KAYYUMUN RENGi BELLİ!

Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere atanan kayyumların birçoğunun AK Partili olduğu ortaya çıktı. Hukuken bağımsız olması gereken kayyumların arasında AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanlığı yapmış olan Nevzat Demiröz, Sabah ve ATV'nin eski yöneticileri ile AK Parti Ümraniye Belediye Meclis Üyesi var.

KAYYUMUN RENGi BELLİ!
Burak
Burak
28 Ekim 2015 Çarşamba 06:47

Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere atanan kayyumlar büyük tartışma yarattı. Hukuken bağımsız olması gereken kayyumların AK Partili olması dikkat çekti. 2014 yerel seçimleri sırasında AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanlığı yapan ve şu anda AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Nevzat Demiröz'ün kayyum olarak atanması hukukun çiğnenmesi olarak yorumlandı. Ayrıca hükümete yakın Turkuvaz Medya Grubu'nun eski yöneticileri de tartışma konusu oldu.

Arbede yaşandı
Kayyum olarak atananlar açıklandıktan sonra, isimleri savcılığın belirlediği yönündeki iddialar da çürümüş oldu. Bu arada Koza İpek Grubu'nun Ankara'da ve İstanbul'daki holding ve yayın grubu binaları önünde tebligat arbedeleri yaşandı. Şirketin İstanbul'daki medya grubu binası önünde atanan kayyumlar ve şirket çalışanları tartışmaya girdi. Siyasiler de alınan karara tepki göstererek İpek Holding ve bağlı şirketlere destek ziyareti gerçekleştirdi.

Polis binadan ayrıldı
İstanbul'da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden geldiğini söyleyen 3 polis, alkış ve ıslıklı protesto eşliğinde Kanaltürk binasının bahçesine girdi. Burada polisleri İpek Koza Holding avukatları karışladı. Mahkeme kararı tebligatı yapmak isteyen polislere avukatlar ‘yetkilerinin olmadıklarını’ söyledi. Bu sırada Koza İpek Holding’e destek için gelenler ile binada çalışanlar polisleri alkış ve ıslıklarla protesto etti. Polisler ‘evrak eksikliği’ gerekçesiyle tebligatı yapamadan bina önünden ayrıldı. Grup avukatları polislerin gidişinden sonra tutanak tuttu. Gazeteci Hasan Cemal; “Bu kara günleri, bu kara dönemi saraydaki sultan Tayyip Erdoğan yaşatıyor. Biz bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Gazeteciler olarak biz özgürlüğümüzü alacağız" dedi.

Bu gaspı protesto ediyoruz
Gazeteciler ve siyasilerin de destek verdiği şirket çalışanları uzun süre slogan attı. Gazeteci Nazlı Ilıcak, “Akın İpek’i tebrik ederek sözlerime başlamak istiyorum. Bu zor dönemde dimdik durmasını başardı. Özgürlüklerin, namusun, ahlakın peşinden koştu. Allah ondan ve ailesinden razı olsun” diye konuştu. Koza İpek Holding’e destek için gelen, MHP Başkan Yardımcısı Celal Adan; "Adalet, hukuk herkes için. Bugün bu ülkeyi yönetenler için de gerekecektir. Bu gaspı protesto ediyoruz. Türk demokrasisi adına, Türkiye’nin kazanımları adına bütün dünyanın önünde cereyan eden bu garabeti protesto ediyoruz. Bu gaspın hesabını milletimiz soracaktır" dedi. Olay sırasında İstanbul'daki binanın önünde bulunan ve gelen ekiplerle birebir konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, gelen kişilerin ellerinde resmi belge olmadığını söyledi.

EKREM HACIHASANOĞLU


Anayasal suç işlediler!
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İpek Medya Grubu’na kayyum atanmasına tepki gösterdi. Adalar'da konuşan Yarkadaş, “Bu kanallara el konularak Anayasal suç işlenmiştir” dedi.

CHP Adalar İlçe Örgütü’nün düzenlediği kahvaltılı toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Adalar İlçe Başkanı Hıdır Delipınar, CHP Kadın Kolları üyelerinin de bulunduğu 350 kişi katıldı. Toplantıda CHP örgütü İpek Medya grubuna yapılan hukuksuz uygulamaya sert tepki gösterdi. Uzun süre el koymaya alkışla protestoyla tepki gösteren CHP’liler, daha sonra sansüre ve baskıya karşı siyah kurdele taktı.

Hukuk dışı bir karar
Siyah kurdeleleri temsili olarak Barış Yarkadaş, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve Adalar İlçe Başkanı Hıdır Delipınar’a taktı. CHP seçim standlarında da siyah kurdeleli protestolarını sürdüreceklerini ifade eden partililere daha sonra Barış Yarkadaş bir konuşma yaptı. Yarkadaş, "Açıkça söylüyorum; dün gece TV yayınlarında da söyledim. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da ifade etti. Bu kanallara el konuşması gayri meşrudur, hukuk dışıdır, keyfidir. Ve bu kanallara el konularak Anayasal suç işlenmiştir. Çünkü bir kanal el konulabilmesi yada bir yayın organının susturulabilmesi için ancak ve ancak mahkeme kararı gerekmektedir. Sulh Ceza Hakimlikleri mahkeme değildir. Bu bağlamda yapılan işlemin hiçbir karşılığı yoktur" diye konuştu.

