İtibar teröristleri

Hakkında 'FETÖ'ye destek veriyor' iddalarına bir toplantıyla cevap veren Silivri belediye Başkanı Özcan Işıklar adeta gövde gösterisi yaptı. Kendisiyle ilgili iddialarda bulunanları 'itibar teröristleri' olarak nitelendiren Işıklar; “Sadece FETÖ’nün teröristlerine değil, böyle itibar teröristlerine karşı da duyarlı olmamız gerek” dedi.

İtibar teröristleri

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, medyada kendisi hakkında çıkan FETÖ'yle bağlantısı olduğuna yönelik iddialara basın toplantısında yanıt verdi. “Benin FETÖ ile hiçbir bağlantım yok” diyen Işıklar'a CHP'li milletvekilleri, CHP’li Belediye Başkanları ve ilçe başkanları da destek verdi.

Alkışlar arasında kürsüye çıkan Özcan Işıklar açıklamasını yazılı olarak okudu. 8 yıllık belediye başkanlığı döneminde ilk kez bir açıklamayı kağıttan okuyacağını ifade eden Işıklar, kağıttan okuma nedeni ise OHAL yasal sürecinin devam ettiği için olduğunu söyledi. Konuşmasının başında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili konuşan Işıklar; “15 Temmuz’da asker kılığına girmiş emperyalist güçler, Türk devletini işgal planını sahneye koydu. Türk milletinin birliğine, bütünlüğüne, demokrasisine, parlamenter rejiminin kalbine silah doğrultarak, cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimi yaşanmıştır. Yaşanan darbe ve işgal girişimi, Türk milletinin sağduyusunu, vatanseverliğine, demokrasisine, parlamenter rejime, laik sisteme, cumhuriyet değerlerine olan inancını, vatan savunmasına, birlik ve beraberliğe verdiği önemi, derin hafızayı tekrar açığa çıkardı. Bu saldırı hiçbir siyasi parti, hiçbir kimlik ve kişiliğe değil, Türk milletinin kendisine yapılmış bir saldırıdır” dedi.
“Bu darbe ve işgal girişimiyle şunu da anlamış olduk; bizim bizden başka dostumuz yok! Hem siyasi farklılıklarımızı, hem de etnik köken, mezhep, din, dil ve ırk farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, var olan ortak değerlerimizi daha da çoğaltmamız gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış bulunuyoruz. Bu değerler bizde binlerce yıldır vardı. Amasız, fakatsız ve mazeretsiz tam bir demokrasiye dönüş için fırsat saymamız gerektiğini, bugün çok daha iyi anlamış bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Bir musibet, bin nasihatten iyidir
“15 Temmuz darbe girişimin olduğu akşam Silivri’de de aynı birlik ve beraberliği yaşadık” diyen Işıklar, “Silivri’de yaşamaktan, Silivri’nin büyük bir aile olduğunu görmekten mutluluk duydum. Başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere, İlçe Jandarma Komutanımız, İlçe Emniyet Müdürümüz, Cumhuriyet Başsavcımız, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanlarımız ve parti temsilcileri, tüm sivil toplum kuruluşu temsilcilerimiz büyük bir bütünlük içerisinde, tavırlarını ve duruşlarını günlerdir yapılan tüm açıklamalarla ortaya koymuşlardır. Bunun bir fırsata dönüştürülerek, Türkiye’nin aydınlık, modern, çağdaş geleceğinin korunması konusunda önce devletin kurumlarının güçlendirilmesi, geri dönüşü olmayan demokrasi yolunda sağlam bir şekilde yola koyulmamız gerektiği vurgulanmıştır. Bir kez daha gördük ki, bir musibet, bin nasihatten iyidir! Bundan sonra yapmamız gereken 15 Temmuz’u bir milat sayacağız. Özellikle 1923’te bu devletin kurucuları başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, o gün ne yaşadılarsa, devleti kurarken ne düşündülerse o düşünceleri sonsuza kadar yaşatacak, sürdürecek birlik ve beraberlik unsurlarını daha da güçlendirerek, geleceğe taşımamız gerekiyor.

Sessiz kalamayız
“Maalesef böyle ortamları fırsat bilen, fırsat kollayan ve düşmanlıklardan beslenen 'itibar teröristleri' de var” diyen Işıklar kendisiyle ilgili FETÖ'cü suçlamalarını gündeme getirerek, “Ulusal basında ve sosyal medya üzerinden atmaya çalıştıkları iftiralar, benimle asla ve asla yan yana getirilemeyecek kavramlardır. Biz demokrasinin, adaletin, insan sevgisinin, eşitliğin, yüce dinimizin değerlerini yıllarca savunagelirken, hem şahsımıza, hem partimize yapılmak istenen bu iftira kampanyasına karşı, sessiz kalmayacağımızı, sinmeyeceğimizi kamuoyunun bilmesini isterim” ifadesini kullandı.

İftira ve yalan makinası
Işıklar, “Sadece FETÖ’nün teröristlerine değil, böyle itibar teröristlerine karşı da duyarlı olmamız gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. İftira atarak, çıkar ve siyasi hesaplarını benim üzerinden öç almaya, itibarsızlaştırma girişimine karşı kullanmak isteyenleri deşifre etmek, kamuoyunu bilgilendirmek görevim olmuştur. Kişisel suistimallerini benim üzerime gelerek sindirmeye çalışan bir muhtarı, muhtar kılığına girmiş yalan ve iftira makinasını, kendini basın diye tanıtan yardakçılarının atmak istediği FETÖ’cü yakıştırmasını ve iftirasını büyük bir hayretle izledim. Belediyede yerel yönetici olarak görev yaptığım sürece, siyasi hayatımda ve tüm yaşamım boyunca sosyal demokrasinin evrensel değerlerine, cumhuriyet değerleri inanmış ve bunu savunmak için yıllarca mücadele etmiş biri olarak yaptığımız mücadele ortadadır” açıklamasını yaptı.

