Grip salgınına garip açıklama

Türkiye'de ilk olarak 2009 yılı Mayıs ayında görülen ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan domuz gribi tekrar can almaya başladı.

Grip salgınına garip açıklama

 Türkiye'de ilk olarak 2009 yılı Mayıs ayında görülen ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan domuz gribi tekrar can almaya başladı. Bu ölümcül hastalığın tedavisinde kullanılan Tamiflu isimli ilacın Türkiye'de bulunmaması vatandaşları tedirgin etti. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da grip virisünün 300'den fazla çeşidinin olduğunu ve hastalıkla mutasyona uğradığını belirterek, ''Bugüne kadar geliştirilen aşıların etkinliği, zaman zaman yüzde 30'lara kadar düşüyor" dedi.

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü can almaya devam ediyor. En yetkili ağızdan son yapılan açıklamada, Kocaeli, Sivas, Çanakkale, Mersin ve Antalya'da 33 kişinin salgın nedeniyle öldüğü belirtildi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise grip nedeniyle hastaneye yatış vakalarında düşüş olduğunu belirterek, hastalığın pik dönemini tamamladığını, H1N1 vakalarıyla ilgili herhangi bir salgından bahsetmenin söz konusu olmadığını kaydetti. Domuz gribi can almaya devam ederken hastalığın tedavisinde kullanılan Tamiflu isimli ilacın piyasada bulunmaması vatandaşların endişelenmesine neden oldu. Tamiflunun muadili olduğu iddia edilen Oseflu isimli ilaç ise Türkiye'de sınırlı sayıda bulunuyor. 

Bedelsiz olarak devredilmiş
Sayıştay Başkanlığı'nın 2014 yılında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nda yaptığı denetimlerin sonucunda ise, Bulaşıcı Hastalıklar Başkan Yardımcılığı'na ait depoda fiilen mevcut olan yaklaşık 19 milyon TL tutarındaki ilacın hükümlere aykırı olarak tüketim gösterilmek suretiyle kayıtlardan çıkarıldığı ortaya çıktı. Kayıtlardan çıkarılan ilaçların arasında da 1 milyon 95 bin 401 adet Tamiflu ilacının bulunması dikkat çekti. Sayıştay'ın raporu doğrultusunda savunma yapan Halk Sağlığı Kurumu ise  ihtiyaç fazlası hâline gelen ilaçların Bakanlık tarafından oluşturulacak komisyonlar ve belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ihtiyaçlarına göre bağlı kuruluşlara bedelsiz olarak devredildiğini açıklamıştı. 

33 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu son yaptığı açıklamada domuz gribinden ölenlerin sayısının dün itibarıyla 33’e yükseldiğini söyledi. Bu hafta itibariyle grip nedeniyle hastaneye yatış vakalarında düşüş olduğunu belirten Müezzinoğlu, hastalığın pik dönemini tamamladığını, H1N1 vakalarıyla ilgili herhangi bir salgından bahsetmenin söz konusu olmadığını kaydetti. Müezzinoğlu, "H1N1 virüsü teşhisiyle ölüm vakası bugün itibariyle 33 oldu. Bunların yüzde 60'ının kronik hastalıkları var" dedi. 

Ekim ayında başladı
Müezzinoğlu, H1N1 vakalarıyla ilgili, "Herhangi bir salgından bahsetmek söz konusu değil" dedi. Grip virüsü influenza virisünün 300'den fazla çeşidinin olduğunu ve hastalıkla mutasyona uğrayarak değişiklik gösteren türlerinin bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, ''Bu sene hastalık yapan tür, gelecek yıl mutasyona uğruyor ve farklı bir şekil alıyor. Dolayısıyla bugüne kadar dünyanın influenza ile aşı olarak geliştirdikleri aşıların etkinliği, zaman zaman yüzde 30'lara kadar da düşüyor. Yüzde 100'ü yakalayan bir aşı dinamiği de oluşmadı'' diye konuştu. Grip artışlarının Ekim ayı sonunda ve Kasım ayı başında başladığını, nisan ayı gibi de bu vaka artışlarının bittiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, ''2013-2014'deki grip hasta sayıları da bu yıla göre çok olağanüstü, iki misli gibi diyeceğimiz zaman zaman pik dönemleri yaşadık. 2013'ün Kasım, Aralık aylarında, 2014'ün Ocak, Şubat, Mart aylarında üç defa yoğun pik dönemleri yaşadık'' dedi.

65 yaş üstü tehlikeli
Gribin, altında KOAH gibi akciğer hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezliği hastalıkları olan, özellikle 65 yaş üstü vakalarda çok ağır seyrettiğini belirten Müezzinoğlu, bu vakaların bir kısmının son bir hafta, on günde ölümle sonuçlandığını kaydetti. Müezzinoğlu, "Bunların yüzde 60'ının, altında özellikle akciğer hastalığı gibi, diğer kronik hastalıkları olan hastalarımız, 65 yaş üstü vakalarımız neredeyse yarıdan fazlası da 65 yaşın üzerinde. Ama hiç sağlık sorunu olmayan yaş dilimi de 25-55 arasında olan, farklı hiçbir sorunu olmayan, tamamen H1N1 virüsü ile kaybettiğimiz 18 vakamız var'' diye konuştu.

Hangi illerde görülüyor?
Ölümle sonuçlanan grip vaka dağılımının ülke genelinde çok dağınık olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, ''En çok, 9 vaka İstanbul'da, sonra 7 ölüm vakasıyla Samsun'da, Erzurum'da, Sivas'ta, Mersin'de, Çanakkale'de var. Herhangi bir salgından bahsetmemiz söz konusu değil'' dedi. Müezzinoğlu, ''11 dediğimizde de Pazartesi sabah 30 vaka dediğimde de diğer H3N2 veya influenza B ile birlikte bu 39'du. Yine 33 H1N1 olarak, diğerlerinde ilave sayı gelmedi toplam 42'' ifadelerini kullandı.

1 metreden bulaşıyor
Bu konuda alınacak tedbirlere ilişkin de açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu, vatandaşın bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Anne ve babalara, çocuklarının hijyenine dikkat etmeleri tavsiyesinde bulunan Müezzinoğlu, çocuklarının okuldan gelince ellerini yıkamalarını sağlamaları gerektiğini söyledi. Bu hijyenin okulda da önem taşıdığını belirten Müezzinoğlu, bunun bir kültüre dönüştürülmesi gerektiğini, sınıfların havalandırılması, grip şüphesi olan çocukların hekime yönlendirilmesi veya izinli sayılması gerektiğinin de altını çizdi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.