Işıklar'dan Güllüce bombası: O varsa ben yokum!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin Silivri ziyareti olaylı bitti. S.S.Silivri Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yönetim Binası açılışına katılmayan Güllüce, Silivri Belediyesi ziyaretini de iptal etti.

Işıklar'dan Güllüce bombası: O varsa ben yokum!
08 Mayıs 2015 Cuma 07:59

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin Silivri ziyareti olaylı bitti. S.S.Silivri Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yönetim Binası açılışına katılmayan Güllüce, Silivri Belediyesi ziyaretini de iptal etti. AK Parti İlçe Başkanı Dilek Demiral, Işıklar'ın ‘Bakan Bey katılırsa ben katılmam sözleri’ üzerine programı değiştirdiklerini belirtirken, Başkan Işıklar, “Asla böyle bir şey yok, olamaz” açıklamasını yaptı.

Silivri'de bir dizi temaslarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce AK Parti İlçe Başkanı Dilek Demiral'ın iddiasına göre S.S.Silivri Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yönetim Binası açılışına Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın istememesi üzerine katılmadı. Güllüce’nin programı da uzadığı için Silivri Belediyesi’ne yapılacak ziyaretin iptal olduğunu söyleyen Demiral, “Işıklar'ın ‘Açılışa Bakan Bey katılırsa ben katılmam sözleri’ üzerine programı değiştirdik. Ama hala anlam vermekte zorlanıyorum. Sizin Çevre ve Şehircilik Bakanıyla konuşacak hiç mi bir şeyiniz olmaz?” diye sordu.

Asla böyle bir şey yok 
Binanın yapım aşamasında Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın sağladığı maddi katkı nedeniyle böyle bir şart koştuğu iddiaları üzerine Işıklar Gazete İstanbul’a konuştu. Açılışın siyasi bir boyut kazanmaması gerektiğini vurgulayan Işıklar, “Bakan Bey’in saat 12.00’de Silivri Belediyesi’ne ziyarette bulunacağı söylendi. Bizlerde resmi karşılama için hazırlığımızı yapıp bekledik. Fakat ziyaret iptal edildi. ‘Bakan İdris Güllüce gelirse ben açılışa gelmem’ diyecek birisi olsam bu ziyareti de kabul etmezdim. Asla böyle bir şey yok, olamaz. Bu bina sanayi esnafımız için açılan bir hizmet binası” dedi.

Sürekli bekletme sorunu var
Geçtiğimiz günlerde bir hemşeri derneğinin açılışında, AK Parti 3. Bölge 1. sıra Milletvekili Adayı Mustafa Şentop’un programa geç katılması nedeniyle açılış için gelenler beklemek zorunda kalmış ve bu durum açılıştaki diğer siyasilerin gergin bekleyişine neden olmuştu. Işıklar, yaşanan olaydan örnek vererek ‘Ben de dahil olmak üzere, CHP’li milletvekili adayları, genel başkan yardımcılarımız, diğer siyasi partilerin ilçe başkanları beklemek zorunda kaldık. Ne için? Gelecek kişinin şu andaki siyasi konumuyla o açılışta olanların diğer siyasilerin konumu aynıydı. Hepsi milletvekili adayı ve önümüzde bir genel seçim süreci var. Hepsine eşit olmak durumundasınız. Bu protokol bekletme durumu defalarca yaşandı. Sizce doğru bir şey mi? Bu yüzden üzerine basa basa Ercan Başkanımıza ‘Siz dilerseniz açılışı da Bakan Bey’le yapın. Biz daha sonrasında tebrik için geliriz’ dedim. Çünkü yine bir gecikme olacak ve hep birlikte beklemek durumunda kalacağız. Bu yüzden bu öneriyi sundum. Bakan İdris Güllüce gelirse biz gelmeyiz diye bir durum söz konusu değil. Ben nasıl bir bakana ‘Siz açılışa gelirseniz biz gelmeyiz’ diyebilirim? Bizim de o gün bir genel başkan yardımcımız ve bir milletvekili adayımız ilçedeydi. Kendilerini bile sırf o açılış siyasi bir boyut kazanmasın diye getirmedik’  şeklinde konuştu.

