Fetih inşallah 7 Haziran'dır

İstanbul'un fethinin 562. Yıl dönümü nedeniyle Yenikapı'da düzenlenen Fetih Kutlamalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla birlikte çok sayıda bakan, milletvekili ve belediye başkanı katıldı.

Fetih inşallah 7 Haziran'dır

Çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fethi’nin 562. yıldönümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nin Yenikapı’da düzenlediği fetih şöleniyle kutlandı. Şölende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan genel seçimi anımsatarak, “Fetih inşallah 7 Haziran’dır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ev sahipliği yaptığı şölene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve birçok bakanın ve milletvekilinin yanı sıra, İBB Bürokratları ile ellerinde Türk Bayrakları ile 1,5 milyonu aşkın İstanbullu katıldı. Fetih Suresi okunmasıyla başlayan şölende Fetih’in 562. yılı dolayısıyla 562 kişilik hazırlanan Mehteran Birliği’nin marşları meydanı dolduran vatandaşları coşturdu. Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi ve özel fetih belgeselini ilgiyle takip eden İstanbullular, Türk Bayraklarıyla meydanı kırmızı beyaza boyadı. Şölenin sonundaki havai fişek gösterisi ise göz kamaştırdı.

9 adet dev ekran hizmet verdi
450 kişilik bir ekibin hazırladığı şölende 2 adet büyük çadır hastane, 10 adet sağlık noktası, 70 adet ambulans, 600 adet sağlık personeli, 6 adet mescit, 6 ayrı noktada bol kabinli mobil tuvalet ve şadırvan, 20 adet su dağıtım noktası, gösterinin izlenebilmesi için hazırlanan 9 adet dev ekran hizmet verdi. Türkiye’de şu ana kadar yapılmış en büyük sahne rekorunu kıran 1.800 metrekarelik sahnede yine Türkiye’nin en büyüğü olan 500 metrekarelik bir led ekrandan yayın yapıldı. Lazer gösterisinin de yer aldığı şölen17 kamerayla canlı yayınlandı. Ayrıca helikopter çekimi yapıldı. Canlı yayında işaret dili ile birlikte İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca ve Rusça canlı yayın yapıldı.

Fetih hep birlikte Türkiye olmaktır
İstanbul’un fethinin 562. Yıl dönümü nedeniyle, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği ‘Fetih Şöleni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.Program kapsamında alandakilere seslenen Erdoğan, fethin önemini ve anlamını anlattı. Mekke’nin fethinin, Kudüs’ün fethini, 1950’de Demokrat Parti’nin iktidara gelmesini fetih olarak değerlendiren Erdoğan, şöyle devam etti: “ Fetih 1994’tür. İstanbul’a, bu kutlu beldeye, Fatih’in mirasına hizmet etmektir Fetih. Türkiye’yi yeninden ayağa kaldırmaktır. 12 yıldan beri bu ülkenin bu milletin makus talihini tersine çevirmek bunun için mücadele etmektir fetih. Fetih inşallah 7 Haziran’dır. Yeni Türkiye yolunda bu önemli dönüm noktasını birlik, beraberlik, kardeşlik içinde başarı ile geçmektir. Fetih yeniden diriliş için, yeniden yükseliş için bir olmaktır, iri olmaktır, diri olmaktır, kardeş olmaktır ve hep birlikte Türkiye olmaktır.”

New York Times diye bir paçavra var
Konuşmasında, Türkiye ve kendisine yönelik eleştirel bir yazı yayınlayan New York Times’a da yüklenen Erdoğan, şunları söyledi: “Biz mücadele ederken biz ilerlerken karşımızdakiler de boş durmuyor. Önümüzü kesmenin, istikametimizi değiştirmenin, hepsinden öte bu hesap içinde her fırsatı değerlendiriyorlar. Amerika’da bir New York Times diye paçavra var. Bu gazete daha önce defalarca yaptığı gibi geçtiğimiz günlerde bizimle ilgili bir yazı yayınladı. Neymiş? ‘Türkiye’nin üzerinde kara bulutlar varmış’. Ülkemizde şu anda her türlü fitnenin başını çeken iki yayın organı üzerinden bizi eleştirmeye kalkmışlar. Bu gazete bugün bizim için söylediklerinin yazdıklarının benzerlerini 1896 yılında da Sultan Abdülhamit için yazıyordu. Ne diyordu ‘Çekilmez adam, tarif edilmez derecede kötü Türk’ diyordu. ‘Despot, mutlak monark’ diyordu. Bu gazete o gün Osmanlı’ya kustuğu kini bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne ve onu temsil eden şahsıma yöneltiyor. Rahmetli Menderes ve rahmetli Özal için de benzer yayınlar yapmıştı. 27 Mayıs darbesini ardından ‘İnsanlar rejimi mutlulukla anıyor’ diye manşet atmıştı. Gazetenin sahipleri hep aynı aile. Çizgide değişiklik yok. Ermeni lobisine yakınlığı ile bilinen bu gazete son zamanlarda Pensilvanya ile de sıkı bir işbirliği içinde. Pensilvanya’nın kimlerle ilişki içinde olduğunu görüyor musunuz? Geçenlerde söyledim; 99’de buradan kaçtı, Amerika’ya gitti. Sen Hocaefendi değil miydin ya? Senin Amerika’da ne işin var, Mekke’ye, Medine’ye gitseydin ya. Şimdi imamlar da kaçıyor. Ya imam mihrabı ter eder mi? Hepsi gidiyor. Demiştik ya; inlerine gireceğiz ve giriyoruz. Çünkü bu da bir fetih. Irak’ta kitle imha silahları bulundu yazan da bu gazeteydi. Demokrasi sicili bir hayli bozuk bu gazete, Türkiye’de aynı yolda yürüyen medya grupları ile birlikte şahsıma karşı bir seferberlik ilan etti. Tabi biz bunların Davos’tan başlayıp, Mavi Marmara’ya kadar uzanan asıl karın ağrılarının farkındayız.”

