İETT metrobüsü yok sayıyor!

İETT'nin 2016 yılı faaliyet raporu dün İBB Meclisi'nde görüşüldü. Geçen yıl olduğu gibi bu sene de sunum yapan İETT Genel Müdürlüğü'nün toplu taşımanın en önemli sorunlarından biri haline gelen metrobüsle ilgili herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekti

İETT metrobüsü yok sayıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü oturumunda İETT'nin 2017 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Rapor CHP'nin ret oyuna karşın AK Partili üyelerin oyu ile kabul edildi. Meclis Başkanvekili Ahmet Selamet'in yönettiği oturumda İETT Genel Müdürü Arif Emecan, bir sunum yaptı. Ancak Arif Emecan'ın geçen yılki müdür Mümin Kahveci gibi metrobüsle ilgili herhangi bir açıklama yapmaması ve bir kez bile metrobüs kelimesini kullanmaması dikkat çekti. Toplu taşımanın ana güzergahlarından biri haline gelen ve yoğunluk nedeniyle şikayetlerin de yoğun olduğu metrobüsle ilgili bir açıklama yapılmaması, “İstanbullu aynı çileyi bir sene daha çekecek” olarak nitelendirildi.

1 milyar 130 milyon yolcu
“Sahip olduğumuz bilgi birikimini ve tecrübeyi, günümüzün teknolojik gelişmelerinden en güçlü şekilde yararlanarak geleceğe taşıyoruz. İstanbul’a, İstanbullulara verdiğimiz hizmetin kalitesini daha da yükseltmek için çalışıyoruz” diyen Emecan, “2016 yılında, yaş ortalaması 5,5 olan 2 bin 713 otobüsümüz ve 12 bin 601 durağımızla, 753 hatta İstanbul’un her köşesine toplu ulaşım hizmeti sunduk.  Bununla beraber Özel Halk Otobüsleri’nin ve Otobüs A.Ş’ye ait otobüslerin yürütüm ve denetimini de İETT olarak biz gerçekleştirdik. 2016 yılında İETT araçları dâhil toplam 5 bin 797 aracı teknik ve fiziki şartlar itibariyle denetime tabi tutup bu araçların İstanbullulara güvenli, konforlu ve zamanında toplu ulaşım hizmeti vermesi için çalıştık. Geçen yıl eklenen duraklarımızla, erişim mesafesini ortalama 500 metreye indirdik. Bu mesafede duraklara ulaşan nüfus oranını yüzde 98’e çıkardık. Sadece İETT’ye ait araçlarla geçen yıl 481 milyon yolcu taşıdık. Bizim denetimimizde faaliyetlerini sürdüren İstanbul A.Ş. ve Özel Halk Otobüsleri de hesaba katıldığında, 1 milyar 130 milyon yolcuya toplu ulaşım hizmeti sağladık” diye konuştu.

Mükemmellik ödülü aldı
İETT'nin amaçlarından birinin mükemmellik olduğunu söyleyen Emecan, “EFQM Mükemmellik Modelini Uygulamak başlığı altında yaptığımız çalışmalar, elimizdeki kaynakların rasyonel kullanımıyla başarının artırılması ve sürekliliğin sağlanması temeline dayanıyor. 2012 yılında EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulama kararı alan İETT, geçen süre içinde bu yolda önemli mesafe kat etti. Bu yolda geldiğimiz nokta, 2016 yılında Avrupa Kalite Yönetim Vakfı tarafından verilen Mükemmellik Başarı Ödülü ile tescillendi. Bu ödülü, Mayıs ayında uluslararası heyet tarafından yapılan saha ziyaretleri sonucu ‘Müşteriye Değer Katma Kategorisi’nde aldık” ifadesini kullandı.

1 milyarın üzerinde bütçe gideri
2016 Faaliyet Raporu sunumuna İETT’nin 2016 bütçesinden bahsederek devam eden Emecen, “2016 yılında bütçe giderimiz 1.424.880.681 TL oldu. Personel ve SGK Giderlerinin bütçe giderleri içerisindeki payı yüzde 26,69 mal ve hizmet alımlarının da yüzde 69,34’tür. İETT’nin hizmet kalitesini yükselten ve bizi geleceğe hazırlayan teknolojik alt yapı yatırımları, otobüs alımları ve diğer yatırımlar için 50.456.446TL sermaye gideri harcandı. Sonuç olarak cari gider bütçe gerçekleşme oranımız yüzde 91,06 oldu. Bütçe gelirimiz ise 1.535.846.717 TL şeklinde gerçekleşmiştir. Toplam gelirimizin yüzde 65,83’ü teşebbüs ve mülkiyet gelirleri, yüzde 26,66’sı sermaye geliri, yüzde 5,55’i alınan bağış ve yardımlar, yüzde 1,96’sıda diğer gelirlerden oluşmuştur” ifadesini kullandı.

