İstanbul'u İTO ve İBB kurtaracak

İBB ve İTO arasında imzalanacak protokolle terör olayları nedeniyle uluslararası arenada güven sıkıntısı yaşayan İstanbul'un tanıtımı yapılacak. Protokol için İBB, İTO'ya 3 buçuk milyon lira verecek.

İstanbul'u İTO ve İBB kurtaracak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) arasında terör olayları nedeniyle büyük yara alan İstanbul'un tanıtımının yapılması için bir protokol yapılmasına karar verildi. Konuyla ilgili İBB Meclisi'ne Hukuk-Turizm-Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Müşterek raporu CHP'nin reddine karşın AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi.

İstanbul tehlike altında
Geçtiğimiz ay İBB Meclisi'ne gelen ve tekrar görüşülmek üzere komisyonlara iade edilen rapor son yıllarda yaşanan terör olayları ve darbe girişiminin İstanbul’a etkisini ortaya çıkardı. Dün kabul edilen raporda “Temmuz 2015’ten bu yana ülkemizde yaşanan daha yoğun terör ve türevi eylemler, bilhassa da Atatürk Havalimanı’ndaki bombalı saldırı ve akabinde 15 Temmuz 2016 günü FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi nedeniyle İstanbul’da yalnızca 2016 yılında gerçekleştirilecek kongreler değil; 2017 ve hatta 2018 için konfirme olmuş kongrelerin de iptalleri gerçekleşmiştir. 2015 yılı ICCA- Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği’nin verilerine göre İstanbul, Dünya Kongre Şehirleri sıralamasında dünya 8.’liğini elinde tutmaktadır. Ancak 2016 yılı itibariyle söz konusu iptallere bağlı olarak İstanbul’un dünya sıralamasındaki yeri 50. sıralara düşme tehlikesi altındadır. Belirtilen olaylar ve gelişmeler nedeniyle İstanbul’un özel olarak tanıtımının yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bunun için İBB ve İTO arasında uygulanmak üzere protokol hazırlanmıştır” denildi.

3 buçuk milyon lira verilecek
AK Parti Grubu'nun oylarıyla kabul edilen protokole göre İTO, İstanbul'u olumsuz etkileyen olaylar karşısında, uluslararası kongrelerde rezervasyon iptallerinin yaşanmasının etkilenmesi, rekabet ortamında İstanbul'un itibarının korunması ve arttırılması, İstanbul'da organizasyonlar düzenleme yönündeki heyecanın yeniden kazandırılması, İstanbul'un görülmeye değer güvenli bir yer algısının oluşturulması, 'marka elçileri' üzerinden İstanbul'un pozitif imajının oluşturulması, iletişiminin yapılması ve uluslararası toplantılardaki önder konumunun vurgulanması, İstanbul'un bilim/finans/sağlık/sanat başta olmak üzere yüksek potansiyeline ve turistik özelliklerine dikkat çekerek 'güvenli şehir' olduğunun alt mesaj olarak vurgulanması, İstanbul'un küresel bir merkez olarak konumlandırılması ve doğu ile batı arasındaki 'birleştirici' konumunun pekiştirilmesi, itibarını zedeleyecek durumların takibi ve yönetilmesi gibi konularda ulusal ve uluslararası alanda hazırlık çalışmaları yapılacak. 
Bir yıl süreyle imzalanacak protokole göre bu çalışmalar İBB'nin onayını aldıktan sonra başlayacak. İBB'nin onayını alarak yapacağı uygulamaların bedeli İBB'den talep edilecek. İBB 3 buçuk milyon liraya kadar  olan bedelleri karşılayacak.

Benim paramla kabadayılık olmaz!
Rapor İBB Meclisi'nde tartışma yarattı. Konuyla ilgili söz alan CHP'li Esin Hacıalioğlu, “Bu çok ağır, çok önemli bir konudur. İstanbul'un 50'nci sıraya düştüğü söyleyen bu raporla bunu Büyükşehir Belediyesi de tescillemiştir. Burada bu protokol yapmadan önce doğru dürüst değerlendirilmesi lazım” diye konuştu. CHP'li Taner Kazanoğlu ise 3 buçuk milyon liranın İBB tarafından kullanılması gerektiğini belirterek, “Belediyenin parası çarçur ediliyor. İTO Türkiye'nin sayılı kurumlarından biri ve parası var. Biz niye para veriyoruz? Bize emanet olan o paraları bu şekide nasıl harcarız? İTO beceremediği bir işle ilgili gelip niye bizden para alıyor? Benim paramla kabadayılık olmaz, belediyenin parasıyla kurban kesilmez. İTO'nun topuna bizim girmememiz gerekiyor” dedi.  Hukuk Komisyonu Başkanı Osman Gökçebaş cevaben şunları söyledi; “Beledeyinin asıl görevleri arasında tanıtım ve ekonomik girdi sağlamak da var. 50'nci sıraya düşmüş değil, bu tehlikeyle karşı karşıya. Bu tehlikeye karşı bu protokol bu tehlike görüldüğü için yapılmıştır.” EMEK KARAKAŞ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.