Sana teslim olmayacağız
Adalar'da seslendiği CHP'lileri İpek Medya Grubu'na yapılan baskını protesto etmeye davet eden Yarkadaş, "Şimdi bu hukuk dışı uygulamayı buradan alkışlarla protesto edelim ve kaçak saraydaki zat’a ‘sana teslim olmayacağız’ diyelim. Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla CHP Medyaya Baskıları İzleme Komisyonu olarak, tamamen gazetecilerden oluşan milletvekili gurubumuzla bir kampanya başlattık ve bu kampanyayı Adalar’dan başlatıyoruz. Yakalarımıza siyah kurdele taktık, bu siyah kurdele kaç saraydaki zat’ın ve AKP iktidarının hukuksuz girişimlerine karşı bir protestodur, toplumda bir farkındalık yaratmak, işlerin kötüye gittiğini göstermek için bu siyah kurdeleleri taktık” ifadelerini kullandı.

CİHAN

Adalet herkese lazım
Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasıyla ilgili tepkiler devam ediyor. Mecidiyeköy'deki Bugün ve Kanaltürk televizyonlarını ziyaret eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, «Adalet, hukuk herkes için. Bu gaspı protesto ediyoruz» dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimi Yunus Süer tarafından Bugün gazetesi, Bugün TV, Kanaltürk TV ve Millet gazetesinin de içinde olduğu Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına tepkiler sürüyor. MHP’li Celal Adan ve partililer, Bugün ve Kanaltürk televizyonlarını ve gazetelerini ziyaret etti.

Adalet yoksa şeref de yok
Olayı kınayan Celal Adan, “Adaletin olmadığı yerde insan haysiyeti yoktur, şerefi yoktur. Bugünkü davranış bir gasptır, hukuksuzluktur. Bir gün Cumhurbaşkanı’na da hukuk gerekecektir. Bugün bu ülkeyi yönetenler için de gerekecektir. Adalet, hukuk herkes için. Bu gaspı protesto ediyoruz. Türk demokrasisi adına, Türkiye’nin kazanımları adına bütün dünyanın önünde cereyan eden bu garabeti protesto ediyoruz. 1 Kasım seçimlerinde daha adaletli bir Türkiye’nin ortaya çıkmasını cenabı Allah’tan diliyorum.

Biz onlara adaletsizsiniz diyoruz. İşte buyurun adaletsizliğin en büyük örneğini icra ediyorlar. Herkesi korkutuyorlar, sindiriyorlar. Bu Türkiye’ye yakışan bir tutum değildir. Bu gaspın hesabını Türkiye soracaktır. Yüreğimizle sizinle beraberiz” şeklinde konuştu.

CİHAN


Mal varlığınıza el konulabilir!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Koza İpek Grubu’na kayyum atanmasına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, «Türkiye’de can ve mal güvenliği yok. Her an sizin mal varlığınıza bile el konulabilir» dedi

NTV’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Kemal Kılıçdaroğlu, Koza İpek Grubu’na kayyum atanmasına değindi. Türkiye'de yerli ve yabancı sermaye odaklarının tamamının benzer bir durumla karşılaşabileceğini ve bunun korkusunu taşıyarak iş yaptığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de can ve mal güvenliği yok. Her an sizin mal varlığınıza el konulabilir. Makul şüphe ile, ölçü makul şüphe. Kime göre makul şüphe? Savcıya göre makul şüphe. Mal varlığınıza el koyabilirler, sizi tutuklayabilirler. Yine makul şüpheye dayanarak sizin dosyanıza gizlilik kararı koyabilirler. Avukatınız bile neden tutuklandığınızı öğrenemez. Bu tablonun kesinlikle değişmesi lazım” diye konuştu.

Demokrasi askıya alındı
Türkiye'de demokrasinin askıya alındığını ve hukuk dışı birçok işin yapıldığını belirten CHP Lideri,  “Cumhuriyet savcısı eğer bir yazı ile mahkeme kararı olmadan bir gruba el koyup kayyum atayabiliyorsa, orada demokrasi askıda demektir, hukuk askıda demektir. Daha vahim olanı; kayyum olarak atanan kişilerin iktidar partisine yakın olanlardır. Bu şu anlama geliyor; yargının bağımsız olmadığını, tamamen iktidarın emrinde olduğunu” dedi. Demokrasi anlamında ciddi bir zaaf olduğunu da kaydeden Kılıçdaroğlu, Koza İpek Grubu'na bilinçli bir operasyon yapıldığını da iddia etti.

Hangi gerekçeyle el koydunuz?
Savcılara da seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Şimdi savcıya sormak gerekir, hangi gerekçeyle buraya el koyuyorsunuz?” diyerek eleştirilerini sürdürmeye devam etti. Devletin birçok denetim organı olduğuna ve hata gördüğün de gidip ceza kesebileceğine değinen Kılıçdaroğlu, “Ama mal varlığına el koymak asla doğru değil ve kabul edilemez. Bu şu anlama da geliyor; eğer buna medya organları, aydınlar, üniversiteler, barolar ciddi bir tepki göstermezse yarın iktidar bir savcının yazısıyla istediği medya grubuna, istediği holdingin mallarına el koyabilir. Oraya bir kayyum atayabilir. ‘Bundan sonra ben yönetirim, istediğim adamları da buradan atarım’ diyebilir. Bu yol açılmış olur. Bu yol, bizim demokrasimizin önündeki en ciddi engellerden birisidir. Ve sadece bizde kaygı yaratmaz, bütün uygar dünyada Türkiye’ye yönelik kaygılar maalesef artarak devam eder” ifadelerini kullandı.

CİHAN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.