Hababam belediye!

Bakırköy Belediyesi'nin mülkiyetinde olan 177 taşınmazın işgal edildiği ve işgalcilerden yasalara aykırı olmasına rağmen yıllardan beri ecrimisil alındığı öğrenildi. Belediye savunmasında işgalcilerin dernek ve vakıf olduğu öne sürerken, Sayıştay çoğunluğu şahsa ait iş yerlerinin listesini yayınladı.

Hababam belediye!
Burak
Burak
18 Kasım 2017 Cumartesi 07:33

Bakırköy Belediyesi'ne ait çok sayıda gayrimenkulün uzun yıllardan beri ihale ile kiralama işlemi yapılmadan ecrimisil alınarak kullandırılması Sayıştay raporuna yansıdı. Ecrimisin kanun gereği hangi şartlarda alınabileceğinin altını çizen Sayıştay, "Ecrimisilin ödenmesi, tahliyeyi engellemez, idarenin işgal altındaki taşınmazı her zaman ilgili kanuna göre tahliye edilmesi gerekmektedir. Ecrimisil bir kiralama yöntemi olmadığı gibi olağan bir yöntem de değildir. Asıl olan kira ile idaredir. Kira geleceğe ecrimisil ise geçmişe yönelik olduğu için geleceğe yönelik ecrimisil tahakkuk ettirilemez" ifadelerini kullandı. Raporda ayrıca Belediye taşınmazlarından 177 adedinin ecrimisil alınmak suretiyle işgalci durumunda bulunan şahıslara kullandırıldığına dikkat çekildi.

Davalar tahliyeleri geciktirdi
Bakırköy Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise "Belediye Bakanlığımıza ait taşınmazlar üzerinde bulunan ve ecrimisilli olarak kullanılan yerlerin çoğunluğu dernek, vakıf ve spor kulübü gibi sosyal amaçlı faaliyet gösteren kurumlardır. Belediye Kanunun 15. maddesinde herhangi bir hüküm bulunmadığından ecrimisil uygulamasına devam edilmiştir. Ancak, bir kısım taşınmazlarımıza ilişkin de tahliye ve ihale işlemleri yapılmakta olup, işgalciler tarafından açılan davalar süreci uzatmaktadır. Diğer taşınmazlarla ilgili olarak tahliye ve ihale işlemlerinin tamamlanması için çalışmalar devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Teftiş raporu da dikkate alınmadı
Bakırköy Belediyesi'nden yapılan açıklamayı dikkate almayan Sayıştay Başkanlığı ecrimisil alınarak kullanılan yerlerin çoğunluğu özel şahıslarca işletildiğini belirtti. Örnek olarak Bakırköy Yeraltı Çarşısı'ndaki dükkânları gösteren Sayıştay, bu dükkânlar ve kullanan kişileri liste halinde yayınladı. Başkanlık 2007-2012 yıllarını kapsayan Mülkiye Teftiş Raporunda gerekli uyarılar yapıldığını belirterek, "Bu uyarılara rağmen Bakırköy Belediyesi ecrimisil karşılığı kullandırılan yerler için ihale yapmamıştır. Kurumun gayrimenkullerinin kiralanması konusunda ciddi bir çalışma yaparak mevzuata uygun hale getirmesi gerekmektedir" önerisinde bulundu. EKREM HACIHASANOĞLU


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.