Hayırcılar rahatsız, evetçiler memnun

16 Nisan Referandumu'ndan çıkan sonuçları gazetemize değerlendiren AK Partili, CHP'li ve MHP'li ilçe başkanları önemli açıklamalar yaptı. Hayır cephesinde yer alan CHP'li başkanlar seçimin şaibeli olduğunu iddia ederken, evet cephesindeki AK Partili ve MHP'li başkanlar sonuçtan memnun olduklarını ifade etti.

Hayırcılar rahatsız, evetçiler memnun

16 Nisan pazar günü gerçekleşen referandumda evet oyları yüzde 51,41 hayır oyları ise yüzde 48,59 olarak çıkmıştı. Türkiye genelinde çıkan sonucu ve ilçelerde çıkan sonuçları nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz ilçe başkanları ise gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Referandum süreci boyunca hayır için mesai harcayan CHP'li başkanlar sonucun rahatsızlık verici olduğunu ve şaibeli olduğunu iddia ederken, evet cephesinde başı çeken AK Partili ve MHP'li başkanlar ise ortaya çıkan tablodan bir hayli memnun. Özellikle İstanbul'da çıkan sonuçları da sorduğumuz başkanların tamamı başarılı bir sonuç aldıklarını söyledi. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) verdiği mühürsüz pusula ve zarfların da geçerli oy olarak sayılması kararını da yorumlayan başkanlar sözkonusu kararla ilgili de ikiye bölündü.

Tartışmaya açık bir seçim!
Referandumdan çıkan sonucun tartışmalara açık olduğunu ve yapılan seçimin şaibeli olduğunu söyleyen CHP Avcılar İlçe Başkanı Erhan Bozan, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin birçok sürprize gebe olabileceğini söyledi. Referandumun başlı başına yanlış olduğunu da söyleyen Bozan, “Bu referandumla ilgili birçok şey söyleyebiliriz. Ama öncelikle yapılan referandumun çok gereksiz bir referandum olduğunu söylemek lazım. Birilerinin hırsıyla ortaya çıkan bu seçimde her şeye rağmen halk gayet dik durdu. Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine sahip çıktı” dedi. Evet oylarının yüksek çıkmasını da değerlendiren Bozan, “Eşit şartlarda mücadele etmedik. Karşı taraf her türlü devlet desteğini arkasına alarak bir kampanya geçirdi. Gene seçimin çok sağlıklı yapıldığını ve ortaya çıkan sonucun çok sağlıklı olduğunu da söyleyemeyiz. Bu tartışmaya açık bir seçim olmuştur” diye konuştu.

erhan bozan

Sistem değişikliği zor
Referandumdan çıkan yüzde 51'lik evet oyuyla bir sistem değişikliğine gitmenin mümkün olamayacağını da anlatan Bozan, “Biz hiçbir şekilde pes etmeyeceğiz. Mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Zaten muhtemeldir ki ilerleyen süreçte Türkiye'nin karşısına yeni revizyonlar çıkacaktır. Belki Türk halkı yeniden bir seçime gidecek. Ya da tarafsız ve gerçekten bağımsız bir yeni anayasa için bir araya gelecektir. Zira yapılan seçim adil bir seçim değildir. Kimse bu sonuçları içine sindiremez” ifadelerini kullandı.

Alkışlar Avcılar'a
Avcılar'da yüzde 59 hayır oyu çıktığını da anımsatan İlçe Başkanı Erhan Bozan, bu nedenle Avcılar halkına ve CHP İlçe Örgütü'ne de teşekkür etti. “Avcılar halkı her şeye rağmen dik durdu, her şeye rağmen harika bir mücadele göstererek, hayır oyunu çıkardı” diyen Bozan, kendileri için ve ilçe özelinde başarılı bir sonuç aldıklarını söyledi.

Büyükçekmece'de iyi çalıştık
CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Hüseyin Remzi Gökbulak ise ilçede aldıkları sonucu sevinçle karşıladıklarını lakin Türkiye geneline bakıldığında tartışmalı bir seçim yaşandığını söyledi. Büyükçekmece'de yüzde 55 oranında hayır çıktığını vurgulayan Gökbulak, bu sonucun kendileri adına oldukça iyi olduğunu belirterek, “Büyükçekmece'de çok iyi çalıştık ve güzel bir sonuç elde ettik. Fakat genele baktığınız zaman üç büyük şehirde hayır oyları önde olmasına rağmen sandıktan eveti çıkması gerçekten kötü oldu” diye konuştu. YSK'nın aldığı kararı da eleştiren Gökbulak, “Bu karar hiç şüphe yok ki yapılan seçimin meşruiyetini ortadan kaldırdı. Şaibeli bir seçim ortamı yarattı. Buna rağmen Türkiye'de manzaranın aksine Büyükçekmece'de bu açıdan sorunsuz bir seçim atlattık diyebilirim” ifadelerini kullandı.

