İşçiler ikna odasına

Hadımköy'de bulunan Akkim Fabrikası'nda çalışan 25 işçi, Petrol – İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle işten atıldıklarını iddia ederek eyleme başladı. Sendikaya üye olanların bizzat patron ve asistanları tarafından tek tek odalara çekilerek baskı uygulandığını ve kendi isteği ile işten ayrılmaya zorlandığını belirten işçiler, “Bunu başaramazlarsa tehdite başvuruyorlar” dedi

İşçiler ikna odasına

Hadımköy’de 500 işçinin çalıştığı Akkim Yapı Kimyasalları Fabrikası'nda çalışan 25 işçinin Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesi ile işten atıldığı iddiası işçileri sokağa döktü. Fabrika yönetimi işten çıkarmalarla ilgili 'küçülmeye gidildiği' gerekçesini gösterirken fabrikada 1 aydır sendikalaşma çalışması yürüten işçiler ise sebebin sendika üyeliği olduğunu iddia ettiler. Yapılan çalışma sonrasında 270 işçinin sendika üyesi olduğu fabrikanın önünde 'sendika tanınsın' ve 'işten atılanlar geri alınsın' talebiyle eylem başlatan işçiler fabrika yönetiminin işçilere baskı kurduğunu söyledi. Sendika üyeliğinden vazgeçmeleri durumunda işçilere ikramiye ve prim vaadinde bulunan fabrika yönetimi, vazgeçmeyenleri ise ustabaşılar aracılığı ile işten atmakla ve bir daha başka bir iş bulamamakla tehdit ettiği iddia edildi.

Suç işliyorsunuz
Fabrika önünde İstanbul'un değişik ilçelerinden ve Trakya'dan gelen işçilerin katılımıyla bir protesto eylemi düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Petrol-İş Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova, “Bu işverene bir uyarı buradan sesleniyorum. Yasalara uymadığınızı çok iyi biliyoruz. Bir suç işlemeye devam ediyorsunuz. Bir an önce bu tutumunuzdan vazgeçin, aksi halde savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

7/24 kayıt altında
Burada yaptıkları açıklamada sendikaya üye işçilerin tek tek odalara çekildiğini aktaran işçiler, “Para teklif ediyorlar. Sendikadan vazgeçmemiz durumunda terfi edeceğimiz söyleniyor. Rüşvet teklif ediyorlar yani. İşçiler yapılan teklifleri kabul etmeyince bu sefer tehdit ediyorlar. Her tarafa kamera koydular. İşten atılan arkadaşlarımızla dayanışmak için fabrika önünde yaptığımız eylemler çekiliyor. Orada olanların tazminatsız olarak işten atılacağını söyleyerek tehdit ediyorlar. Fabrikanın her tarafına da kamera koydular. Herkesi tek tek izliyorlar. Kimsenin yan yana gelmesine izin vermiyorlar. Fabrikadaki kameralar eskiden ses kaydı almıyordu şimdi ses kaydı da alıyor. Sendika üyelerini özellikle mesaiye bırakıyorlar. Bazı işçiler kendi bölümlerinde vardiya olmamasına rağmen diğer işçilerle konuşmasınlar diye gece vardiyasına yazılıyor” diye konuştular.

Suçlu muamelesi yapılıyor
Kendilerine suçlu muamelesi yapıldığını ifade eden işten atılan işçiler, “İşten atıldıktan sonra güvenlikçiler eşliğinde soyunma odalarına götürüldük, daha sonra yine güvenlikler eşliğinde dışarı çıkarıldık. Arkadaşlarımızdan helallik bile isteyemedik. Kimseyle görüştürülmedik. 15 yıldır çalışan arkadaşlarımız var, gözünün yaşına bakmadan işten attılar. Şimdi fabrikanın içini dışını polisle doldurdular. Fabrika içinde sivil ve resmi polisler dolaşıyor. Öğlen yemekhanede yemek yiyorlar. Biz ne suç işledik. Anayasal hakkımızı kullandık. Ama bize resmen suçlu muamelesi yapılıyor” diye konuştu. Araba anahtarını içeride unuttuğunu belirten bir başka işçi, “Almak için güvenlikler eşliğinde dolabın olduğu yere gittim ve geldim” açıklamasını yaptılar.

Küçülmüyor aksine büyüyor
Patron işten atmalara gerekçe olarak küçülmeye gittiğini gerekçe gösterirken, işçiler bunu yalanlıyor. “Küçülmeye gidilen bir yerde zorunlu mesai olmaz” diyerek patronun gerekçesine tepki gösteren işçiler, “Her gün 10 saat çalışıyoruz. Üstüne bir de 3 saat zorunlu mesaiye kalıyoruz. Küçülmeye gittiklerini söylüyorlar ancak bizleri işten attıktan sonra başka şirketlerinden 45 işçiyi buraya kaydırdılar. Çalıştığımız bu fabrikanın alt tarafına bir depo yapıyorlar, buradan daha büyük. Fabrikanın küçülmeye gittiği yalan. Tersine büyüyor fabrika” iddiasında bulundu.

Arabalarla eve bırakılıyor
Maddi manevi her türlü baskının uygulanmaya başlandığını ifade eden işçiler, “Arkadaşlarımızı tek tek odalara çekerek ‘20 günlük ücretsiz izni kullanacaksın ya da çıkıp gideceksin buradan’ diyorlarmış. Artık tek tek patron ya da patronların asistanları görüşmeye başlamış. Özellikle borcu çok olan ve özgüveni düşük olan arkadaşlarımızı odalara çekiyorlar. Baskı uygulayarak ‘Benim alacağım kalmadı’ diye zorla kağıt imzalattırıyorlar” diye konuştu. 3 işçinin çağırılarak “Size 1 ay izin, gidin kafanızı dinleyin. Kıdem ihbar tüm tazminatlarınızı vereceğiz. 1 ay sonra gelip tekrar çalışacaksınız” dendiğini aktaran işçiler şöyle devam etti: “Arkadaşlarımızı bizden kaçırıyorlar. Kendi arabaları ile evlere bırakıyorlar. Dışarı çıkartmıyorlar."

Sendika solcuların işi 
Patronun, amirlerin ve ustabaşıların çağırıp konuştukları işçilere, “Hadımköy civarında hiçbir yerde iş bulamayacaksınız” tehdidinde bulunduğunu söyleyen işçiler şöyle konuştu: “Arkadaşlarımıza çıkın gidin, şirkete ihanet ediyorsunuz. Allah bile sizi affetmeyecek. Patronun istemediği bir şeyi yapıyorsunuz. Haramdır, günahtır. Siz niye bize bulaşıyorsunuz. Bu işlerden uzak durun. Sendika terörist işidir. Sendika solcuların, Alevilerin yaptığı iştir. Sizin ne işiniz var bunlarla. Hepiniz Müslüman insanlarsınız.” ORHAN ŞİMŞEK

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.