İstanbul 117 ülkeyi geride bıraktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 yılı bütçesi, 18.5 milyar lira olarak İBB Meclisi'nde kabul edildi. İBB Başkanı Kadir Topbaş 2017 konsolide bütçesinin 42 milyar lira olduğunu belirterek, yatırıma 16.5 milyar lira ayrıldığını söyledi.

İstanbul 117 ülkeyi geride bıraktı

İBB'nin 2017 bütçesi için meclis üyelerine sunum yapan Kadir Topbaş, ilk olarak 15 Temmuz darbe girişimine değindi. “15 Temmuz'da vatandaşımız Türkiye'nin geleceğini karartmaya fırsat vermedi. Çok şükür geride kaldı" diye konuşan Topbaş, "Artık farklı bir süreç başlıyor. Türkiye Cumhuriyetii olarak bizim destansı kahramanlıklarımız var. 15 Temmuz'daki birlikteliğimizi sürdürebilirsek geleceğe emin adımlarla gideriz” dedi. Konuşmasının devamında, "Belediye başkanları olarak birer iş adamı, CEO gibi düşünmek zorundayız. Bunun için de fırsatlar ortaya koymamız gerekiyor" ifadelerini kullanan Topbaş, “Kendimizi geliştirmek zorundayız. Paraya ver alsın istemiyoruz. Biz yapalım, inovasyon çalışmalarımız olsun. İstiyoruz ki İstanbul 'en' olsun. Her şeyde bir numara olsun. Ben sıradan belediye başkanı olmak istemiyorum. İstiyorum ki bu kente değer katayım. Yarışta ne kadar etkin hale getiririm diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Yatırıma 16.5 milyar lira
İstanbul'un dünyanın 117 ülkesinden ekonomi, 124 ülkesinden de nüfus olarak büyük olduğunu söyleyen Topbaş, “Biz burada sıradan belediyecilik yapmıyoruz. Yaptığımız iş daha anlamlı. İktidar muhalefet birlikte; demogojik değil, yapıcı ve doğru siyaset yaparak geleceğe emin adımlarla yürüyebiliriz. Biz de bu bilinçle İBB olarak yatırımlarımızı devam ettiyoruz. Yüzde 10 gibi bir gelir daralmasına rağmen yatırımları engellememek için bütçeyi yüzde 15 arttırdık” diye konuştu. 2017 bütçesinde yatırıma 16 buçuk milyar lira ayrıldığını söyleyen Topbaş, “12 yılda 95 milyar liralık yatırım yaptık. 2017 sonu itibareyle 117 milyara ulaşacak. Türkiye'deki tüm yatırımların yüzde 26'sını İBB gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

17 tünel yapılacak
“Ulaşım önceliğimiz” diyen Topbaş raylı sistem, tüneller, deniz altı ulaşımı, köprüler gibi yatırımları devam ettiğini belirterek, 82 kilometrelik metro inşaatının devam ettiğini, 80 kilometrenin ihalesinin yapılacağını, Zeytinburnu metrosu yer altına alınacağını, ayrıca 17 tane yeni tünel yapılacağını sözlerine ekledi. Topbaş, Eyüp – Sütlüce arasında da ekolojik köprü yapılacağını dile getirdi.

Su sıkıntısı yok ama...
İstanbul'un su sıkıntısı olmadığını dile getiren Topbaş, “Doluluk oranı yüzde 35'lerde olmasına, geçen senelere göre yağışın az olmasımna rağmen su sıkıntısı yok. Bütün doğal kaynakları israf etmeyelim. Özellikle suya hassasiyet gösterelim. Şu an yok. Ama 2017 kurak geçerse 2018 tehlikede. İçemeyeceğim suyu bardağıma almadım” ifadesini kullandı.

