İşçi ekmek derdinde Toprak tehdit peşinde!

İşinden kovulan arkadaşlarına destek olmak amacıyla şantiyede toplanan işçilere bir konuşma yapan Belediye Başkanı Handan Toprak işçileri üstü kapalı tehdit etti.

İşçi ekmek derdinde Toprak tehdit peşinde!

Haber: Yakup Tezcan

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işinden olan Avcılar Belediyesi temizlik işçilerine mesai arkadaşları sahip çıktı. Fen İşleri Müdürlüğü şantiyesinde toplanan ve maaşları verilmediği gerekçesiyle iş bırakan işçilerle görüşen Belediye Başkanı Handan Toprak, yapılan eylemin usulsüz olduğunu söyledi, işçilere üstü kapalı tehditler savurdu

Çöpler sokaklara taştı

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işiten kovulan 32 temizlik işçisinin ardından 3 işçinin daha işine son verilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü şantiyesinde toplanan nağdur işçilere diğer mesai arkadaşları da destek verince tepkiler arttı, iş bırakma eylemi yapıldı. İş bırakma eyleminin ardından da Avcılar'ın birçok noktasında çöpler sokaklara taştı. Şantiyeden belediye önüne kadar yürüyen işçiler burada bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan eylem yasadışı!

İşinden kovulan arkadaşlarına destek olmak amacıyla şantiyede toplanan işçilere bir konuşma yapan Belediye Başkanı Handan Toprak yapılan eylemin usulsüz olduğunu savundu. Eylemi sendika yetkililerinin organize ettiğini belirten Toprak, toplanmayan çöplerden dolayı yüklenici firmaya ceza keseceklerini, firmanında işini yapmadığı gerekçesiyle işçileri tazminat vermeden kapı dışarı edeceğini söyledi. Toprak'ın bu tehditleri işçiler tarafından büyük tepki çekti.

Sürekli yalan söylüyorlar

Belediye Başkanı Handan Toprak'ın açıklamasından sonra konuşan Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir işçilerin provokasyona gelmemesini istedi. Handan Toprak'ı işçileri kışkırtmakla suçlayan Özdemir, "Hakkımızı sonuna kadar savunacağız" açıklamasını yaptı. Belediye yetkililerini kamuoyunda binbir türlü yalan söylemekle suçlayan Özdemir, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 300 işçinin iş bıraktığını, sorunları çözülene kadar da eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti. 

Şantiyeden belediyeye yürüyüş

Avcılar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü şantiyesinde toplanan işçiler buradan sloganlar eşliğinde belediye binası önüne kadar yürüdü. Yürüyüş yapan işçileri belediye önünde TOMA'lar karşıladı. Burada bir basın açıklaması yapan Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, yaşanan sorunun tek temsilcisinin Belediye Başkanı Handan Toprak olduğunu söyledi. 

Buyursun gelsinler!

Avcılar Belediyesi'nde işten çıkarmaların devam ettiğini, çalışan birçok işçinin de maaşının ödenmediğini dile getiren Erol Özdemir, "İşçi kardeşlerimiz sendikaya üye oldukları için işten atıldılar.  Direnişimizin 20. gününde hala işten atılmalar devam ediyor. Yetmiyormuş gibi sendika yöneticilerimiz tehdit ediliyor, saldırıya uğruyor. Sosyal Demokrat olduğunu iddia eden bir belediye başkanı var ve biz saldırıya uğruyoruz. Anayasal hakkımızı kullandığımız için ölümle tehdit ediliyoruz.  Güçleri yetiyorsa buradayız buyursun gelsinler. Biz sınıf mücadelesine inanmışız, bu uğurda hiç düşünmeden can vermeye hazırız" açıklamasını yaptı. 

Sorun diyalogla çözülür

Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan ve İlçe Emniyet Müdürü Hakan Polat'ın girişimleri ile belediye yetkilileri ile yeni bir görüşme yapıldığını, ancak olumlu bir netice alınamadığını sözlerine ekleyen Erol Özdemir, "Sendikamızın genel merkezi CHP Genel Merkezi ile görüşmelerini sürdürüyor. Biz sorunu diyalog ile çözülebileceğine inanıyoruz. Biz çalışmak ekmeğimizi kazanmak istiyoruz. Ekmeğimizi kazanırken insan yerine konulmak istiyoruz. Bu insanlar sizlerin atıklarını topluyor, sokaklarınızı süpürüyor, yollarınızı yapıyor size hizmet üretiyorlar. Karşılığında da insanca  çalışmaları koşulları ve ücret istiyorlar. Çok şey mi  istiyorlar?" diye sordu. 

Beslemelerini üzerimize saldılar

Konuşmasının sonunda Belediye Başkanı Handan Toprak'a çağrıda bulunan Özdemir, "Bu sorun diyalog ile çözülebilir. Bu sorun beslemeleri üzerimize salarak çözülmez. Eğer öyle çözüm arıyorlarsa yanılıyorlar. Yanıldıklarını görecekler. İşçiler emekçiler çok bir şey istemiyor; sendikalaşma haklarına saygı duyulmasını istiyor. İşten atılan işçi arkadaşlarımızın geri alınmasını istiyor. İnsanca çalışma koşulları istiyor. Bunu alana kadar burada mücadeleye devam edeceğiz" dedi.   Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.