Bölmeye kimsenin gücü yetmez
Erdoğan’ın hedefinde yine Hizmet Hareketi ve HDP vardı. Erdoğan, HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı şu sözlerle eleştirdi: “Çıkmış ne diyor? Taksim Kâbe’miz diyor. Bizim Kâbe’miz belli, Mekke’dir. Diyanet’i kaldıracağız diyorlar. Din dersini kaldıracağız. Bu milletin yüzde 99’u Müslüman. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bu toprakları bölmeye kimsenin gücü yetmez. Devlet içinde devlet asla. Ulusal güvenliğimizi tehdide yeltenenler karşısında Türkiye’yi bulacaklardır. Pensilvanya, ne devleti? Haddini bil önce.

Özgüvenimizi ihya edecek miyiz?
Yenikapı miting alanında düzenlenen ‘Fetih Şöleni’ne katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran’daki parlamento seçimlerine işaret ederek oy istedi. Davutoğlu, “7 Haziran’da yol ayrımındayız. Özgüveni yüksek Türkiye’ye devam diyecek misiniz? Özgüvenimizi ihya edecek miyiz? İzzetle yaşamaya söz veriyor musunuz? Kudretli Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da kudretli kılacak mıyız?” diye konuştu. Davutoğlu, “İnsanlar fevk fevk İstanbul’a sığınmaya gelirken yabancı ülkelere sığınanlar dinleyecekler. Bu topraklarda özgür bir şekilde yaşayıp, özgür bir şeklide bu topraklarda Allah, aziz İstanbul’a dönmeyi bize nasip eylesin. Hiçbir zaman, hiçbir gerekçe ile başka yerlerde bu topraklar için kumpas kuranlara hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz” dedi.

Türk Yıldızları semayı şenlendirdi
YENİKAPI miting alanında düzenlenen ‘Fetih Şöleni’, Türk Yıldızları’nın gösterisi ile renklendi. Türk Yıldızları’nın akrobatik hareketleri ilgiyle izlendi.İstanbul’un fethinin 562. Yıl dönümü nedeniyle, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği ‘Fetih Şöleni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Yenikapı miting alanındaki programda, mehter takımları marşlar söyledi. Okçu takımları da alana yerleştirilen hedeflere ok attı. Alana Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helikopteri inerken, pistteki materyallerin havalanması nedeniyle pilot inişten vazgeçip yeniden havalandı. Daha sonra helikopter güvenlik bir şekilde iniş yaptı.Erdoğan’ın gelmesinden sonra İstiklal Marşı ile program başladı. Tarihteki Türk devletlerini temsilen, o dönemlerin askerlerinin giydiği giysileri giyen görevliler Türk devletlerinin bayrakları ile geçiş yaptı. Daha sonra da Türk Yıldızları alanın üzerinde gösteri uçuşu yaptı. Türk Yıldızları’nın gösterileri alanda toplananlardan büyük alkış aldı. Gösteri ilgiyle izlendi.

Aydınlık için burada toplandık
İBB Başkanı Kadir Topbaş, “Bizleri bir araya getiren alemlerin Rabbine hamdolsun. Övgü O’na aittir. Bizler faniyiz, nefes sayılarımız sınırlı. Biliriz ki ne varsa Allah’tandır ve övgü Allah’a aittir. İstanbul’u bize müjdeleyen Fahri Kainat Efendimiz (S.A.V) ile İstanbul’u bize yurt kılan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi bu anlamlı günde bu güzel meydanı dolduran siz değerli İstanbullular ile misafirlerimizin üzerine olsun. Fetih şöleni ve aydınlığı için burada toplandık. Fetih, olmuş geçmiş bir mesele ve nostalji değildir. Bir şehri zapt edilmesinden ibaret de değildir. Askeri bir başarıyla sınırlı değildir. Fetih karanlığı kapatıp aydınlığı, kötüyü kapatıp iyiyi, yanlışı kapatıp doğruyu açmaktır. Şehirleri teslim almak başkadır, gariplerin duasını almak çok daha başkadır. Ülkeler kazanmak başkadır, gönülleri kazanmak çok daha başkadır. İstanbul fethedildi, karanlık çağ kapandı, aydınlık çağ açıldı. Zaman anlam kazandı” ifadelerini kullandı.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.