İstanbul'un Kerbelası

Küçükçekmece Garip Dede Dergahı’nın suyunun İSKİ tarafından kesilmesinin ardından Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı'nın elektriklerinin kesilmesi gündeme geldi. Erenler Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz, «Tıpkı Garip Dede Dergahı'nda olduğu gibi biz de benzer sorunlarla karşı karşıyayız» dedi. Kerbela olayını hatırlatan Yılmaz, yaşananları İstanbul'un Kerbelası olarak değerlendirdi

İstanbul'un Kerbelası

Bir süredir Alevilerin ibadet yerleri olan ve aynı zamanda kültürel faaliyetlere imkan veren, dergah ve vakıflar, elektrik ve su kesintileriyle karşı karşıya kalıyor. Küçükçekmece'de yer alan Garip Dede Dergahı'nın İSKİ tarafından sularının kesilmesinin ardından geçtiğimiz gün de Esenyurt'taki Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı'na, elektrik borcu nedeniyle uyarı gelerek, elektriklerin kesilebileceği belirtildi. Erenler Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz, “Ne kadar baskı yapılırsa yapılsın asla dik duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı. 

Tüm engelleri kaldırıyoruz
Yaşananlarla ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Garip Dede Dergahı Başkanı ve CHP Avcılar Belediye Meclis Üyesi Celal Fırat ise Alevi Dernek ve Federasyonları'nın yapmış olduğu sivil itaatsizlik çağrısına uyarak, elektrik ve su faturalarını ödemediklerini belirtti. Sergiledikleri tutumdan taviz vermeyeceklerini belirten Fırat, elektrik ve su kesintilerinin devletin Alevileri baskı altına alma politikasından ibaret olduğuna dikkat çekti. Garip Dede Dergahı'nda yaşanan su kesintisine karşı da Dünya Su Günü'nde bir basın açıklaması yapan Başkan Fırat, “ Bizler artık inancımız doğrultusunda yaşamak için gerekli tüm engelleri kaldırıyoruz” dedi.

Haksızlıkları kabul etmiyoruz
Garip Dede Dergahı'nda yaşanan kesintilerle ilgili basın açıklaması yapan Dergah Başkanı ve CHP Avcılar Belediye Meclis Üyesi Celal Fırat, Alevilere yapılan haksızlıkları asla kabul etmeyeceklerinin altını çizdi. Fırat'ı basın açıklamasını gerçekleştirirken CHP Avcılar Belediye Meclis Üyeleri de yalnız bırakmadı. Basın açıklaması esnasında CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Belediye Meclis üyeleri, Nedim Sukuşu, İsmail Algül, Ali Ekber Çelik, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Fevzi Gümüş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Müslüm Doğan ve çok sayıda Alevi dedesi de hazır bulundu. Açıklamasında, devletin Alevi dergahının suyunu keserek, Alevileri yok saymaya çalıştığını söyleyen Fırat, “Yıllardır çeşitli engellere, asimilasyonlara, gizli pazarlıklara rağmen demokratik eşit yurttaşlık taleplerimizin altını çizmeye devam ettik. Ancak Devlet biz Alevilerin haklarını ve inancını tanımak yerine kendi siyasetine göre Alevilik tanımını yaparak bizi yok saydı Sünnilik yaşam ve ahlak ilkelerini bizlere ve çocuklarımıza dayattı. Kazandığımız uluslararası davalarımızı ( AİHM kararları) bile görmemezlikten geldi” dedi.

Devletin takdirini beklemiyoruz!
Devletin Alevilere karşı giriştiği politikaların tamamını yok saydıklarını belirten Başkan Fırat, önlerine çıkarılan engelleri de tek tek kaldıracaklarını belirtti. Fırat, “Bizler artık inancımız doğrultusunda yaşamak için gerekli tüm engelleri kaldırıyoruz. Bu engellerin meşruluğunu belirlemek konusunda devletin takdir ve yetkisini de beklemiyoruz. Zaten artık üzerimizde hiçbir yetkisi de yoktur çünkü görüyoruz ki bu ülkede kişilerin dini inançlarını açığa vurmak için kullandıkları araçların meşru olup olmadığına devlet karar veriyor” şeklinde konuştu. 

