Haddini bil, Seyithan İzsiz!

Beylikdüzü Belediye Meclisi'nde Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile AK Partili Seyithan İzsiz arasında tartışma çıktı. İzsiz'in söz almadan konuşmasına tepki gösteren İmamoğlu, "Haddini bil! Meclise saygısızlık yapıyorsun" çıkışını yaptı

Haddini bil, Seyithan İzsiz!

Haber: Ekrem Hacıhasanoğlu

Beylikdüzü Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumu hararetli tartışmalara sahne oldu. AK Parti Grubu'nun sözlü ve yazılı önerge verdiği sırada uzun süren karşılıklı atışmalar yaşandı. Topalantıda gündem dışı söz alan AK Partili Seyithan İzsiz, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim taahhütlerini hatırlatarak, metro, hastane ve ara sokaklara tramvay sözünü verdiğini, fakat hiçbirini yerine getirmediğini savundu. 

Proje gayet net

İzsiz'in eleştirilerine cevap veren Ekrem İmamoğlu, tramvay gibi bir taahhüdü olmadığını, metroyu ise İBB'nin yapacağını belirtti. Beylikdüzü devlet hastanesini ziyaret ederek bu şekilde birkaç hastanenin daha yapılmasını istediklerini dile getiren İamaoğlu, Viraistanbul Projesi'ne getirilen eleştirilere de, "Burada sadece duyumları gündeme getiriyorsunuz. Proje hakkında meclis üyelerine sunum yapıldı. İddia edildiği gibi projede ayrılan rekreasyon alanını ticaret alanına çevirmek söz konusu değil. Proje net, böyle bir şey olması mümkün değil" diye konuştu. 

Saygısızlık yapıyorsun

İmamoğlu açıklama yaptığı sırada AK Parti sıralarından tepkiler geldi. Özellikle Seyithan İzsiz'in sesini yükseltmesi üzerine Başkan İmamoğlu, "Hadini bil! Meclise saygısızlık yapıyorsun. Ben sonuna kadar sizi dinledim" tepkisini gösterdi. CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş ise AK Partililerin önerge vermekten çok propaganda yaptıklarını belirterek, "Önerge vermek yerine sadece konuştular" yorumunu yaptı. 

Sorunun farkındayız

Meclis toplantısında ilk sözlü önergeyi veren AK Partili Yavuz Demirci yatırım projelerinin imar müdürlüğünde bekletildiğini belirtti. Adnan Kahveci ve Cumhuriyet mahallesini birbirine bağlayan yolda yoğlunluk olduğunu da mecliste gündeme getiren Demirci, "Bu sorun ile ilgili bir çalışmanız var mı? Biz AK Parti Grubu olarak buraya alternatif bir yol yapılmasını talep ediyoruz" dedi. Demirci'nin açıklamarı sonrasında konuşan Başkan Ekrem İmamoğlu sorunun farkında olduklarını ve gerekli çalışmaları yapacaklarını dile getirdi. 

Yavuz tahrik mi oldun?

AK Parti Grubu'nun ikinci sözlü önergesi, ilçenin muhtelif yerlerine yerleştirilen mermer heykeller oldu. Sözlü önergeyi sunan Yavuz Demirci, ilçe genelinde kaç mermer heykel olduğunu, kaç paraya mal olduklarını ve nasıl bir sanatsal işlev gördüklerini sordu. Bu sırada CHP'li İsmail Doğan Subaşı, Demirci'ye dönerek, "Yavuz tahrik mi oldun?" sorusunu yöneltti. AK Parti'nin sözlü önergesi hakkında açıklama yapan Ekrem İmamoğlu ise belediyenin heykel sempozyumu dğüzenlediğini ve adı geçen heykellerin Portekizli bir sanatçı tarafından yapıldığını söyledi. 

Özel ilgileneceğim

AK Parti Grubu meclise sunduğu yazılı önergede de kırlangıç logosunu 'illegal işaret' olarak tanımlayarak, logo nedeniyle belediyenin kasasından ne kadar para çıktığını sordu. Önerge oy çokluğu ile reddedildi. Diğer bir yazılı önergede ise AK Parti İlçe Başkanlığı'nın Metrobüs Meydanı'na astığı 213 Nisan pankartlarının belediye zabıtası tarafından kesildiği gündeme getirildi. Bu önerge de oy çokluğu ile reddedilirken Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla kendisinin özel olarak ilgileneceğini belirtti.

Belediye Meclis toplantısında en çok tartışılan maddelerden biri de Yakuplu Mahallesi'nde yapımı devam eden Evlat Camii'nin bodrum katının taziye evi olarak düzenlenip, belediye tarafından kullanılması şartı ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na bila bedel 25 yıl süre ile tahsis edilmesi konusu oldu. Gündemin 9. maddesi olarak görüşülen tahsisle ilgi AK Parti Grubu ret oyu vereceğini açıklayınca Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tahsis için bir protokol hazırlandığını, protokolün yetişmediğinden dolayı belediye meclisine gelmediğini açıkladı. Protokol hakkında da bilgi veren İmamoğlu, "Burası taziye evi dışında hiçbir amaçla kullanılmayacak, farklı bir amaçla kullanılırsa Diyanet İşleri Başkanlığı'nın protokolü fesih hakkı olacak" açıklamasını yaptı. 

Taziye evi sorun oldu

AK Parti Grubu'nun tahsis konusundaki çekingelerini dile getiren Gürkan İzzet Paksoy, belediyenin taziye evini yaparak diyanete teslim etmesini istedi. Önlerine gelen dosyada protokol olmadığını dile getiren Paksoy İmamoğlu'nun açıklamalarından sonra tatmin olduklarını belirtti. CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş ise AK Partililerin dayatmalarına karşı olduklarını ifade ederek, maddenin müdürlükten geldiği şekilde oylanmasını istedi. Araya giren İmamoğlu konunun hassas olduğunu dile getirerek, maddenin kendi açıklamaları doğrultusunda oylanmasını talep etti. Uzun süren tartışmaların ardından İmamoğlu'nun talebi yerine getirilerek madde oy birliği ile meclisten geçti. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.