İmanıma dinime başımız yanacak!

Avcılar Belediyesi Çöp İhalesi'nin şifreleri bir bir netleşmeye başladı.

İmanıma dinime başımız yanacak!

Avcılar Belediyesi Çöp İhalesi'nin şifreleri bir bir netleşmeye başladı. İhale Komisyon üyelerinin, firmaların SGK borç sorgulaması esnasında görüş ayrılığı yaşadığı, bir komisyon üyesinin “İmanıma dinime bu ihale başımızı yakacak” dediği öne sürüldü. Ankara 14. İdare Mahkesi'nin verdiği karar sonrası harekete geçen KİK, geçici teminatına el konan Beş Kardeşler adlı firmaya Avcılar Belediyesi’nce geri ödeme yapılmasını istedi.

İhale Komisyonu, teklif değerlendirme safhasında, en yüksek teklif veren Tomurcuk adlı firmanın SGK borcu olup olmadığını, Avcılar SGK’ya sordu. Avcılar SGK ise verdiği yanıtta, adı geçen firmanın kendilerinde herhangi bir kaydı bulunmadığını, sorgulamanın merkezi konumdaki Küçükçekmece SGK’da yapılmasını istedi. Belediye buna rağmen firmanın iş yaptığı ilçe SGK’ları ya da merkez konumundaki Küçükçekmece SGK’da sorgulama yapmak yerine Bağcılar SGK’ya sorgulama yazısı gönderdi. Edinilen bilgiye göre, İstanbul’da Fatih Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi ve Balıkesir-Erdek Belediyesi’ne iş yapan firmanın SGK borcu olduğu, bunu da taksitlendirdiği iddia edildi.

2,5 milyon TL el değiştirdi
Belediyenin çöp ihalesi nedeniyle el koyduğu, ihale katılımcısı firmaya ait geçici teminat miktarı 2,5 milyon TL ise Ankara 14. İdare Mahkemesi kararına istinaden Kamu İhale Kurumu’nca (KİK) el değiştirdi. Mahkeme kararı sonucu toplanan 7 (Yedi) kişilik KİK Kurulu, SGK’ya borcu olduğu gerekçesiyle Beşkardeşler adlı firmanın geçici teminatına el koyan Avcılar Belediyesi’ne teminatı iade etmesi yönünde yazı gönderdi. KİK ayrıca, ihalenin teklif değerlendirme aşamasında SGK borç sorgulaması yapılmadığı öne sürülen Tomurcuk adlı firmanın da sorgulamasını esastan görüşerek çöp ihalesi hakkındaki nihai kararını verecek.SGK sorgulaması şüpheli
Gazete İstanbul’un ulaştığı bilgilere göre 2014/76432 İhale Kayıt Numaralı “ Avcılar İlçesi Dahilindeki Katı Atıkların Ve Tıbbi Atıkların Toplanması Ve Nakli İle Kent Temizliği Hizmet Alım İşi” ihalesinde, ihaleye katılan firmalara eşit muamele yapılmadı. İhale Komisyonu, en düşük teklif veren Beşkardeşler adlı firmanın SGK borç sorgulamasını Avcılar SGK’dan gerçekleştirdi. İkinci teklif sahibi Tomurcuk adlı firmanın SGK borç sorgulamasını yapan Avcılar Belediyesi Çevre Temizlik Müdürlüğü İhale Komisyonu’na gönderilen SGK cevabında, bahsi geçen şirketin sicil kaydının olmadığı bu nedenle de merkezi konumdaki Küçükçekmece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sorgulanması gerektiği belirtildi. İhale Komisyonu’nun resmi bir kurum önerisi doğrultusunda Küçükçekmece SGK’da borç sorgulaması yapmak yerine Bağcılar SGK’yı tercih etmesi manidar karşılandı.

İhalede kayırmacılık mı yapıldı?
Çöp ihalesinde usulsüz bir şekilde en düşük teklif veren firmanın geçici teminatını gelir kaydeden Avcılar Belediyesi, firmanın SGK borcu olduğu yönündeki ısrarıyla hem ihaleden elenmesine neden oldu hem de geçici teminatına el koymuştu. Anlaşmazlığı hukuki çerçevede çözmeye çalışan şikayetçi firmanın girişimleri ilk önce KİK nezdinde reddedilmiş akabindeyse yargıya başvurmuştu. KİK kararının hukuka uygun olmadığı yönünde hüküm veren Ankara 14. İdare Mahkemesi, geçici teminatın iadesi ve diğer firma Tomurcuk’un SGK sorgulamasının da KİK tarafından resen yapılması gerektiği ikazında bulundu. Mahkeme kararı sonrası hükmü uygulamaya geçiren KİK, geçici teminatına el konan Beş Kardeşler adlı firmaya Avcılar Belediyesi’nce geri ödeme yapılmasını istedi. KİK ayrıca, diğer firmanın SGK sorgulamasının nasıl yapıldığı konusunda inceleme başlatmak için de esastan karar aldı. Bu konudaki nihai karar önümüzdeki günlerde netleşecek olup, sorgulama esnasında gayrı yasal işlem yapıldığının tespit edilmesi halinde ihalenin seyri de doğal olarak değişecek.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.