İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Cumhuriyet protestosu

İBB Meclisi'nin Kasım ayı toplantılarının bugünkü oturumuna Cumhuriyet Gazetesi protestosu damga vurdu. CHP'li Tonguç Çoban'ın basın özgürlüğüyle ilgili yaptığı gündem dışı konuşma sırasında CHP'liler ellerindeki Cumhuriyet Gazetesi'ni kaldırarak 'Özgür basın susturulamaz' sloganı attı. AK Partili meclis üyeleri ise bu durumu sıralara vurarak protesto etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Cumhuriyet protestosu

Daha sonra kürsüye çıkan AK Partili Salih Akverdi'nin CHP'yi ve Cumhuriyet Gazetesi'ni hedef alan sözleri salondaki tansiyonu yükseltti. CHP'liler zaman zaman 'Topbaş nerede, CHP burada', 'Damat nerede, CHP burada' sloganları atarken; AK Parti sıralarındakiler ise Akverdi'nin sözlerine alkışlarla destek verdi.

İBB'de sloganlar yankılandı
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bugünkü oturumu Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında toplandı. Bağcılar, Başakşehir, Esenler, Avcılar ve Küçükçekmece belediyelerinin 2017 yılı bütçelerinin kabul edildiği oturumda CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, gündem dışı bir konuşma yaptı. “Burada zaman zaman ülkemizi ilgilendirilen konularda konuşmalar yapıyoruz. AKP'li arkadaşlara baştan söyleyim, lütfen laf atmayın” diyerek konuşmasına başlayan Çoban, Cumhuriyet Gazetesi yapılan operasyonu eleştirdi.

Hep sizi övenler olmaz
Çoban, “Basın özgürlüğü demokrasinin temel ilkelerinden birisi. Basın özgürlüğü olmadan demokrasiden söz etmek mümkün değil. Basın özgürlüğü uluslararası sözleşmelerde düşünce ve ifade özgürlüğü ile birlikte güvence altına alınmıştır. Basın özgürlüğü dediğimiz zaman hep yandaş basın olmaz, hep sizi övenler olmaz. Yanlışı gösteren de olacak, eleştiren de olacak. Eleştiren olacak ki doğruyu bulalım. Bizim de beğenmediğimiz haber oluyor. Basın özgürlüğünü güvenceye almazsanız 180 ülkede 151'nci sırada olmaya devam edersiniz. Türkiye bunu hak etmiyor” ifadesini kullandı.

Türkiye'nin geleceği önemli
“Cumhuriyet'e yapılan operasyonu haksız, hukuksuz, bu ülkenin demokrasisine karşı yapılmış son derece yanlış bir ulgulama olarak görüyoruz. Cumhuriyet Gazetesi'ni beğenmeyebilirsiniz. Yazdıklarınız hoşunuza gitmeyebilir. Zaman zaman bireysel olarak benim de hoşuma gitmediği oluyor. Ama hep mi mağdur olacak? Bu gazete 12 Mart'ta, 12 Eylül'de, Ergenekon'da mağdurdu bugün yine mağdur. Bu gazete Uğur mumcu'yu, bahriye Üçok'u, Ahmet Taner Kışlalı'yı, Muammer Aksoy'u şehit vermiş. Sen bunu yazmışsın, sen şunu yazmışsın. Bu ancak eleştiri konusu olur, suçlama olamaz. Bize ne diyemeyiz. Gelin hep beraber bu kararların yanlış olduğunu söyleyelim. Kendi derdimiz için değil Türkiye'nin geleceğidir” diye konuştu. Çoban'ın konuşmasının son kısmında CHP'li meclis üyeleri ellerinde Cumhuriyet Gazetesi tutarak, &Özgür basın susturulamaz' sloganı attı.

CHP'ye sarımsak benzetmesi
Tonguç Çoban'ın konuşmasının ardından kürsüye AK Partili Salih Akverdi çıktı. Akverdi'nin konuşması sırasında tansiyon daha da yükseldi. “Sarımsağı gelin etmişler 40 gün koku çıkmamış. CHP hayatında ilk defa Yenikapı mitinginde halkın yanında durdu. Bir daha da durmadı” diyen Akverdi'nin sözleri CHP sıralarından tepki gördü.

Tonguç Çoban'ın konuşmalarına cevap veren Akverdi, “Bu söylediklerinizin hiçbirini bu halk ne tasvip ediyor ne de kabulleniyor. Bu halk 15 Temmuz'da herkese haddini bildirdi. Ama ne yazık ki CHP'li arkadaşlarımız bir türlü bu tarafa geçemediler. Bir türlü halk tarafında duramadılar. Bu Cumhuriyet Gazetesi milliyetçi oldu, devrimci oldu, liberal oldu, solcu oldu, Kemalist oldu, Cumhuriyetçi oldu. En sonunda FETÖ'cü oldu” diye konuştu. Akverdi'nin bu sözleri üzerine CHP'liler 'Topbaş nerde, CHP burada' ve 'Damat nerde, CHP burada' sloganları attı.

CHP'den sloganlı yanıt
“Cumhuriyet Gazetesi CHP'nin gazetesi mi, siz sahip çıkıyorsunuz?” diye soran Akverdi, “Vallahi billahi siz protesto etseniz de bu ülkenin herkesi sizin de bizim de yaptıklarımızı hem kaydediyor. Hem biliyor. Bize gürültü yapmayınız. Bizim doğru yaptıklarımızı kaydedin, kendiniz tatbik edin” diye konuşması üzerine CHP'liler 'Parsel parsel vermediniz mi?' sloganı attı.

Grup başkanvekilleri de söz aldı
Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise Tonguç Çoban'ın hiç kimseye hakaret etmeden konuştuğunu belirterek, “AKP'li arkadaşımızın konuşmasını bir talihsizlik olarak görüyorum. Arkadaşımızın söylediklerine verecek o kadar çok cevabımız var... Ancak kendisini ciddiye almadığımız için cevap vermiyoruz ve cevap vermeyi zul kabul ediyoruz” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan ise “Bizim zamanımızda basına bir sansür uygulanmadı. Bunu diyenler CHP'li Gürsel Tekin'in sözlerine baksın. Bizim hükümet olarak bir kapatmamız yok. Cumhuriyet Gazetesi yine yazıyor. Ancak 17/25 aralıktan sonra çizgisi Fetö çizgisine döndü. İstanbul'la ilgili yatırımların görüşüldüğü bir meclis çalışması yaparız” ifadesini kullandı. Salondaki tansiyon Meclisi yöneten Göksel Gümüşdağ'ın müdahalesiyle yatıştı. Tartışmaların ardından meclisin gündem maddeleri görüşüldü.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.