Gürsel Tekin: Milletin ayağını yalayacağız!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Akşamları kanalları açınca Türkiye güllük gülistanlık, sanki İsviçre'de yaşıyoruz hiç bir sorun yokmuş gibi herkes sarayı yalamakla meşgul, biz sarayı yalamakla değil milletimizin ayağını yalamakla meşgul olacağız” dedi

Gürsel Tekin: Milletin ayağını yalayacağız!

Haber: Ufuk ÇOBAN

CHP'liler Şişli Belediyesi Kuştepe Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir kahvaltı programıyla, Roman kadınlarla buluştu. Kuştepe'de sürdürülen kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşların yanlarında olduklarını belirten CHP'liler arasında CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Didem Engin, CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çellik, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Çelebi de yer aldı. Programda ilk sözü alan CHP Şişli Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Çelebi, "Yaşadığımız bu acı günlerde yapılan tüm haksızlıklara karşı mücadele etmek için buradayız. Bizler Kurtuluş Savaşı kahramanları gibi olmak ve mücadelemizi vermek zorundayız. Hepimiz birer cumhuriyet neferi olmalıyız. O gün bu gündür. Biz CHP'li kadınlar halkın, kadınların, çocukların yanında olmak zorundayız. Biz kadınlar pes etmeyi değil direnmeyi ilke edindik. Sizleri hep birlikte kurtuluş mücadelesine davet ediyorum" dedi.

Dönüşümde tavrımız belli

CHP Şişli İlçe Başkanı Veli Çellik'in kısa teşekkür konuşmasının ardından Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü söz alan isim oldu. Hayri İnönü kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşa her türlü yolun gösterileceğini, vatandaşların mağdur olmaması için kendilerinin yetkilerinin olmadığı konularda bile yol göstermeye hazır olduklarını söyleyerek çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını ifade etti. CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin ise, "CHP'nin öncelikli hedefi kadınlarımızın güçlü olması. İktidar kadınlarımızı sadece anne olarak görüyor. Bizim önceliklerimizden birisi kadınlarımız. Kentsel dönüşüm konusunda ise tavrımız belli. Biz yerinde dönüşüm olmasını isiyoruz. Bütün vatandaşlarımızın fikrinin alınarak ne yapılacaksa yapılması gerekir. Biz bu konuyu bir çok noktada dile getirdik. Ülkemizin farklı yerlerinde acele kamulaştırma yapıyor hükûmet. Bu karar Gaziosmanpaşa'da da alındı. Karar alındıktan hemen sonra bu konuyu meclis gündemine getirdim. Soru önergeme yanıt geldi. Gelen yanıt yanıt verilemeyeceği yönünde oldu" açıklamasını yaptı. 

Basını ilgilendirmiyor

Türkiye'de ulusal basının, kentsel dönüşüme dolayısıyla barınma hakkına yeterince yer vermediğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Türkiye'de o kadar sorun var ki 'kentsel dönüşüm, kentsel yıkım' gazeteci kardeşlerimizi ülkenin gidişatı dolayısıyla medyamızı ilgilendiren meseleler değildir. Niye değildir? Devletin temel görevi yurttaşın eğitim sağlık işsizlik ve barınma sorunudur. Devletin varlık sebebi budur. Bunları taşımıyorsa devlet, devlet olmaktan çıkmıştır. Şu Kuştepe'ye bakın, Gaziosmanpaşa, Beyoğlu, Tarlabaşı'nda insanlar mülk edinmek için hangi çabaları sarf etmiş. Anneler babalar, aman ha çocuklarımızın başını sokabileceği bir evimiz olsunun mücadelesini verirken şimdi yurttaşlarımızın önemli kısmı, özellikle yoksul kesimlerimizin tamamı bir kentsel yıkımla karşı karşıya. Sultan Mahallesi ilk yıkıldığında bu iktidar kentsel dönüşüm yapacağız, Roman kardeşlerimiz daha iyi yerde yaşayacak dediler. Şu anda kaç tane Roman var Sulukule'de hepsi sürgüne tabi oldu" dedi. 

Şehit olan çocuklar sizin

AK Partiye oy verenlere seslenen Gürsel Tekin, "Sevgili kardeşlerim, ablalarım size hiçbir şey söylemeyeceğim. Dönün Kuştepe'de yapılan binalara bakın bütün bu yüksek binalara baktığınızda bu kulelerin çoğunun siyasetçilerin olduğunu görürsünüz. Sizin evleriniz yıkılır, çocuklarınız şehit olur, ama onlar rant sahibi olurlar. Mill gelirimizin yüzde 50'sini zenginler alıyor. Bu yüzde 50'nin içinde siyasetçiler birinci sırada. Allah kimseye acı vermesin, hiçbir eve ateş düşmesin ama hiçbirisinin çocukları şehit olmaz gazi de olmaz fukaraların çocuğu şehit, gazi olur. Fukaranın milli gelirden aldığı pay yüzde 6. Milliyetçilik edasını bu beyler yapıyor. Yazık günah buna izin vermeyin" ifadelerini kullandı. 

Tek bir arsa var mı?

"Bu binaların çoğu milletvekili çocuklarının" diyerek sözlerini sürdüren Gürsel Tekin, "Kentsel dönüşüm olmasın mı elbette olsun ama yerinde olsun. Allah rahmet eylesin Bülent Ecevit başbakan iken bir deprem yaşadık. 1999 yılında çok acı bir faturası oldu bize. Bunun ardından bir yasa çıktı ve büyükşehirlerdeki kamuya ait arsalar kentsel dönüşümde kullanılmak üzere ayrıldı. Kentsel dönüşüm için kullanılan bir tek arsa var mı?" diye sordu.

Hırsızsınız arsızsınız!