Zorla mı iş yaptıracağız?
AK Parti Silivri İlçe Başkanı Dilek Demiral ise konunun kendilerini çok fazla üzdüğünü, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin programından açılış ziyaretini çıkarmak zorunda kaldıklarını söyledi. Güllüce’nin programı da uzadığı için Silivri Belediyesi’ne yapılacak ziyaretin iptal olduğunu söyleyen Demiral, Gazete İstanbul’a yaptı açıklamada ‘Biz SİAD ile yapılan toplantıya bile geç katıldık. Belediye ziyareti de bu yüzden iptal edildi. Kooperatif binasının açılışına Belediye Başkanının ‘Bakan Bey katılırsa ben katılmam sözleri’ üzerine programı değiştirdik. Ama hala anlam vermekte zorlanıyorum. Her ne kadar milletvekili adayı da olsa, bir bakan ilçenize kadar geliyor. Sizin Çevre ve Şehircilik Bakanıyla konuşacak hiç mi bir şeyiniz olmaz? Neden aranızı hoş tutma çalışmazsınız? Hala bakan olan ve bakanlık görevi de devam edecek bir insanla tanışmak, bu ilçe faydası olacak bir şey değil midir? Kaç kere şu Silivri’ye bakan geliyor, bu durum fırsat olarak değerlendirilseydi hoş olmaz mıydı?’ dedi. Demiral, Güllüce’nin Silivri programının aylar öncesinden belirlendiğini de sözlerine ekleyerek, “Muhtarlarımızın tapu, kadastro sorunları için bir araya getirdik, kötü mü oldu? Bakan Bey’in Belediye Başkanı Işıklar ile görüşmesini de planlayarak faydalı olur diye düşünmüştüm. Her zaman ‘Büyükşehir, hükümet gırtlağımda. İş yaptırmak istemiyorlar’ diyor ya kendileri? Ama benim derdim Silivri. Neden kendisi Silivri için dertlenmiyor da işi siyasete döküyor” açıklamasını yaptı.

7 Haziran’dan sonra yapsaydınız!
Demiral, açılışın siyasi bir boyut kazanmaması için böyle bir uygulama yapılması yerine kurdele kesiminin 7 Haziran’dan sonraya bırakılacağının da daha doğru olduğunu sözlerine ekleyerek, “Bir Kültür Merkezi açılışı olur ve biz kalkıp bakan getiririz anlarım. Kaldı ki bize de kooperatif tarafından davet gelmiş. Buyurun gelin demişler. Biz davete kiminle katılacağımızın hesabını mı vereceğiz? O açılışa katılmamızın kendilerine ne gibi zararı olacaktı bilmiyorum. Miting yapacak halimiz yoktu. Hem programa geç katılacağımızı nereden biliyor? Kötü örnekten emsal olur mu? Gel koltuğunun altına bir dosya sıkıştıralım sıkıntı çözelim. CHP’li vekiller de gelsin, hep birlikte açılış yapalım. Bakan Güllüce’yle bir tanışın, belki Silivri menfaati için bir işimiz düşer... Zorla mı iş çözdüreceğiz? Madem açılışa siyaset bulaşmasın istiyorsunuz; o zaman bu dönemde değil de 7 Haziran’dan sonra yapın? Silivri’ye her gün her partinin milletvekili adayları geliyor. Benim kötü niyetim yok ve elimden geleni yapıyorum” şeklinde konuştu.

Bu olaylar güzel bir işin önüne geçmesin
Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kooperatif Başkanı Ercan Çalışkan ise durumun hassas olduğunu vurgulayarak ‘Biz çok güzel bir işyaptık. Günlerce, aylarca bu açılış için hazırlandık. Gecemizi gündüzümüze kattık. Bu olaylarların bu yaptığımız güzel işin önüne geçmesini istemiyoruz. Biz bundan sonra daha nasıl güzel işler yaparız ona odaklanmış durumdayız. Bu binanın sanayi esnafımıza kazandırılmasında emeği geçen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a, hayırsever iş adamlarımıza ve esnaflarımıza teşekkür ediyorum’ dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.