ilker gürbüz

AK Parti başarılı oldu
Referanduma dair ve ilçe özeli hem de Türkiye geneli için değerlendirmelerde bulunan AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz ise alınan sonuçtan bir hayli memnun olduklarını ifade etti. “Bu sonuç milletin büyük bir başarısıdır. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun” diyen Gürbüz, Türkiye'nin tarihi bir karar verdiğini ve bu tarihi kararın yeni Türkiye'nin başlangıcı olduğunu da vurguladı. AK Parti olarak her alan önemli bir çaba gösterdiklerini anlatan Gürbüz, evet cephesinde yer alan Milliyetçi Hareket Partisi'ne teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. 
Büyükçekmece'de çıkan sonucu da anımsattığımız Gürbüz, ilçedeki yüzde  44 evet, yüzde 55 oranında çıkan hayır oyuna dair de konuştu. “AK Parti başarılı oldu” diyen Gürbüz, “Biz Büyükçekmece'ye baktığınızda kendi oyumuzu aldık, oy oranımızı koruduk. Hayır oylarını salt bir partinin oyu olarak değerlendirmemiz de mümkün değildir. Zira hayır diyen birçok parti oldu. Bu bağlamda düşünürsek AK Parti olarak Büyükçekmece'de iyi bir sonuç aldığımızı söyleyebilirim” diye konuştu.

İtirazın anlamı yok
Muhalefet partilerinin YSK hakkındaki eleştirilerini de cevaplayan Gürbüz, YSK'nın mühürsüz zarfları geçerli oy olarak kabul etmesinde, muhalefetin belirttiği gibi anormal bir durum olmadığını söyledi. “Bu karara itirazın hiçbir anlamı yok” ifadesini kullanan Gürbüz, “Sandıklar açıldıktan sonra bu karar verilmedi. Sandıklar açılmadan önce bu karar verildi. Dolayısıyla itiraz etmeye gerek yok” dedi.

Karabat: Başakşehir’de mühürsüz çok oy var!
CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat da hem kendi ilçesindeki hem de Türkiye'deki sonuçları değerlendirdi. Genel olarak seçimin kabul edilemez bir manzara ortaya çıkardığını anlatan Karabat, “Türkiye'de yapılan bu seçim gösteriyor ki; bu anayasa genel olarak kabul gören bir anayasa değildir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirler hayır derken bunun genel kabul gördüğünü söyleyemeyiz” dedi. Yapılan seçimde birçok usulsüzlük olduğunu da anlatan Karabat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da eleştirerek, “Daha başkan olmadan seçim esnasında çıkacak sonuca müdahale etti. YSK'nın verdiği skandal karar ortada. Keyiflerine göre karar değiştirdiler. Başakşehir'de de birçok mühürsüz kullanılan oy var” şeklinde konuştu.

Teslim olmayacağız
Çıkan sonuçları kabul etmeyeceklerini ve teslim olmayacaklarını anlatan Karabat, Başakşehir'de ortaya çıkan mühürsüz oylarla ilgili de itirazda bulunacaklarını söyledi. “Bu oyların     tespitini yaptık, bu çok açık bir suçtur. Bununla ilgili itirazlarımızı da bugün içerisinde bildireceğiz” diyen Karabat, Başakşehir'de çıkan hayır oylarının da umut verici olduğunu kaydetti. Yüzde 53 evet, yüzde 46 hayır oyu çıkan ilçede CHP olarak başarılı olduklarını fakat bu başarıyı arttıracaklarını da söyleyen Karabat, sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.

İç mihraklarla mücadele edilecek
MHP Esenyurt İlçe Başkanı Halil Kaval da çıkan sonucu memnuniyetle karşılayan ilçe başkanları arasında yer aldı. “Ülkemiz için iyi ve güzel bir sonuç çıktı” diyen Kaval, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin sözlerini anımsattı. Kaval, “Bugün 18 madde birden değişti. Bu değişikliklerle birlikte ülkemiz inşallah daha aydınlık ve daha güzel günlere doğru ilerleyecektir. İçimizdeki vatan hainleriyle ve iç mihraklarla bundan sonra daha güçlü bir şekilde mücadele edilecektir” dedi.

Esenyurtlulara anlatamadık
Yüzde 52 oranında hayır ve yüzde 47 oranında evet oyunun çıktığı Esenyurt'taki sonucu da değerlendiren Kaval, itiraf gibi açıklamalarda bulundu. Esenyurt'un İstanbul'un en büyük ilçelerinden birisi olduğunu söyleyen Kaval, “Tabii ilçemiz çok sayıda göç alıyor. Çok sayıda yeni insan ilçemize geliyor. Her birine bu referandumu ve neden evet denmesi gerektiğini yeterinci anlatamadığımızı düşünüyorum. Bu konuda maalesef yeterli olamadık. Yoksa kapısını çaldığımız, konuştuğumuz ve hayır oyu vemeyi düşünen birçok insanı evet için ikna ettik. Eğer insanlarla konuşulsaydı ve evet yeterince anlatılsaydı sonuç daha farklı çıkabilirdi diye düşünüyorum” dedi. YSK'nın aldığı karara da değinen Kaval, bu konuda MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin ve parti genel merkezinin gereken açıklamayı yaptığını söyleyerek, şahsi bir yorum yapmaktan kaçındı. ANIL BODUÇ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.