Kara kutu hayata geçti
Durak, otobüs ve hat yoğunluklarını izleme, gerekli hat, durak ayarlamalarını yapabilme imkânı sunan Akyolbil uygulamasıyla anlık olarak hat, sefer düzenlemeleri yaptıklarını söyleyen Emecan, 2016 yılında İETT tarafından hayata geçirilen en önemli projenin ‘Kara Kutu Projesi’ olduğunu vurguladı. Emecen, “Otobüslerimizin hepsi zaten akıllı araç donanımına sahipti. GPS ile izleniyor, iç ve dış kameralarla takip ediliyordu. Bunların yanına uçaklarda kullanılan Kara Kutu sistemini de ekleyerek otobüslerimizi daha etkin şekilde takibe ve denetime başladık. Bu proje ile otobüslerimizin yakıt tüketimi, kat ettiği mesafe, periyodik bakımı, arıza yönetimi gibi konularda bilge veren 48 ham veri alınıyor. Raporlanan bu verilerle, hem filomuzun daha verimli olması için yapılması gerekenleri hem de şoförlerimizin performansları artırması için ihtiyaç duydukları eğitimleri görmemiz mümkün oluyor” diye konuştu.

İETT taşımacılıkta kalmalı
İETT'nin faaliyet raporuyla ilgili CHP Grubu adına İsa Öztürk bir konuşma yaptı. “Ulaşım deyince aklımıza İETT geliyor” diyen Öztürk, “Ancak yolculukla ilgili verilere bakıldığında İETT’nin payı sürekli azalmaktadır. 2016 yılı faaliyet raporunda; İETT’nin 2 bin 120 otobüs ile yılda 219 milyon yolcu taşıdığı belirtiliyor. 2 bin 155 Halk Otobüsü 437 milyon yolcu taşımış. Yani aynı sayıda otobüsle İETT’nin 2 katından fazla yolcu taşımış. Otobüs A.Ş. 929 Otobüs ile 239 milyon kişi taşımış. Yani Otobüs sayısı İETT’nin yarısından da az olmasına rağmen İETT’den fazla yolcu taşımış. İstanbul'un taşımacılığından İETT'nin çıkmasının çok yanlış” diye konuştu.

Büyük sorun yaratır
“Kamu toplu taşımacılıkta mutlaka olmalıdır” diyen Öztürk “CHP olarak biz İETT’nin taşımacılıktan çıkartılmasına karşıyız. İstanbul gibi devasa boyuta ulaşmış bir kentin toplu taşıması sadece özel sektöre bırakılamaz. Toplu ulaşım bir kamu hizmetidir, ucuz ve güvenli ulaşım bir insan hakkıdır. Kamunun toplu taşımadan fiilen çıkması ciddi sorunlara neden olacaktır” ifadesini kullandı.

Metrobüse inmek de binmek de zor
Metrobüs sorununa da değinen Öztürk, “Araçlara binebilmek ve inebilmek büyük başarı. Metrobüs için bazen otobüse değil duraklara girip çıkmak bile sorun oluyor. Metrobüs kısa vadeli bir çözüm olarak düşünülmüştü fakat gerekli uzun vadeli yatırımlar yani metro yatırımları yeterince yapılmadığı için kalıcı hale geldi. Metrobüs yollarının çok dar olması nedeni ile kazalar ve arızalar ciddi tıkanıklıklara neden olmaktadır” dedi. Öztürk, “CHP Grubu olarak İETT’nin İstanbul toplu taşımasından çıkartılmasına yönelik bu faaliyet raporuna red oyu vereceğiz” diyerek sözlerini bitirdi.

Gülkıran: Burada konuşmaktan gurur duyuyorum 
AK Parti Grubu adına ise Ulaşım Komisyonu Üyesi Murat Gülkıran konuştu. “İETT emeklisi bir babanın oğlu olarak burada konuşmaktan gurur duyuyorum” diyen Gülkıran, İETT'nin çalışmalarının taktir edilmesi gerektiğini belirterek, “Elbetteki bazı noktalarda sıkıntılar olabilir. Ama bunun giderilmesi için çalışmalar yapılıyor. Özellikle metrobüs hattında iyileştirmeler yapılıyor” dedi. İETT'nin mükemmellik anlayışının ödüller getirdiğini söyleyen Gülkıran, “Özellikle 'MobilİETT' uygulaması 3 buçuk milyon kullanıcısı ile kabul görmüş, İstanbulluların en büyük yardımcısı olmuştur” diye konuştu. Gülkıran, İETT'nin başarılı bir dönem geçirdiğini belirterek AK Parti grubu olarak evet oyu vereceklerini söyledi. EMEK KARAKAŞ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.