buy Instagram followers 


İmamı bile susturdular

Yakuplu Mahallesi Evlat Camii altında inşa edilen taziye evinin açılışında konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Burası Beylikdüzü halkının. Muhalefet yapımına engel olmaya çalıştı. Cuma namazında bile imam buranın açılacağını cemaate duyurmadı. İmama bunu söyletmeyen siyasi iradeyi bu ülkenin bakanına, başbakanına, cumhurbaşkanına şikâyet ediyorum” dedi

İmamı bile susturdular

Beylikdüzü’nün ilk taziye evi Yakuplu Mahallesi’nde açıldı. Beylikdüzü Belediyesi’nin girişimiyle yapılan Yakuplu Evlat Camii Taziye Evi’nin açılışını cami cemaati ile birlikte gerçekleştiren Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, önemli mesajlar verdi. Hayatta en önemli anlardan birinin acıyı paylaşmak olduğunu belirten İmamoğlu, “Büyük kentlerde olan toplanabilme, bir araya gelebilme sorunlarını Beylikdüzü’nde büyük ölçüde aştık. Tam bin kişilik bir taziye evini Yakuplu’ya kazandırdık” dedi.

Acılar paylaşılırsa azalır
İstanbul zor bir şehir olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bir arada olmak çok güzel. Bu olursa birbirimizi hisseder ve tanırız. Her birimiz farklı coğrafyalardan buraya geliyoruz birçok şeyi paşlaşıyoruz. Acılar paylaşılırsa azalır, sevinçler paylaşılırsa çoğalır. Kentlerin sorunları var. Ama Beylikdüzü'nde bir araya gelme sorunlarını büyük oranda aştık. Yakuplu'da önümüzdeki sene bu aylarda çok güzel bir mahalle merkezi sizinle olacak. Keyif alacaksınız. Tabii acılı günlerde buluşma anı çok daha zor. Allah gecinden versin bir yakınımızı kaybettiğimizdebir araya gelmenin zorlukları var. Kentin ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Taziye evi kurulması için çok sayıda talep aldık" dedi.

Müftülüğün onayı gerekiyor
Konuşmasını, "Taziye evini nerede nasıl yapmalıyız diye çok tartıştık. Belediyenin imkânı var başka bir yerde de yapabilir. Ama biz caminin altında yaptık" şeklinde sürdüren İmamoğlu, "İnsanlar camilere gelsin diyoruz acı anlar paylaşılsın başka birilerinin esiri olunmasın. Camilerimiz çok değerli. Dedik ki camilerde taziye evi yapalım. Herkes çok beğendi bu fikri. Yakuplu'da Hz. Ali Camii'nin altı gerçekten çok kötü durumda. Kimse gelemiyordu birinci nokta olarak orayı belirledik. İkinci nokta Gürpınar'da Hz. Hamza Camii'nin altını belirledik. Pislik içerisindeydi bu bize yakışmaz dedik orayı belirledik. Üçüncü nokta burası oldu. Dördünücüsü ise Barış mahallesinde aslında sınır olarak Büyükşehir'in içinde kalıyor. Hz. Mevlana Camii'nin içinde yaptığımız kompleksin bir bölümünü belirledik. İki yerde çok sorunumuz yok. Mevlana Camii'nin mülkiyeti şimdilik bize ait oraya kompleks projesini biz geliştirdik. Son halini veriyoruz müftlüğü oraya koyacağız. Diğer unsurları koyacağız. Burada da yine mülkiyet ve cami oluşumu ile ilgili dernekle işbirliği yapma fırsatımız var. Ama diğer iki noktada müftülüğün onayı gerekiyor" diye konuştu.

Kurumları köşeye sıkıştırdılar
Taziye evi yapımıyla ilgili konuyu meclise taşıdıklarını, ancak muhalefetin buna engel olmak istediğini söyleyen Ekrem İmamoğlu, "Bu iki alan için müftülükle yazıştık. Bize tabela geldi. Biz de bunu meclise getirdik. Mecliste tartışıldı siyaseten. Dediler ki niye camiyi tahsis yapacaksınız? Nereden çıktı? Anlattık dedik ki en güzel şey camilerde buluşmak. Camide taziye anını paylaşan kişiye inanır, inanmaz, kimdir, nedir? diye bakmayız. Herkes oraya gelir, ne güzel iş. Camide buluşalım demiyor muyuz, onun için dedik camide olsun. Cami derken caminin altında, bodrumunda. Bunu talep ettik. Biraz zor oldu ikna ettik. Yarım saaat sürdü iknası. Meclis kayıtlarında var. İkna oldular ve oybirliğiyle müftülükle protokol yapma yetkisi alındı. Mecliste ikna olan siyasi düşünce, başka bir yerde ikna olmadı. Bizi, kurumsal olarak bu protokolü yapmamaya yönelik bazı kurumları, kişileri, makamları köşeye sıkıştırmak istediler. Ne yazık ki müftülük bizimle protokol yapmadı" dedi.