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'ye dönerek, 'Milli Emlak adına yahut kamu adına bu arsaları size veriyorum, alın kentsel dönüşüm adına kullanın diyen oldu mu?' diye sorup konuşmasını sürdüren Tekin, "Bu arsalar kimlere gitti biliyor musunuz? Haramzadelere, milletvekili çocuklarına, rantçılara gitti. Bu cümleleri kullandığım için bana fezleke hazırlandı. Fezlekenin birinde 'Hırsızsınız' dediğim söyleniyor. Tekrar diyorum hırsızsınız, arsızınız" diye konuştu. 

Dokunulmazlık kaldırılmadı

Konuşmasının sonunda ülke gündemini değerlendiren Gürsel Tekin, "Bu ülkede seçim oldu. Hükûmetin kurulmaması için her türlü organizasyon yapıldı. Kesinlikle kaos olmayacak dediler. Anaların gözyaşı dökülmeyecek dediler. Tek başına iktidar oldular. Kıbrıs Harekatı'nda 400 şehidimiz var maalesef iktidarın son döneminde 500 kadar. Bin 800 tane de gazimiz var. Sayın Davutoğlu'na dokunulmazlığı kaldır diye zorladılar. Şimdi mahçup gelin gibi 4 bakan var nasıl geçirelim bu yasayı buradan dedi. Ama yinede dokunulmazlıkların kalkması için ısrar edildi. Davutoğlu Brüksel ile Saray arasında sıkıştı. Saray ile Brüksel'i memnun edeyim derken kendine göre bir torba yasa çıkardılar. Bu dokunulmazlık kaldırılmıyor. Dokunulmazlık kaldırılmadı tam tersine hırsızlık, yolsuzluk yapanlara dokunmayın yasası çıktı. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Bu sefer Davutoğlu Brüksel'i de memnun etmek için çıktı hodri meydan dedi. Kendi dokunulmazlıklarınızı da kaldırın el mi yaman, bey mi yaman görelim. Hayır biz dokunulmazlıkları kaldırmayacağız. Bunların bir gerekçesi de dokunulmazlığın kalkması ile terör bitecekti. Şimdi sabırla bitmesini bekliyoruz. Bu ülkenin barışa ihtiyacı var. Ama sadece kendinizi korumak için bir kaos ortamı yaratıyorsanız bunun bedelini ağır ödersiniz. Bu iktidarın sürdürülebilir bir iktidar olmadığını bilin yıl sonunu çıkarır mı, çıkarmaz mı onu hep birlikte göreceğiz. Adana'da 4 kadınımız tarlaya giderken traktör devrilince öldü. 6 kadınımız yaralandı. Türk medyası bunlarla ilgili olmayabilir. Kendilerine dokunmadığı sürece o dört kadının ölümü kimseyi çok ilgilendirmiyor. Akşamları kanalları açınca Türkiye güllük gülistanlık sanki İsviçre'de yaşıyoruz hiç bir sorun yokmuş gibi herkes Saray'ı yalamakla meşgul biz Saray'ı yalamakla değil milletimizin ayağını yalamakla meşgul olacağız. Yerinde dönüşüm ile ilgili çok ciddi projelerimiz var sayın başkanımız da gereken bütün çalışmaları yapacak. Ama sizde biliyorsunuz ki imar ve plan yapma yetkisi ilçe belediyelerinde değil. Nerede CHP'li belediye varsa sorun yok nerede AKP varsa orada sorun var maalesef" ifadelerini kullandı.  

Bu Allah’tan reva mıdır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel yıkım bakanlığı gibi çalıştığı söyleyen Tekin, "Ben soruyorum Çevre Şehircilik Bakanlığı'na ben adını değiştirdim Kentsel Yıkım Bakanlığı diyorum. İstanbul'da kamuya ait alanlar vardı. Ne oldu bu kamu alanları. Her şeyi kirlettiler ama en kutsal değerlerimizin kirlenmesine izin vermeyin. Bakanlığa, Çamlıca Tepesi'nde cami yapmayın, tepe hava sirkülasyonunu sağlıyor, aşağılarda bir yerlerde yapın dedim. Hayır yapacağız dediler. Cami yapacağız derken yanda ki 56 dönüme Rezidans Kültür Merkezi açıldı. Hemen yanında daha bir önceki seçimde bu siyasi partiye yüzde 55 oy vermiş vatandaşlarımıza şimdi buradan sürgün olacaksınız deniliyor. Bu Allah'tan reva mıdır?" açıklamasını yaptı. 

Laga lugayla kapattılar

Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile ilgili bir soru üzerine açıklama yapan Gürsel Tekin, "Herkesin çok merak ettiği sayın Davutoğlu ilk başbakan olduğunda en kısa zamanda siyasi etik yasasını parlamentoya getireceğiz dedi. Bende destekleyeceğimi söyledim. Bende soruyorum siz Başbakan olarak siyasi etik yasasını getireceğim dediniz. Neden getiremediniz. Türk siyaseti yalan ve talan üzerine inşa edildi. Yalnız ve talan üzerine inşa edilen bir siyaset ayakta kalamaz kısa süreli sürdürülebilir sadece. Vatandaş olarak bir AKP'li vekil gelince sizin çocuklarınız neden hep bedelli askerlik yapıyor diye sormalısınız. Ey milletvekili şu kulelere bir bak gözünüzü bizim evlerimize mi diktiniz diye sormalısınız. Ama soran yok. Bunu fırsat bilenler en az 8-9 bakan bu çeteleşmenin içindeydi. Paralel dediler o dediler bu dediler laga lugayla kapattılar. Ama Amerika'da ki savcı olayı kapatmadı" diye konuştu.
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

  İlgili Galeriler
  Yorum Ekle
  İsim
  Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
  Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.