İktidar ama muktedir değil

Avcılar Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci oturumuna CHP’li 8 meclis üyesi katılmayınca faaliyet raporuna 16 hayır, 14 evet oyu çıktı.

İktidar ama muktedir değil

Avcılar Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci oturumuna CHP’li 8 meclis üyesi katılmayınca faaliyet raporuna 16 hayır, 14 evet oyu çıktı. Belediye Başkanı Handan Toprak’a kazan kaldıran CHP’lilerin, meclise gelmeme nedenini İl Başkanlığı ve Genel Merkez’e rapor ettiği öğrenildi. CHP'li üyelerin toplantıya katılmaması sonucu Belediye Başkanı Handan Toprak borçlanma yetkisi de alamadı.

Avcılar Belediye Meclisi'nde dün görüşülen faaliyet raporu, 14 evet, 16 hayır oyuyla reddedilmesine rağmen, yasada 4/3 çoğunluk arandığı için kabul edilmiş sayıldı. Pazartesi günü CHP meclis gurubunda yaşanan kavganın ardından, 8 CHP'li meclis üyesinin dünkü meclis oturumuna katılmaması üzerine, CHP mecliste azınlıkta kaldı. Kısa bir zaman önce İl Başkanı Murat Karayalçın'ın Avcılar Belediyesi'nde görüştüğü meclis üyelerinin ikna edilemediği görülürken, CHP İlçe Başkanı yaşananların kritiğini yaptıktan sonra kamuoyuna açıklama yapacağını belirtti. Bu arada mecliste görüşülen 11 gündem maddesinin 9'u oybirliği ile kabul edildi ikisi ise AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla ret edildi.

Karayalçın da çözemedi
Suların bir türlü durulmadığı Avcılar Belediyesi'nde, yaşanan tartışma ve kavgaların ardından Meclis Üyesi Celal Fırat hem CHP'den hem de meclis üyeliğinden istifa etmişti. İl Başkanı Murat Karayalçın'ın araya girmesine rağmen son bulmayan sürtüşme, belediye meclisinde 21 üye ile temsil edilen CHP'nin 8 üyesinin Başklan Toprak'a tepki olarak toplantıya katılmaması ile devam etti. Toplantıya katılmayan üyelerden sadece Ahmet Turan Arlı cenazesi olduğundan dolayı mazeret bildirdi. Arlı'nın haricinde, Ali Ekber Çelik, Erol Mumcu, Erol Yılmaz, İsmet Çelik, İsmail Algül, Gülten Yarbasan ve Cafer Çadırardıç toplantıya katılmayan isimler oldu.

Geliri 150 milyon borcu 180 milyon
Avcılar Belediye Meclisi'nde dünkü yapılan oturumda oldukça sert tartışmalar yaşandı. AK Parti Meclis Gurubu adına konuşan Mehmet Özgür, CHP Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli'nin 1 yıllık faaliyet döneminde hiçbir faaliyet göstermediğini, bir yılın boşa geçtiğini belirterek "Eşek ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır" atasözünü örnek verince, mecliste CHP'li üyelerin sert sözleri ile karşılaştı. Özgür, Avcılar Belediyesi'nin borç batağı içersinde olduğunu belirterek, 150 milyonluk gelir bütçesine karşılık 174 milyonluk gider bütçesi olduğunu ifade ederek, kamuya olan borçların 60 milyonu, toplam borcun ise 180 milyonu aştığını söyledi.Bütçe açığı 24 milyon
Belediye Başkanı Dr. Haney Handan Toprak Benli eleştirilere yönelik yaptığı konuşmada, "Son dört yılda gelir bütçesinin 2010 yılında 93 milyon, 2011 yılında 115 milyon, 2012 yılında 118 milyon, 2013 yılında 128 milyon, 2014 yılında 150 milyon olarak gerçekleşmiştir. Gerçekleşen gelir bütçesi yüzde 75'tir. Gider bütçesi ise 2010 yılında 86 milyon, 2011 yılında 98 milyon, 2012 yılında 125 milyon, 2013 yılında 132 milyon, 2014 yılında ise 174  milyon olarak gerçekleşmiştir"  dedi. Toprak, gider bütçesinin 2014 yılında yüzde 80 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Kaçak dediği mescite Toprak izin vermiş!
AK Partili Meclis Üyesi Şebnem Gökmen, geçen hafta yıkılan mescit ile ilgili söz alarak; Belediye Başkanı Dr. Haney Handan Toprak Benli'nin facebook sayfasında mescit önünde meclis üyeleri ile beraber çektirdiği fotoğrafı göstererek; "Başkan HandanToprak, bu konuyla ilgili mescidin bilgisi haricinde ve kaçak olarak yapıldığını belirtmiş, bu yüzden yıkıldığını ifade etmiştir. Ancak, fotoğrafta gördüğünüz gibi, yanında heyeti ile birlikte inşaa aşamasındaki, mescidin bulunduğu yere gelmiş ve yapılan mescidin önünde fotoğraf çektirerek, sosyal medyadan paylaşmıştır" dedi.

Takdiri sizlere ve halkımıza bırakıyorum
Göksel, yıkılan mescidin Avcılar Belediyesi'ne ait Paşaeli Piknik Alanı içersinde ve tamamen güvenlik bir yerde bulunduğunu hatırlatan Göksel, "Böyle bir yerde kaçak yapılaşmanın nasıl yapılacağının takdirini sizlere ve halkımıza" bırakıyorum diyerek, mescidin yıkılmasıyla ilgili hatanın kabul edilmesini, halktan özür dilenmesini isteyerek, en kısa zamanda aynı yerde mescit inşaatın yeniden yapılmasını talep etti. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.