KENDİLERİNE MÜSLÜMAN

Genel seçim yaklaştıkça hedefe ulaşmak için gösterilen gayret yerini istismara bıraktı

KENDİLERİNE MÜSLÜMAN

 Genel seçimlere 5 gün kala partiler arasında din üzerinden yapılan tartışmalar da arttı. Beylikdüzü Belediye Meclis toplantısında CHP'li üyeler Berat Kandili'ni kutlayınca AK Partili Yavuz Demirci, «gözlerim yaşardı» yorumunu yaptı. Bu yoruma tepki gösteren CHP'liler Demirci'nin özür dilemesini istedi 

Beylikdüzü İhlas Marmara Evleri'nde AK Partililer tarafından CHP'nin dine karşı olduğunu savunan bir kitapçık dağıtılması gerginliğe neden oldu. Önceki gün ise AK Parti mitingine dönüşen fetih şöleninde Ramazan Özsarı isimli bir hocanın duası dikkat çekmiş, Özsarı başbakanlığın Davutoğlu'na Resulullah tarafından verildiğini savunmuştu


Seçimler yaklaştıkça siyasetin de tansiyonu yükseldi. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batman mitingine elinde Kur'an'la çıkmasından sonra siyasi tartışmalar din üzerinden yürümeye başladı. Önceki gün ise Yenikapı'da gerçekleşen ve AK Parti mitingine dönüşen fetih şöleninde Ramazan Özsarı isimli hocanın duası yeni bir tartışma başlattı. Erdoğan'ı desteklemeyenleri küfür safında yer almakla suçlayan Özsarı, başbakanlığın Ahmet Davutoğlu'na Resulullah tarafından verildiğini savundu. Bununla da yetinmeyen Özsarı, CHP ve MHP'nin imanından şüphe ettiğini belirterek, SP ve MHP için, "Allah akıl fikir versin" yakarışında bulundu. 

CHP’liler tepki gösterdi
Beylikdüzü Belediye Meclis toplantısında ise CHP'liler Berat Kandili'ni kutlayınca AK Partili Yavuz Demirci, gözlerinin yaşardığını belirterek, "CHP'li bir belediyenin Berat Kandili ile ilgili yaptığı bu güzel açıklamalar için teşekkür ederim" açıklamasını yaptı. CHP'lilerin ise Demirci'ye tepkisi sert oldu. Yine Beylikdüzü İhlas Marmara Evleri'nde AK Partili gençler, müellifi Kadir Mısırlıoğlu olan ve CHP'yi din düşmanı olarak gösteren bir kitapçık dağıttı. Durumdan haberdar olan CHP'liler dağıtıma engel oldu. CHP'li Mülayim Demirtaş, "Bir kitapcık dağıtılıyordu, biz arkadaşlarımızdan ricada bulunduk ve sorun çözüldü" açıklamasını yaptı.  

Kitapçık tartışma yarattı
İhlas Marmara Evleri'nde dağıtılan kitapçık CHP'liler ile AK Partilileri karşı karşıya getirdi.  Beylikdüzü Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş ve AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci İhlas Marmara Evleri 1 Site Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Beylikdüzü AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ali Gürsel Ovalı ile görüştüler. CHP'liler site yönetimi tarafından böyle bir yayının dağıtılmasının doğru olmadığını bu dağıtımın durdurulması gerektiğini söyledi. Site Başkanı Ovalı ise kitapçıkları kendilerinin dağıtmadığını ve dağıtılan kitapların geri toplatıldığını söyledi. Ovalı "Biz site olarak buraya gelen ve anlaştığımız herkesin broşür, kitapcık ve insörtlerini dağıtıyoruz. Bu yayının dağıtılmasını CHP'li arkadaşlar istemedi. Bu nedenle biz de dağıtımı durdurduk ve hatta dağıtılanlarıda geri toplattık. Parti olarak dağıtabilirler buna da biz karışmıyoruz" dedi.

Mesele çözüldü
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Beylikdüzü Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş "Bir kitapcık dağıtılıyordu, biz arkadaşlarımızdan ricada bulunduk ve sorun çözüldü. Burada bu kitabın dağıtılması doğru bir uygulama değil, yapılmasını doğru bulmuyorum. Seçim öncesi karalama içeren bir yayının dağıtımı CHP'de dağıtsa ona da karşı çıkarım. Bizlerde burada site yönetimi ile konuyu görüşüp çözüme kavuşturduk" ifadelerinde bulundu.
Beylikdüzü Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı olaylı geçti. Belediye Başkan  Vekili Ömer Şatır meclisi Berat Kandili kutlama dilekleri ile açtı. Gündem maddelerine geçilmeden önce AK Parti Meclis Grubu’ndan da 4 yazılı önerge meclise sunuldu. 

