İMZADA KALMAYACAK

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartnamesi'ni imzaladı.

İMZADA KALMAYACAK

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartnamesi'ni imzaladı. Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde gerçekleşen imza töreninde konuşan İmamoğlu kentleşmenin artması sonucu kadının eve mahkum olduğunu belirterek, «Kadına yönelik her olumlu hamleyi destekliyoruz. Bu destek sadece imza ile sınırlı kalmayacak. Kimsenin şüphesi olmasın» dedi.

Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Avrupa Şartnamesi Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından imzalandı. İmza töreni çerçevesinde hazırlanan programa Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Umutlarımız arttı
Programın açılış konuşmasını yapan Beylikdüzü Kent Konseyi Başkanı Elif Necla Türkoğlu, "Avrupadaki yerel ve bölgesel yönetimlerin yetkilerini kullanmak ve ortaklıklar oluşturmak suretiyle vatandaşları için daha fazla eşitliği hayata geçirme gö-revini edinmek amacıyla hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği şartını belediyemizin de imzalamasını Kent Konseyi olarak büyük bir mutlulukla karşılıyoruz" dedi. CHP Parti Meclis Üyesi ve Kadın Hakları Aktivisti Gülseren Onanç ise "Bugün gerçekten çok özel bir gün" açıklamasını yaparak, "Benim siyasette var oluş sebebim kadın mücadelesini siyasette sürdürebilmektir. CHP çatısı altında kadın erkek eşitliğini sağlayabilmek adınadır. Biz yıllardır ki ben son on beş yılımda bu kadın mücadelesini sürdürdüm. Bu imzalanan sözleşme ile Beylikdüzü Belediyesi’nin kadınlar için ne kadar bütçe ayırdığını öğrenebileceğiz ki bu çok önemli bir konudur" dedi.

Kadının adı da hakları da yok
İmza töreninde konuşma yapan CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Bihlun Tamaylıgil CHP'nin başarılı ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışını her alanda gösterdiğini savunarak, "Beylikdüzü Belediyesi'ni ve başkanımızı bu anlamda kutluyorum. Özellikle halkla halk için halkın istekleri doğrultusunda yerel yöneticilik sorumluluğu altında gerçekleştirilen her projenin çok önemli olduğunu belirteyim" ifadelerini kullandı. Konuşmasını, "Türkiye'deki kadın ve kadının hakları ile yukarı sıralamalara çeken uygulamaların yine bayraktarlığını CHP ve onun yönetim birimleri gerçekleştiriyor" şeklinde sürdüren Tamaylıgil, "Kadın maalesef bugün baktığımızda Türkiye'de hem adının hem de haklarının son derece ağır baskılar altında olduğu günlerden geçiyor. Toplumsal ve bölgesel huzuru ve refahı paylaşacak yerel yönetimlerin bunun nedenlerini ortaya koyacak çalışmalar yapması çok önemli" diye konuştu.

Toplumsal travma
Törende kadın erkek eşitlik protokolünü imzalamadan önce yaptığı konuşmada kentleşmenin artması ile kadınların eve mahkum edildiğini vurgulayan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kent yaşamı ve şehirleşmenin son otuz yıl içerisinde hızlı olması beraberinde toplumsal birçok sorunun ana kaynağını oluşturuyor. Kırsalda yaşıyorken bir anda kentlerde yaşamaya başlayan insanımız toplumsal bir travmaya sebep olmuştur. Bana göre Türkiye'nin en derin sorunu şehirleşme sorunudur. Bu şehirleşme bu şekilde önünü alamayacağımız bir şekilde devam ederse toplumsal sıkıntılarımız daha da artacaktır" ifadelerini kullandı.

Olumlu hamleleri destekliyoruz
Hızlı kentleşme ile kırsalda üretime doğrudan katılan kadının şehirlerde evde oturmaya mahkum edildiğini yineleyen İmamoğlu, "Bu nedenle şehri yöneten insanlar eğer bir düzeltme, değişim yapmak istiyorsa kadınları hayata kazandırma sürecini başlatmak zorundadır. Bunu yapmazsak gelecek neslinde iyi yetişeceğinden şüphelerimiz var. Bu bakımdan toplumdaki kadının yönüne dönük her hamleyi destekliyoruz. Bu desteği sadece imza süreciyle değil uygulama süreciyle de takip edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" şeklinde konuştu. 

Haber: Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.