Sivil itaatsizlik sürecek
Yaşanan sıkıntıların çözümü için daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'na dilekçe yazdıklarını ve faturaları ödemeyeceklerini belirttiklerini söyleyen Fırat, “Onlar bize konunun muhatabı bizler değiliz. Bu konuda Başbakan Ahmet Davutoğlu muhatabtır, şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine Başbakanlığa da bir dilekçe yazdık ama cevapsız bıraktılar” dedi. Fırat, her türlü cezaya karşı ise, aldıkları kararlardan asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, “Sularımızı ve elektriğimizi kestirmiyoruz Aleviliği yok sayan bizleri tüm inançlardan farklı gören ötekileştiren ayırımcı zihniyete bir kez daha dur diyoruz. Bundan sonraki mücadelemiz halkımızla beraber, her alanda olacaktır” ifadelerini kullandı.

Polisle gelseler de müsaade etmeyiz
Garip Dede Dergahı'nda yaşanan su kesintisi sıkıntısının benzerini yaşayan Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı da elektriklerin kesilmesiyle karşı karşıya geldi. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Vakıf Başkanı Emin Yılmaz, tıpkı Garip Dede'de olduğu gibi benzer bir sorunla kendilerinin de karşı karşıya olduklarını söyleyerek, “Biz de bu soruna karşın dik duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz” dedi.  Alevi Dernek ve Federasyonları'nın sivil itaatsizlik çağrısına kendilerinin de uyduğunu belirten Yılmaz, özellikle elektrik idaresinin özelleşmesi sonrası bu sıkıntıları yaşadıklarını belirterek, “5 aydır elektrik faturası ödemiyoruz. Bundan dolayı da bize yüklü bir fatura kesiyorlar. 1 ay önce 2 gün üst üste olmak üzere elektriklerimizin kesilmesi için bize ihbar geldi” dedi. Gerçekleşen ihbarlara itibar etmeyeceklerini belirten Yılmaz, “Elektiriğimizi yarın gelip kesseler bile aldırış etmeyiz. Böyle bir yönteme izin vermeyiz. Ancak gelip polis zoruyla elektriğimizi kesebilirler o zaman bile böyle bir şeye müsaade etmeyiz” dedi. 

800 cemevi daha sıkıntıda
yaşanan sıkıntı ve kesintilerle ilgili gazetemize özel demeç veren Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, Alevi Dernek ve Federasyonları'nın sivil itaatsizlik kararını uygulayan 800 tane cemevinin olduğunu söyledi. Fırat, sivil itaatsizlik uygulamasını ilk olarak kendilerinin başlattığını belirtirken, diğer cemevlerinini de kendilerini takip ettiğini söyledi. Faturalarını ödemeyen 800 cemevinin de kendilerine destek verdiğini belirten Fırat, “Hep birlikte ortak bir mücadele geliştirerek bu baskı ve zorbalıkların önüne geçeceğiz. Kesintilere müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. Öte yandan konuyla ilgili gazetemize görüşlerini bildiren birçok Alevi dedesi de cemevlerine yönelik girişlen bu hareketlerin asla kabul edilemez olduğunu söyleyerek, mağdur olan Garip Dede Dergahı ve Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı'nın yanında olacaklarının mesajını verdi. 

Gerekirse tanker getiririz
Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat önceki gün gazetemize yaptığı açıklamada, İSKİ'nin suyu kesmesine rağmen kendilerinin bu işleme kayıtsız kalmadığını ve kesintiyi önlediğini ifade etmişti.  “Yarın öbür gün onlarda inat edip suyu kesseler bile fark etmez. Gerekirse dergaha tankerler getiririz” açıklamasını yapan Fırat, Alevilerin ibadet yerlerine ilişkin herkesi hassasiyet duymaya davet etmişti.  

ANIL BODUÇ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.