HASTANEYİ YIKIP AVM YAPACAKLAR

Mimarlar Odası, bugün ihaleye çıkartılacak eski Bakırköy SSK Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi arazisinin satışının iptalini istedi. Mimarlar Odası Trakya Bölge Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, 'Kamu sağlığı hizmeti veren bu hastaneler, görevleri yok edilerek değerli arsalara dönüştürülüp ayrıcalıklı imar haklarıyla birilerine peşkeş çekiliyor! şeklinde konuştu

HASTANEYİ YIKIP AVM YAPACAKLAR

Mimarlar Odası Trakya Bölge Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, TOKİ Emlak Konut GYO tarafından 25 Şubat'ta (bugün) kat karşılığında gelir paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkartılacak eski Bakırköy SSK Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Satışın iptal edilmesi gerektiğini belirten Fazlıoğlu, “Burası gibi Bakırköy’de, İstanbul’da ve Türkiye’de farklı örnekleri var. Kamusal hizmet alanı olan, kamu sağlığı hizmeti veren bu hastaneler, kamu sağlığı yönünden görevleri yok edilerek değerli arsalara dönüştürülüp imar, ayrıcalıklı imar haklarıyla birilerine peşkeş çekiliyor” dedi. 

Ayrıcalıklı imar planı
Mimarlar odası olarak hastane arazisinin satılmasını istemediklerini kaydeden Fazlıoğlu, şöyle konuştu: “Hastanenin hastane fonksiyonunu devam ettirmesini, yenilenerek yeni yapıların da hem Bakırköy, hem çevreye gene ilk kurulduğu günden beri doğum evi ve çocuk hastanesi olarak hizmet vermesini istiyoruz.” 
Hastanenin, kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak yıllarca bölge halkına hizmet verdiğini anlatan Fazlıoğlu, şöyle devam etti: “Burası İstanbul’un aynı zamanda çok önemli ihtisas hastanelerinden de bir tanesidir. Bu yönüyle de önemli. Bu hastane 2011 yılında faaliyetine son verilerek taşınıyor. 2013 yılında mülkiyeti TOKİ’ye geçiyor ve 2014 yılında TOKİ buraya ayrıcalıklı bir imar planı hazırlayarak hastane fonksiyonundan çıkartıyor. Ticaret, alışveriş fonksiyonu getirtiliyor. Yani AVM yapılmaya elverişli alan haline getiriyor.”

Her yere özel hastane
Fazlıoğlu şöyle devam etti: “Bölgemizde Florya’ da SSK arazisi aynı yöntemle el değiştirildikten sonra imar planı değiştirilerek satışı gerçekleştirilmiştir. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için de benzer bir süreç işletildiğini biliyor ve süreci yakından takip ediyoruz. İnsanın yaşadığı bir yerde; barınma, eğitim, çalışma, çevre, ibadet vb. fonksiyonlara cevap verecek alanlar ne denli önemli ise sağlık hizmetleri, sağlık alanları o denli önemlidir. Siyasi iktidarın sağlık politikaları Bakırköy halkını kamu sağlığı hizmetlerinden mağdur edilmiştir. Devlet hastaneleri hızla yok edilirken, hemen her mahallede özel sağlık tesisleri kurulmaktadır.”

Bina 64 yıllık
Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi SSK Sultanahmet Hastanesi Hariciye ve Nisaiye Servisi adı ile 01.09.1952 tarihinde faaliyete geçti. Sultanahmet Hastanesi’nin Hariciye Servisi’nin SSK İstanbul Hastanesi’ne devredilmesinden sonra, 1959 tarihinden itibaren Bakırköy Doğumevi ve Dispanseri Başhekimliği adı altında bağımsız bir birim oldu. Hastanenin yatak sayısı 28 Ocak 1986 tarihinden itibaren Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından 800’e çıkarıldı. Hastanenin ismi SSK Bakırköy Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Baştabipliği olarak değiştirildi. Hastane ek tesisleri ile birlikte 21 Haziran 1986 tarihinde dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açıldı. 2005 tarihi itibari ile hastane Sağlık Bakanlığı’na devredildi. 

Altında tarih yatıyor
BUGÜNKÜ İstanbul Caddesi üzerinde, Bakırköy Lisesi'nin hemen yanında yer alan eski hastanenin yerinde Ayios İoannes Prodromos, yani Vaftizci Yahya'ya adanmış bir kilise olduğu kaynaklardan biliniyor. Hastane yıkıldıktan sonra alttan bu kiliseye ait temellerin çıkabileceği ileri sürülüyor. Ünlü azizin kilisesinde omphalion adı verilen, bugün Ayasofya'da gördüğümüz, renkli mermer bloklardan oluşmuş kralların taç giyme yeri bulunduğu, dört ya da beş Bizans imparatorunun bu kilisede taç giydikleri düşünülüyor. Hatta Topkapı Sarayı'nın Hazine Dairesi'ndeki Vaftizci Yahya'ya ait kafatası ve kolun orijini bu kiliseden geldiği kaynaklarda söz ediliyor. Dolayısıyla burada yapılacak hafriyatta mutlaka arkeolog gözetimi olması gerekiyor. Yeraltına inildiğinde her an bir kültür varlığına rastlamak mümkün. M. ALİ ÇATAL
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.