İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tecavüz kavgası

TBMM'ye gelen ve tartışmalara neden olan cinsel istismar konusu TBMM'den önce İBB Meclisi'nde kavga çıkarttı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, CHP'li Ülkü Koçar'ın üzerine yürüdü

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tecavüz kavgası

TBMM'de AK Partili milletvekilleri tarafından önceki gün teklif edilen ve büyük tartışmalara neden olan 'cinsel istismar suçu işleyenlerin mağdurla evlendirilmesi' konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kavgaya neden oldu. Konuyla ilgili AK Partili meclis üyesi Helin Görgül'ün konuşması sırasında CHP'li Ülkü Koçar'ın yerinden sık sık sözlü müdahalede bulundu. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç'ın Koçar'ın sırasına gelerek 'neden müdahale ediyorsunuz' şeklindeki sözleri bir anda tansiyonu yükseltti. Her iki partiden de meclis üyelerinin karıştığı tartışma, Grup Başkanvekillerinin müdahalesiyle son buldu.

İki gruptan konuşma talebi
AK Partili 6 milletvekilinin verdiği teklifle ilgili İBB Meclisi'nin dünkü oturumunda CHP'li Ayşegül Okumuş Görgü ve AK Partili Helin Görgül bir konuşma yaptı. Meclis Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın yönettiği oturumda ilk konuşmayı yapan CHP'li Görgü, 18 Kasım'ın 2015 yılında 'Avrupa çocuğun cinsel sömürüsü ve cinsel istismarına son verme günü' olarak kabul edildiğini belirterek, “Böylesi bir günde dün gece maalesef TBMM’de AK Partili milletvekilleri tarafından Meclis başkanlığına bir önerge sunuldu. Bu önerge ile ne olacak? 4 bin istismar suçlusu tahliye olacak! Çocuk cinsel istismarı başta olmak üzere zorla erken evlendirilmelerin önü açılacak. Önergede yaş sınırı bile yok! Bu önergeye göre 12 yaşındaki kız çocuğu bile tecavüzcüsüyle evlendirilebilir. Evlilikten kaynaklı failin ceza almasının önüne geçiliyor” diye konuştu.

CHP: AK Partili kadınlar ne düşünüyor?
“AK Partililerin tecavüzcüleri aklayan yasa önerisi üzerine AKP'liler 'mevcut yasalara saygı duymakla birlikte İslam hukukuna göre buluğ çağına giren kız çocuklarının evlendirilebileceğini bunun çocuk istismarı olarak görülmesinin İslam'a aykırı olduğunu' dile getirdiler” ifadesini kullanan Görgü, “Hukuksuzlukları göz göre göre oylayanlar, iki gencin el ele dolaşmasında rahatsız olanlar, Ensar Vakfı ile başlayan tecavüzü normalleştirme sürecinde dün karşımıza bu ahlaksızlığı daha da geliştiren bir önerge ile çıktılar sahaya. Aslında utanç verici durum bu önergeyi getirenleri ve yazanları savunmaktır, desteklemektir. Türkiye Cumhuriyetini böyle bir bataklığa sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur ve de haddi değildir! Bizler, anneler, babalar, çocuklar bunun karşısında duracağız ve direneceğiz” açıklamasını yaptı. Görgü, “AK Partili kadın meclis üyelerimiz ne diyor, bu önergeyi destekliyor mu, merak ediyorum” diyerek sözlerini bitirdi. Ayşegül Okumuş Görgü'nün konuşması sırasında CHP'li meclis üyeleri 'tecavüz meşrulaştırılamaz' yazılı dövizler açtı.

AK Parti: Teklifin özü farklı
Daha sonra kürsüye AK Partili Helin Görgül geldi. Teklifin yanlış aksettirildiğini söyleyen Görgül, “Teklif evlenmiş ama yaş haddi nedeniyle nikah yapamamış olanlarla ilgili. Kaldı ki küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri Ak Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.'daki evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi AK Parti, 2004'te yürürlükten kaldırdı.

Eski TCK.'da "adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler" başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.'da 'kişilere karşı suçlar' kısmında, 'vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar' arasına AK Parti hükümeti aldı. Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan Ak Parti'yi buradan vurmak, haksızlıktır” diye konuştu.

Kılıç Koçar'ın sırasına yürüdü
Görgül'ün konuşması sırasında CHP'li Ülkü Koçar, oturduğu yerden sık sık sözlü müdahalede bulundu. Meclisi yöneten Göksel Gümüşdağ, müdahalede bulunulmaması yönünde uyarılar yaptı. O sırada yerinden kalkan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ülkü Koçar'ın yanına gelerek, “Siz neden müdahalede bulunuyorsunuz” diye sordu. Kılıç'ın bu tavrı üzerine CHP'li Servet Baylan da Kılıç'a tepki gösterdi. CHP'li Servet Baylan ve Belediye Başkanı Fazlı Kılıç'ın tartışması üzerine her iki gruptan bazı meclis üyeleri de tartışmaya katıldı. Sözlü sataşmayla beraber arbedenin yaşandığı arbede, olayı yatıştırmaya çalışan meclis üyeleri ve grup başkanvekillerinin müdahalesiyle son buldu.

Gümüşdağ: Meclise yakışmıyor
Olayın yatışmasının ardından konuşan Meclis Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, bu görüntülerin meclise yakışmadığını söyledi. Konuşmasına devam eden AK Partili Meclis Üyesi Beril Görgül ise “Ortak gayemiz toplumun yararı. Bu hadise vesilesiyle kadınlar ve çocuklar konusunda ortak hassasiyet devam etsin. Dilerim savaşlarda ölen, temiz sularda ulaşamayan çocuklar, açlıktan ölecek dünya çocukları için de bu kadar hassasiyet gösterilsin. Üzerimize düşeni yapalım” diye konuştu. Emek Karakaş

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.