İthal tehlike

Küresel Isınmayla Mücadele Derneği (KÜREMDER) Genel Başkanı ve İstanbul eski Orman  Bölge Müdürü Faruk Çebi, yurt dışından getirilen fidanlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İthal tehlike
20 Mart 2017 Pazartesi 20:31

Küresel Isınmayla Mücadele Derneği (KÜREMDER) Genel Başkanı ve İstanbul eski Orman  Bölge Müdürü Faruk Çebi, günü kurtarmaya yönelik iş yapma alışkanlığı ve kısa yoldan zengin olma anlayışının İstanbul’un peyzaj çalışmalarında da yaşam bulduğunu belirterek, "İstanbul, sahip olduğu 2 bin 500 adet değişik bitki sayısıyla dünyanın en zengin illeri arasında yer almış olmasına rağmen yerli fidan üretiminin artırılması ve teşvik edilmesi yerine ithal ağaç kullanılmasına öncelik verilmiştir. 1960’li yıllarda ormancılık sektöründe yaşanan ve yıllar sonra büyük hüsranla sonuçlanan ithal ağaç tecrübesinden hiç ders alınmamıştır. Düşük rakımlı orman arazilerindeki doğal ağaç türlerinin yerine dikilen duglas ve sahil çamı gibi dış orijinli ağaçlar 30-40  yıl sonra dumura uğramıştır. Edafik, klimatik ve abiyotik zararlılar karşısında yaşama ve büyüme kabiliyetlerini tamamen kaybetmişlerdir. Bu durum, telafisi zor ekolojik ve ekonomik sorunlara neden olmuştur" diye konuştu.

Acısı çok sonra çıkacak
İstanbul’da imar rantının oluşturduğu çevre kirliliğine karşı peyzaj çalışmalarının olağanüstü  hızla yaygınlaşmasını taktirle karşıladıklarını, başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere tüm ilçe belediye başkanlıklarının iyi niyetli gayretlerini yakından takip ettiklerini ifade ederek, "Ormancılık sektöründe ithal fidanların neden olduğu sorunların peyzaj çalışmalarında da yaşanma olasılığı çok yüksektir. Ormancılıkta olduğu gibi peyzaj çalışmalarında da kullanılan ağaç türlerinin yöreye uyum süreci ağaç türüne göre değişmekle birlikte genellikle çok uzundur. Peyzaj çalışmalarıyla İstanbul’a dikilen ithal bir fidanın sorun yaşayıp yaşamayacağı en az 30 -50 yıl sonra anlaşılabilecektir. Ormancılıkta yaşanan tecrübelerin dışında bilimsel araştırmalar da ithal bir fidanın gelecekte sorun yaşama olasılığının çok yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bugün İstanbul’da binbir emek ve milyonlarca lira harcanarak dikilen ithal fidanların gelecekte yok olmasıyla yaşanabilecek ekolojik sorunlar büyük çevre facialarına da neden olabilecektir. Bundan dolayı, sorun gözardı edilemeyecek kadar çok ciddidir. Şimdiden kalıcı tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Bu bağlamda İBB ile ilçe belediye başkanlıklarına önemli görevler düşmektedir" uyarısını yaptı.

Milyonlarca lira cepte kalacak
İstanbul’daki peyzaj çalışmalarında kullanılacak fidanların İstanbul’un doğal ağaçlarından üretilmesini öneren Faruk Çebi, “Söz konusu önerimiz ekonomik ve ekolojik gerçeklere de tamamen uygundur. Hem her yıl fidan bedeli olarak dışarıya çıkan milyarlarca dolar ülkemizde kalacak hem de İstanbul’a özgü bitkilerin çoğalmasıyla ekolojik dengenin sürdürülebilirliği sağlanacaktır. Bundan dolayı peyzaj çalışmalarında İstanbul orjinli fidanların kullanılmasını öngören önerimiz hem ekolojik hem de ekonomik bir zorunluluktur. Ayrıca, milli ve yerli bir projedir" dedi. EKREM HACIHASANOĞLU                                                          
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.