Korkunun ecele faydası yok 
Meclis toplantısında gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi İsmail Doğan Subaşı Taksim gezi parkı olaylarının yıldönümünü ve bu olaylarda kaybedilen insanları andığını belirtti. Gezi olaylarının yıldönümünde Taksim'e çıkan tüm yolların kapatıldığını sözlerine ekleyen Subaşı, "Korkunun ecele faydası yoktur, eğer bu halk baskıyı, sömürüyü reddediyoruz derse bunun önünde hiç kimse duramaz. Tarih bunu böyle yazmıştır bundan sonrada böyle yazacaktır" şeklinde konuştu. 

Halk değil teröristler
CHP Meclis Üyesi İsmail Doğan Subaşı'nın Gezi hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösteren AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci muhalefetin demokratik sistemlerde bu şekilde görüş bildirmelerinin normal olduğunu söyledi. Birinci konuşmasının devamında, "Gezi parkında ebediyete intikal etmiş kardeşlerimizin ruhu şad olsun. Fakat Gezi sürecinde halk sokağa çıktı deyince ben buna bir kere dur derim. Orada terör örgütleri sokağa çıktı" açıklamasını yaptı. Birinci'nin sözlerine CHP Meclis Üyeleri tarafından tepki gösterildi. 

Gözlerimizi yaşartan açıklama!
Beylikdüzü Belediye Meclisi Başkanvekili Ömer Şatır'ın konuşmasına başlarken Berat Kandili'ni kutlamasını çok olumlu bulduğunu ve göslerinin yaşardığını söyleyen AK Parti Meclis Üyesi Yavuz Demirci CHP'liler tarafından özür dilemeye davet edildi. Demirci, "Az önce yapılan konuşmalara istinaden belediye meclisimizde Berat Kandili ile ilgili yapılmış olan kutlamaları güzel bir duygu ile karşılıyorum. Bu bizim gözlerimizi yaşartan bir  açıklama. CHP'li bir belediyenin Berat Kandili ile ilgili yaptığı bu güzel açıklamalar için teşekkür ederim" cümleleri başta Ömer Şatır ve CHP meclis üyeleri tarafından yarıda kesildi. Bu cümlelerinden dolayı özür dilemesi istenilen Demirci'ye tepkiler sert oldu. Şatır, "CHP dinine sahip çıkan bir partidir, yaptığınız imadan dolayı ya özür dileyeceksiniz ya da sözlerinize devam edemezsiniz" şeklinde konuştu.

Bayrak, Atatürk, din, Kur«an» hepimizin 
Demirci'nin sözleri üzerine gerilen ortamı AK Parti grup sözcüsü Mücahit Birinci'nin sözleri sakinleştirdi. Birinci "Burada hepimiz fikrimizi beyan etmekte özgürüz. Atatürk, bayrak Kur'an, din hiçbir partinin tekelinde değildir. Bu değerler hepimizin. Hassas değerler üzerinden siyaset yapmak doğru birşey değildir. Bu hepimiz için geçerlidir" şeklinde konuştu. Bu tartışmalardan sonra gündem maddeleri ouylanarak oturum kapatıldı.

Mülkiyeti tamam sıra projede
Beylikdüzü Belediye Meclisi Başkanvekili Ömer Şatır yaptığı açılış konuşmasında Gürpınar'da daha önce SGK'ya ait olan arazinin 6 milyon TL karşılığında belediye tarafından tapusunun alındığı söyledi. Şatır tarafından yapılan açıklamada bu arazinin tapusu meclis üyelerine gösterildi ve kamu yararına kullanılacak bir arazinin Beylikdüzü halkına kazandırıldığı vurgulandı. CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş ise adı geçen arazi hakkında açıklama yaparak bu alanın kamu yararına kullanılacağını, hiç bir santiminin kamunun yararına olmayan bir şekilde kullanılmayacağını ifade etti. Demirtaş, "Belediyenin hiç bir yaptırımı olmayan 25 dönüm bir araziydi. Arazi acil kamulaştırma yönetemi le satın alındı. Bu anlamda Belediye Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum, en çok ihtiyaç duyduğumuz hastane o bölgeye çok güzel olur. Ama hiç bir şey yapılmayıp yeşil alan olarak kalsa bile o bölgeye nefes aldıracak bir araziyi Beylikdüzü halkına kazandırdık. Bu araziye SGK hastane yapacaktı yapamadı. Burada asla yapılaşma olmayacak, kamusal projeler ile değerlendirilecek. " diye konuştu. 

Hastane yapılmalı
AK Parti Meclis Üyesi Ebru Habip Beylikdüzü Belediyesi'nin tapususunu aldığı 25 dönüm arazinin hastane yapılmak üzere SGK'ya tahsis edildiğini açıkladı. AK Parti döneminde bu arazinin Araştırma ve İhtisas Hastanesi yapılmak üzere projelendirildiğini belirten Habip, "Beylikdüzü halkının beklentisi de bu alana hastane yapılmasıdır. Sosyal tesis veya kamu binası adı altında ne yapılacağının açıklanması gerekiyor. Bizim de talebimiz hastane olarak değerlendirilmesinden yana" ifadelerini kullandı. 

Nihal Altıngövde

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.