İBB'de fişleme mi yapılıyor!

İBB'de memurlar arasında düzenlenen ankette personelin birbirleriyle ilgili fikirlerinin sorulduğunu belirten CHP'li Tonguç Çoban, bunun personel arasında güvensizlik yarattığını belirterek, “Bir nevi ihbarcılık, ispiyonculuk ve fişlemedir” dedi

İBB'de fişleme mi yapılıyor!
17 Mart 2017 Cuma 07:59

CHP İBB Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, İBB'de personele yapılan anketlerde memurların birbirleriyle ilgili kanaat bildirmesine yönelik sorular sorulduğunu belirterek, “Bu bir nevi ihbarcılık, ispiyonculuk ve fişlemedir. Derhal bu yöntemden vazgeçilmesi gerekir” dedi. İBB Başkanlık makamına bir soru önergesi sunan Çoban, “İBB'de memur statüsünde çalışan kişilere internet ortamında yetkinlik değerlendirme anketi (performans anketi) adı altında bir çalışma yapılıyor. Bir kurumda memnuniyet ve performans anketleri yapılabilir, kurumun daha iyi işleyişi hakkında anketler yapılabilir. 40 soruluk bu ankette ilginç olan şu: Tek tek isimler belirtilerek, memurun memur arkadaşı hakkında kanaat bildirmesine yönelik sorular soruluyor” ifadeasini kullandı.

Kötü niyetli yorumlanabilir
Çoban, “Bu anketteki sakınca şu; kişilerin birbirilerini değerlendirmeleri istendiği andan itibaren bu objektif, somut ve ölçülebilir ifadelerin ötesinde algıya ve kanaate yönelik cevaplar alınacak. Bu sorular kötü niyetle yorumlanırsa ve yapılırsa çalışanların birbirlerini ihbar etmesine yo açabilir, bu iş ihbar hattına düşer ve iş barışı tehlikeye girer. Personel arasında böyle bir endişe var, tedirginlik var, bir huzursuzluk var” açıklamasını yaptı.

Acilen iptal edilmesi gerek
“Tabi ki memuriyette sicil sistemi önemlidir ama bu bir takım objektif kriterlere bağlıdır” diyen Çoban, “Böyle bir çalışmaya neden ihtiyaç duyulmuştur, bu çalışmaların sonucunda elde edilen veriler ne yönde değerlendirilecektir. Eğer mümkünse şu an da çalışanlar arsında ciddi tedirginlikler ve huzursuzluğa yol açan bu çalışmanın kaldırılarak iptal edilmesi yönüne gidilmesini istiyoruz. Bu tip memnuniyet değerlendirmelerin ve anketlerin daha objektif  biçimde kişilerin ismi zikredilmeden yapılması daha olumlu sonuç doğuracaktır” diyerek önergesini tamamladı.

Cevaplar yoruma dayalı
İsmi yazılan persolen hakkında düzenlenen, “Hiç katılmıyorum, katılmıyorum, kararsızım, katılıyorum, tamamen katılıyorum ve fikrim yok' cevap şıklarının bulunduğu anketteki bazı sorular şöyle; Vatandaş ile nezaket kuralları çerçevesinde iletişim kurar. Vatandaşa kaliteli, etkin ve hızlı hizmet sunar. İşinin odağında vatandaşın olduğunu bilerek hareket eder. Zamanında işine gelir. Kendisinden beklenen işlerin daha iyisini yapabilmek için çaba sarf eder. EMEK KARAKAŞ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.