konuşmasına devam etmesi üzerine de meclis oturumuna 10 dakika ara verdi. Aydoğmuş'un konuşmasına izin verilmemesine tepki gösteren CHP Grubu oturumun kalanına katılmadı. Sadece Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, CHP'nin onay vermediği maddelere ret oyu vermek üzere meclisi tek başına takip etti.

Sabıkalı bir yapı
CHP Bahçelievler ve İBB Meclis Üyesi Seyitali Aydoğmuş, Bahçelievler Belediye Meclisi'nin ocak ayı oturumunda alınan bir kararla ilgili gündem dışı söz aldı. Aydoğmuş, “6 Ocak 2017 tarihinde Bahçelievler Meclis toplantısında FETÖ terör örgütünden alınan Safiye Sultan Kız Yurdu, Ensar Vakfı'na verildi. Orada yüce meclisi uyardım. İstanbul’da 50 öğrenciye bir yedek düşerken bu yurdu  Kredi Yurtlar Kuruluna verelim. Olmazsa Bahçelievler Belediyesi olarak AKP’li belediyeler içerisinde bir ilke imza atalım ve imar, iskan, deprem güçlendirme sorunlarını çözelim, belediye olarak biz işletelim dedik. Ama olmadı. Ayrıca meclis üyelerine ülkenin bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde, sabıkası oldukça kabarık bir vakfa bu bağışı yapmayalım dememize karşın karar geçti.  Hemen hemen şube başkanlarının birçoğu cinsel istismar ve tacizden ceza almış sabıkalı bir yapıya bunu vermeyin dedik” ifadesini kullandı.

Önce mİkrofonu kapatıldı
Konuşmasını sürdüren Aydoğmuş'a AK Parti sıralarından tepki gelirken Başkanvekili Ahmet Selamet de mikrofonun sesinin kesilmesi talimatı vererek üslup konusunda uyarıda bulundu. Aydoğmuş'un konuşmasına mikrofonsuz devam etmesi üzerine de meclis oturumuna ara verdi. Aranın ardından da CHP Grubu oturuma katılmadı.

Bunlar ülkenin gerçeği
Konuşmasına izin verilmeyen Seyitali Aydoğmuş, konuşabilseydi neler söyleyeceğini gazetemize anlattı. “Bunlar artık diktatörlüğe başladı. Bizim konuşmak istediğimiz şeyler bu ülkenin bir gerçeği” diyen Aydoğmuş, “Ensar'a sabıkalı dediğim için kızıyorlar ama Ensar Vakfı cidden sabıkalı bir kurum. Rize’de cinsel istismardan Şube Başkanı Mehmet Nuri Gezmiş 24 yıl 2 ay hapis cesazı aldı. Çorum Ensar Vakfı Şube Başkanı Din Bilgisi Öğretmeni Zekai İşler'e 14 yaşındaki E.Y. ile 13 yaşındaki E.G.ye cinsel tacizden 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yargıtay 11 Ekim 2016’da onadı. Karaman’da Muharrem Büyüktürk 45 çocuğa cinsel tacizden 508 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Manisa Ensar Vakfı yaz okulunda ve Batman Şubesi'nde cinsel istismar iddiaları gündeme geldi. Bunları gündeme getirip, Ensar yerine kamu kurumuna verilsin diyecektim. Ama tahammül edemediler” ifadesini kullandı. 

Muhalefete devam edeceğİz
Grup adına oturuma katılan Tonguç Çoban, “Arkadaşımız yerel bir konuda söz aldı ve uygulamanın yanlış olduğunu kendi üslubuyla anlatacaktı. Bir vakfı itham etmekten çok uygulamanın yanlış olduğunu belirtecekti. Yaşananları değerlendirdik ve bu tavrı protesto etmek için katılmama kararı aldık. Biz bundan sonra da en ağır biçimde muhalefet yapmaya, yapılan yanlışları dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.   İBB Başkanvekili Ahmet Selamet ise “Bundan önce onlarca defa gerek gündem dışı, gerek raporlarla ilgili konuşanları üsluplarıyla diğer tarafı rahatsız edecek cümleler kullanmaması konusunda uyardım. Üslübunu düzeltmesi yönünde uyarmamıza rağmen devam etti. Gündem dışı konuşma hakkı verip vermemek başkanlık divanına ait yetki. Şimdiye kadar geri çevirmedim. Ama hep şunu belirttim, üslübunuza dikkat edin. Diğer tahrik edici, küfür olarak algınalabilecek sözler sarf etmeyin dedim. Yüzde 99'u çok dikkatli. Ama bazı arkadaşlarımız etmiyor. Bundan sonra da söz hakkı vereceğim. Ama bizim belirlediğimiz çerçeveden çıkarsa ki bu çerçeve toplumun algısıdır ona izin vermeyiz. Bu çerçevenin içinde konuşabilir, tenkidi yapabilir” diye konuştu.

Sahibine iade edİyorum
AK Parti adına konuşan Faruk Aydın ise “Burada bir takım arkadaşlar çok tahrikkar cümleler kullanıyor. O kelimeyi ahlakım gereği ağzıma bile alamıyorum. Dün Ertuğrul Bey, oldukça da ağır eleştiriler içeren bir konuşma yaptı. Kimse bir şey dedi mi? Üslup ve tarz önemli. Ensar vakfıyla ilgili elinde sabıka kaydı mı var. Bu ithamları asla kabul etmiyoruz. Ben kendim şube başkanı olarak kabul etmiyorum, kendisine iade ediyoruz. Kamu yararına çalışıyor. Zaten amacı dışında kullanıldığında tahsis geri alınır” ifadesini kullandı. EMEK KARAKAŞ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.