Hiçbir bağım söz konusu değil
Işıklar, “Bir belediye başkanı olmanın, şehremini olmanın sorumluluğu ve nezaketi dışında, söz konusu terör örgütüyle hiçbir bağım ve ilişkimin söz konusu değildir. Siyaset bir alışveriş düzeni değildir. Siyaset onurla, gururla, namusuyla, şerefiyle bu toplum önünde hizmet etmektir. Belediye Başkanlığı görevinin gereği dışında, hiçbir şekilde böyle bir terör çetesine, dini itibarsızlaştırarak bunu yönetmek üzere ortaya çıkan çağ dışı kalmış anlayışlara prim vermedik, vermeyiz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi her alnını secdeye koyan Müslüman değil, her Müslüman da terörist değil! Bu iki ayrımı çok net yapmamız gerektiği, bulanık sularda balık avlamaya çıkan o eş teröristleri, itibar teröristlerini de kamuoyu önünde şiddetle ve lanetle kınayarak, oluşturulan bu birlik ve beraberlik ruhunun zedelenmesine asla izin vermeyeceğimizi bildirir,

Siyasi çöplükte yerini aldı
Silivri Belediyesi eski Başkanı Selami Değirmenci'ye de ağır bir dille cevap veren Işıklar; “Silivri'de partimin yıllarca belediye başkanlığını yapmış, kendi değerlerine basarak yükselmek yerine, başkasını değersizleştirerek yükseleceğini düşünen, ticarileşmiş siyasi çöplüğünde yerini almış siyaset artıklarını da bu fotoğrafa koymayacağız! Onlar parti kurullarında ve kamu vicdanında gerekli cezayı ve cevabı alacaktır” dedi.

Sebep davadan vazgeçmemem
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar kendisini FETÖ'cü olarak suçlayan Fenerköy Mahahalle Muhtarı Muharrem Eren hakkında da ciddi iddialar ortaya attı. Eren’in kendisine iftira attığını ileri süren Işıklar; “Köy tüzel kişiliği kapandıktan sonra teslim aldığım Fenerköy Muhtarlığı’nın belgelerindeki usulsüzlükler şuan dava konusudur. Dava sürecinin devam etmesinden kaynaklı hassasiyetle şu kadarını söyleyebilirim ki; köy tüzel kişiliğinin sahibi olduğu araziye inşa edilen enerji santralleri nedeniyle Enerji Piyasası Denetleme Kurulu ile davalık olan Fenerköy Muhtarlığı, 22.01.2014 tarihinde kamulaştırma bedeli olarak 925 bin 983. TL tahsis etmiş ve bu bedeli de belediyeye bilgi vermeden muhtarlık tarafından harcamıştır. Köy tüzel kişiliği kapandıktan sonra teslim alınan bu bedeller ve belgelerde yapılan usulsüzlüklerin, halkın vicdanında da, hukuk zemininde de kesinlikle mahkûm olacağına inanıyorum. Fenerköy Muhtarı’nın, dava konusu olan köy tüzel kişiliği hesaplarının incelenmemesi ve açılan davanın geri çekilmesi için böyle bir yola, asılsız iddialara başvurduğunu görüyoruz. Bundan kurtuluş yok. Kamu kaynaklarını, halkın hakkını kendi çıkarları için kullanmanın bedelini mutlaka ödeyecek. Bir milyona yakın kamulaştırma bedelinin yok edilmesi! İBB tarafından hibe edilen bir biçerdöveri belediyeye teslim etmemek için fiktif satış yaparak, suiniyet dolu belgelerle gerçek dışı harcamalar yapılması! İşte tüm bu usulsüzlükler dava konusudur ve süreç devam etmektedir” dedi.

Geri adım atmadım
Sözlerine devam eden Işıklar, “Bana attığı tüm bu iftiralar, muhtarlarımızın tamamının katıldığı, makamımda gerçekleşen toplantıda; “Cumhurbaşkanı herkesi affetti. Davadan vazgeç, sen de beni affet o zaman” dedikten sonra geri adım atmadan dava sürecini devam ettirmemden kaynaklanmaktadır. Bu paniğin, kendini kurtarmaya çalışmasının ve korkunun dışa vurumudur. Bunları yaparak ne beni, ne arkadaşlarımı, ne de içinde bulunduğum kurumu ve üyesi olduğum partiyi lekeleyemez! Böyle bir iftira kampanyasına itibar ederek, 7 Ağustos fotoğrafını asla bozmayacağız! Bu itibar teröristlerini ve siyaset eskisi haline gelenleri, bu fotoğrafın dışına ittireceğiz!” açıklamasını yaptı.

Trakya desteğe geldi
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın gövde gösterisine dönüşen basın toplantısına
CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Zeynel Emre, Edirne Miletvekili Erdil Bircan, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysal, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, eski Milletvekili Sıdıka Aydoğan, Esenyurt İlçe Başkanı Ali Gökmen, Çatalca İlçe Başkanı Halil Gök, İstanbul eski İl Yönetimi Başkanı Bayram Ali Çeşmeci, eski ilçe başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda partili katılarak destek verdi. Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.