Bizimle porotokol yapmadılar
Kendi yol haritalarında taziye evi yapılması yönünde ortak bir kanaatleri olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Bizimle porotokol yapmadılar. Bakınız protokolün bir maddesini okuyorum size her şeyi çözüyor. 'Belediye sadece ve sadece taziye anlarında taziye evinde hizmet verir.' Yani sizlerin adına fakir olur, zengin olur önemli değil. Aşını, suyunu verir o kişinin acısını paylaşırız. Sadece taziye anlarında. 
Onun dışında caminin altı olduğu için ve hassas olduğumuz için kullanım yetkileri müftülüğe aittir diye madde koydurduk. Tekrar ediyorum. Sadece taziye anlarında belediye burayı açar yemeğini, suyunu iaşesini verir. Onun dışında tüm kullanım yetkisi müftülüğe aittir dedik. Bu kadar basit. Niye? Allah korusun belediyenin başında biz kalıcı değiliz. Burayı halkımıza yaptık zaten. Buradan içeri başkası girer başka bir şey yapar. Ne diyoruz camilerimiz, okullarımız siyaset dışında bir yerdir. Herkesi bir araya geitrmeli. Onun için bu maddeyi koyduk özellikle. Ne yazık ki buna karşılık bizimle protokol yapmama direncini ortaya koydular" şeklinde konuştu.

İnşaata bile engel olmaya çalıştılar
Taziye evinin inşaatına bile engel olmaya çalıştıklarını söyleyen İmamoğlu, "Geldik derneğimize dedik ki bu işe nasıl çözüm bulalım. Bu işe çözüm bulma konusunda derneğimiz hamle yaptı. Dedi ki biz burada yetkiliyiz. Burayı biz size veriyoruz, aynı madde geçerli olmak üzere sizinle protokol yapıyoruz. Biz mülk sahibi değiliz. Derneğimizle işbirliği yaptık. Buranın inşaatını başlattık. İnşaatına bile engel olmaya çalışıldı. Bakın altını çiziyorum inşaatına bile engel olmaya çalışıldı. Benim arkadaşlarım şahit. Büyükşehir zabıtaları buraya yığıldığı. Israrla sonuna kadar inat ettik. Şimdi pırıl pırıl. Yaklaşık bin kişi buraya toplanır bir cenazesi olan ailemizin acısını paylaşır. Ne güzel bir iş çıktı değil mi? Kimin burası Beylikdüzü halkının" diye konuştu.

Perde bununla bitmedi
Cuma namazının ardından cami imamının susturulduğunu ima eden İmamoğlu, "Perde bitmedi, devam edelim. Niye anlatmaya karar verdiğimi söyleyeceğim. Yukarıda birlikte cuma namazını kıldık. Allah kabul etsin. Peki orada camide namaz kılan cemaate imam diyemez miydi ey cemaat aşağıda güzel bir taziye evimiz var. Hayırlı olsun hep beraber oraya inelim, hayır duaları ile burayı açalım demek güzel olmazmıy dı? Size soruyorum güzel olmaz mıydı. Sinirden tüylerim diken diken şu anda. Niye anons edilmedi biliyor musunuz? Yasak, yasak... Ben müftüyü de imamı da suçlamıyorum. Ama ona bunu söyletmeyen siyasi iradeyi bu ülkenin bakanına, başbakanına, cumhurbaşkanına şikâyet ediyorum. Bu kadar net. Lütfen hesabını sorsunlar çok ayıp üzülüyoruz. Bunu söyletmeyen kimse araştırsınlar. Bu ülkenin diyanetten sorumlu bakanına, sayın başbakana, sayın cumhurbaşkanına camiye yapılan bu hizmeti burada anons ettirmeyen hangi irade ise şikâyet ediyorum. Biz hayırlı bir iş yaptık Allah kabul etsin. Çok net ifade ediyorum. Allah'ta yanlış yapanları affetsin. Bu kadar net. Bu yanlışı yapanları da Allah'a havale ediyorum" ifadelerini kullandı.

Keşke herkes gelseydi
Yakuplu Evlat Camii Derneği Başkanı Rahman Bekir, "Benim cenazem vardı. Burada insanları sıraya soktuk. Çıkarken dostlar insanların kuyruğa girip yemek almış gibi oluyor dedi.Şimdi bu görüntüler kalkacak. Bence çok önemli bir hizmet bu. Buna herkes destek olmalı. Hizmet eden herkesten Allah razı olsun. Biz siyasi partilerimize kurumlara davetiye yolladık. Ama gelinmemesi yanlış. Çünkü buradan kalkacak cenazeler. Bugün buraya gelmeyenler yarın buraya taziye için mecbur gelecek. Beylikdüzü iyiye gidiyor başkanımız birleştirici hep beraber kardeşiz" dedi. UFUK ÇOBAN

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat 47 - 2 yıl önce
O camide namaz kılınmaz .dernek başkanı na bak,çok komik.Allah ile kandırmak bu.Ak parti gurubu katılmayarak doğru bir karar vermiş.Sayın imamoğlu da gelmemeli idi,bu gibi ucuz insanlarla fotoğraf vermemeli.