Hayırsız Damat!

Taziye evleri hizmetinin Beylikdüzü Belediyesi tarafından yapılmasını birilerinin engellediğini belirten Başkan İmamoğlu, “Bunun kim olduğunu tespit edip halkın önüne tacağız” tepkisini gösterdi. CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş ise hizmetin AK Parti İlçe Başkanı İsmail Damat tarafından engellendiğini savunarak, “Bunu ispat ederim” diye konuştu.

Hayırsız Damat!
06 Şubat 2017 Pazartesi 22:19

Beylikdüzü Belediye Meclisi şubat ayı ilk oturumuna hizmet tartışması damga vurdu. AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci'nin Yakuplu Evlat Camii’nde Beylikdüzü Belediyesi’nce yapımına başlanan taziye evi uygulamasını, “Orayı İBB yapacak, engel oluyorsunuz. Bu agresif tavırlarınızı kınıyoruz” sözleriyle eleştirmesi üzerine araya giren Belediye Başkanı İmamoğlu, 1 yıl önce müftülüğün de bilgisi dahilinde meclisin taziye evi yapılması için oybirliğiyle karar aldığını belirtti. İmamoğlu, “Ama birileri kalkıp 'müftü bizden onay aldı mı ki' dedikten sonra müftünün tavrı değişti. Bunun kim olduğunu tespit edip halkın önüne atacağız” çıkışını yaptı.

Ben ispatsız konuşmam
AK Parti Grubu, Başkan İmamoğlu'na Beylikdüzü'nde hizmeti engelleyenin kim olduğunu sorunca CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş, taziye evinin yapımını AK Parti İlçe Başkanı İsmail Damat'ın engellediğini söyledi. “Müftü doğru konuşmuyor. Bu engellemenin AK Parti İlçe Başkanı'nın talimatıyla yapıldığını iddia ediyorum. Gerekirse bunu ispatlarım. Ben ispatsız konuşmam” ifadelerini kullanan Mülayim Demirtaş, “Devleti temsil eden mülki amirler ve yöneticiler hiçbir baskı altında olmamalıdır. Bürokratlar senin benim adamım olursa devlet küçülür” açıklamasını yaptı.

Müftülük manipülasyon yaptı
Tartışmanın uzaması üzerine taziye evi sürecini değerlendiren Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz hizmetin olduğu her noktada kol kola yürüyen bir anlayışa sahibiz. Taziye evleri uygulamamızı Beylikdüzü’nde 6 noktada hayata geçireceğiz. Meclisten 1 yıl önce oybirliğiyle karar almamıza rağmen müftülüğün manipülasyonu, süreci bugünlere getirdi. Bize son olarak bu konuda yetkili merciin Cami Derneği olduğu söylendi. Biz de dernekle irtibata geçerek projeyi karşılıklı onayladık. Şu an inşa çalışmalarımız başladı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Herkes kendi işine baksın
İhtiyaç duyulan noktalarda İBB ile her zaman diyalog halinde bulunduklarını ifade eden İmamoğlu, “Her zaman da böyle olmaya devam edeceğiz. Beylikdüzü’nde camilerimizin bakımını da taziye evlerini de yapıyoruz. Herkes kendi işine baksın” şeklinde konuştu. AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci'nin eksik bilgiyle konuştuğunu savunan İmamoğlu, “Konuya İBB hizmetinin engellenmesi iddiasıyla başladınız. Hizmete hiçbir zaman siyasi unsurlar eklenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bir yıl önce taziye evi ile ilgili ortak bir karar verdik. Ama sonrasında Müftülük tarafından nahoş ifadeler de kullanılarak 20'ye yakın yazışma yapıldı. Müftülüğümüze yakışmayacak bir tablo sergilendi" dedi.

Çok ayıp çok üzücü...
Konuşmasını, "Beylikdüzü Belediyesi'nin hizmeti herkesindir" şeklinde sürdüren İmamoğlu, konuyu neden kamuoyu ile paylaşmadıklarını da, "Bireysel yanlışları inanç kavramı üzerinden değerlendirmek istemedik. Yapmaya çalıştığımız taziye evlerinin bir yıldır engellenmesini esefle kınıyorum. Burada Müftülük ne yazık ki yanlış hareket etmiştir. Yazışmalardan aldığımız birtakım anahtar kelimelerden dolayı cami derneğiyle irtibata geçtik. Dernek ve bağışçının da onayıyla yine taziye evi yapmaya çalıştık. İnşaat kararı aldık. Ve geçen hafta faaliyetlerimize başladık. Bizim camilere yaptıklarımızı duymamanızın nedeni camiler üzerinden siyaset yapmama ahlakımızdandır. Cami avlusuna tabela astınız diyorsunuz. Bu tabela Beylikdüzü Belediyesi'nin tabelası. Sizin de ferdi olduğunuz Beylikdüzü Belediyesi'nin tabelası. Çok ayıp... Çok üzücü..." sözleriyle açıkladı.

Camiye siyaset sokmaya çalışıyorsunuz
​Beylikdüzü Belediyesi'nin taziye evi yapımına neden karşı çıktıklarını, "Oradaki dert sizin kaçak logonuzu asmaktan başka bir şey değil" şeklinde açıklayan AK Parti Sözcüsü Birinci ise İmamoğlu'nun algı çalışması yaptığını iddia etti. Birinci, "Devletin yaptığı koskoca hastaneyi 3-5 hizmetli göndererek, sahiplenemezsiniz. Camiye siyaset sokmaya çalışıyorsunuz. Biz önergeye evet dedikten sonra bunu gördük" eleştirisinde bulundu.

Ne AK Parti ne CHP yaptı!
MÜCAHİT Birinci'nin eleştirilerine cevap veren İmaoğlu, "Herkes işine bakacak. Oraya 150-200 kişi gelmekle sorun çözülmüyor. Umarım yanlışı yapanlar yanlışının farkına varsınlar. Biz bir yıl önce kararını verdiğimiz taziye evi uygulamasını mutlaka hayata geçireceğiz. Bu bizim işimiz" açıklamasını yaptı. Belediyenin vatandaşı bilgilendirme hakkı olduğunu belirten İmamoğlu, "Bölgemize yapılan hastaneyi ne AK Parti ne de CHP yapmıştır. Bunu Türkiye Cumhuriyeti devleti yapmıştır. Bunu duyurmak benim hakkım. Oraya hizmet vermek en doğal hakkımdır. Siyaseti hizmetlere katmadığımız gibi bu konuları buraya taşımamak Beylikdüzülü ahlakımızdandır. Bunun üzerinden kamusal nemalanma gibi bir talebimiz yok" tepkisini gösterdi.  

Roketi atıyorsun geri gelmiyor
AK PARTİ Grubu meclis üç sözlü önerge verdi. Sözlü önergelerden ikisinin sahibi Yavuz Demirci, başkanlık makamına havale edilen önergelerin yanıtlarını alamadıklarını belirterek, "Başkanlık makamı uzay gibi, roketi atıyorsun, geri gelmiyor" siteminde bulundu. İlçedeki ulaşımla ilgili sıkıntıların öteden beri devam ettiğinin altını çizen Demirci, özellikle Adnan Kahveci'deki pazar yeri, Beylicum AVM önündeki trafik akışı ve Bizimkent köprü girişindeki yoğunluğun bertaraf edilmesi için ivedilikle çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Diğer önerge sahibi Ebru Habib ise nüfusu sürekli artış gösteren Beylikdüzü'nde otopark ve trafik akışının geliştirilmesi gerektiğini aktardı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.