'Her şey kötü' demiyoruz
Bütçeye ret oyu veren CHP Grubu adına söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mali Müşavir Süleyman Tarık Balyalı, "Bütçeler siyasetçilerin halka sunduğu siyasi irade beyanlarıdır ve siyaseten de eleştiri konusu olur. Biz de bugün burada İBB’nin 2017 yılı bütçesini sadece teknik olarak değil siyasi bir bakış açısıyla da değerlendirmeye çalışacağız" dedi. Balyalı, “Klasik bir muhalefet anlayışı içerisinde değiliz. Burada yapılan her şey kötüdür ya da yanlıştır diye bir 
şey söylemiyoruz. Biz zaman zaman İstanbul’da güzel şeyler yapıldığını da biliyoruz. Zaten bunun içinde buradan geçen pek çok meclis raporuna evet diyoruz. Ancak halkımız yerel seçimlerde bize muhalefet ve iktidarı denetim görevi verdi. Bizde bu görevi yerine getirmek için yanlış ya da eksik gördüğümüz hususları dile getirip, bunların yerine neler yapılırsa daha doğru olacağını anlatmaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Tek kelime etmedi
Konuşmasında Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın FETÖ bağlantısından tutuklanmasını da gündeme getiren Balyalı, “Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’ın FETÖ terör örgütüne üye olmaktan tutuklanan damadına sağladığı inşaat rantı ve oradan şirketi aracılığıyla aldığı 5 tane gayrimenkul bu mecliste konuşuldu, soru önergesi verildi, basında yer aldı ancak başkan bu iddialara yalan bile demedi, tek kelime etmedi. Biz en azından bugün kendisinden meclisimize damadının şirketine tanıdığı haksız rant ve şirketi üzerine alınmış tapularla ilgili açıklama yapmasını bekliyoruz. Gerçekten damadınızın suçu yoksa neden meclise ve kamuoyuna bilgi vermiyorsunuz?” diye sordu.

Ver imarı al tapuyu
CHP Meclis Üyesi Süleyman Tarık Balyalı, bütçe eleştirisi için çoktığı kürsüde, “FETÖ’den tutuklu olan bu damadın geçmişte Esenyurt’ta yapmış olduğu inşaatlarda yükseklik 9,5 metreden 99,5 metreye bu mecliste çıkarılmıştı. Türkiye’de ilk özel Havaray yapma yetkisi ve plan değişikliği damadın Vadi İstanbul projesine yapıldı. Yine bu damadın şirketinin projeyi üstlenmesinden sonra buraya ayrıcalıklı imar verildi mi?" diye sordu. Kendi sorusuna, "Elbette verildi" şeklinde cevap veren Balyalı, "Yani Belediyemizle Belediye Başkanımızın damadı arasında tam olarak al gülüm, ver gülüm işler dönmüş. Ver imarı al tapuyu. Gariban vatandaşa ayrı, yandaşa ayrı yaklaşan bir belediye başkanına ne kadar güvenilir? Bence güvenilmez. Biz CHP grubu olarak bu kadar yanlış işler yapan bir belediye başkanına belediyenin kasasını teslim etmeyiz. Bu belediye başkanına da 2017 yılı bütçesini kullanma hakkını vermeyiz” dedi.

Beni aşağıya çekemezsiniz
CHP'li Süleyman Tarık Balyalının eleştirilerine cevap veren İBB Başkanı Kadir Topbaş, "Bütçe konuşulurken hala temcit pilavı gibi konuları gündeme getirip siyaset ürettiğini zannetmeye cevap bile verilmez. Ben bunların hepsine cevap verdim. Hz. Muhammed'in 'kızım fatma dahi olsa elini keserim' sözünü hatırlattım. Daha ne diyeyim? Hepsinin cevabı medyada var. Tekrar dile getirerek ne bulacaksınız? Bunları gündeme getirerek Kadir Topbaş'ın halkın gözündeki yerini aşağıya çekemezsiniz. Bu millet inandı ve oy verdi” çıkışını yaptı.

Maliyeti sıfır adam
“CHP'nin bu tip siyasetin fayda vermediğini görmesi lazım” diyen Topbaş, “CHP böyle yaparak giderek halkın gözünde yerini kaybediyor. Bir siyasetçi bundan nasıl medet umar. Bir yerlere gelmek için birilerini karalamak yerine kendinizi sevdirmeye çalışınız. Kadir Topbaş bu şehre maliyeti sıfır olan bir adamdır. Dostlarımız böyle tanımlıyor. Bir takım ithamlarla hiçbir şey bize yapışmaz, üzerimizde iz bırakmaz. Bizi kendimiz de biliyoruz; İstanbul, Türkiye ve Dünya da bizi biliyor. İyi şeyler destekleniyor diyor ama öyle olmadığını da söyleyebilirim. Neden metro planlarına evet demedi. Tüneller niye oybirliği ile geçmedi?” diye konuştu. Topbaş önceki gün CHP'li Esin Hacıalioğlu'nun gece 22.00'den sonra İETT otobüsüyle yolculuk yapan kadınların istediği yerde inebilmesine yönelik öneriyi desteklediğini söyleyen Topbaş, “Uygulamaya konabilir, teşekkür ediyorum” diye konuştu. Emek Karakaş

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.