Kimisine göre ihanet kimisine göre kurtuluş

TBMM'de büyük kavgalara yaşanmasına neden olan yeni anayasa değişikliğini gazetemize yorumlayan Silivrili siyasetçiler ikiye bölündü. AK Partili isimler değişikliği desteklerken, CHP çizgisinde siyaset yapanlar yeni anayasa için 'ihanet' yorumunu yaptı.

Kimisine göre ihanet kimisine göre kurtuluş

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri devam eden yeni anayasa paketini Silivrili siyasetçilere sorduk. Kimisi yeni anayasaya evet derken, kimisi de hayır dedi. Silivri Belediyesi eski başkanlarından Selami Değirmenci, anayasa paketini Cumhuriyet'in sonu olarak değerlendirdi. Değirmenci, “Başkanlık sistemi Cumhuriyet'in sonu olacaktır. Cumhuriyet'in sonu diktatörlüğün başı olacaktır. 'Halka gitmekten neden korkuyorsunuz' diyorlar. Korku halka gitmekten değil, halkın bilinçlendirilmesini engellemekte. Bu düşünce de olan insanlar, diğer insanlara kendi düşüncelerini ifade etme imkânı tanımıyorlar. Bunun en güzel örneği de Pazartesi günü meclisin önünde basın açıklaması yapan insanlara bile, hele hele milletvekillerine bile bu açıklamayı yapma imkanı vermedikten sonra nasıl bir propaganda dönemi geçireceğimiz son derece açık” dedi.

Diktatörlüğün başlangıcı
Yeni anayasa değişikliğini Cumhuriyet'in sonu olarak gördüğünü belirten Değirmenci, “Yani bu anayasanın kabulü Cumhuriyet'in sonu olacak. Zaten bununla ilgili de paylaşımlar yaptım. Onu paylaşmamın sebebi ve en güzel tarafı da birkaç ay önce MHP Genel Başkanı'nın bu anayasa değişikliği olursa ne olur diye kendi ifadesiyle yaptığı eleştiriler var. Aradan 2 ay, 3 ay geçince de tam tersine bir davranış biçimi var. Bunu Türkiye üzerinde hangi oyunların oynandığının en açık ifadesi olarak kabul edebiliriz. Konuşmamın başında da dediğim gibi tek kelimeyle Cumhuriyet'in sonu, diktatörlüğün başlangıcıdır bu yeni anayasa” şeklinde konuştu.

Türkeş’in rüyası gerçek olacak
Silivri Belediyesi eski başkanlarından Hüseyin Turan da, değişiklikle birlikte Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçekleşeceğini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı ile ilgili yapılacak anayasa değişiklikle birçok kanun, yürütme maddesi değiştiriliyor. Baktığımız zaman çift başlı yönetim, tek olacak. Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı halkının karşısında sorumlu olacak. Bu anayasa değişikliğini RTE yasası olarak görenler gelecekte yine mahcup olacaklar. Çünkü kurumlar kalıcı, Türkiye Cumhuriyeti devleti kalıcı, kişiler gidici (ölümlü). Bana göre en önemlisi bundan sonra yapılması gereken de yerel yönetimlerde ciddi manada yönetimsel olarak destek verilmesi gerekir. Başkanlık sistemi ile birlikte alışıla gelmiş merkezi kurumlar, taşra kurumlar ve yerel yönetim şeklinde ciddi değişiklikler olacak” diye konuştu.

Referandumda hayır diyeceğiz
Demokrat Parti İlçe Başkanı Halide Avlu da, “Biz referandumda parti olarak genel merkez kararıyla yeni anayasa hayır diyoruz” şeklinde konuşarak, sözlerine şu şekilde devam etti; “Yapılan bu yeni anayasa değişikliğini hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz. Bir kişinin iki dudağının arasında böyle bir anayasa olmaması ve yapılmaması lazım. Yasalar hemen bu şekilde üstü örtülü bir şekilde olmaz. Ben meclisteki bu oylamaları da tasvip etmiyorum. Öyle oylama mı olurmuş. İnsanları küçük düşürücü, milletvekillerinin bir birine saygısı yok. Türkiye de ortam hiç iyiye gitmiyor. Türkiye’nin üzerinde oynan bir oyun olarak görüyorum bunu. Bunlar Atatürk’ün inkılaplarını ve Türkiye Cumhuriyetini yok sayacak şeyler. Bu yasa Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti yok sayan bir yasa.” 

Vasiyetler yerine getirilmiş olacak
CHP ve HDP’yi kast ederek, “Halkımız en güzel cevabı referandum sandığında verecektir” diyen AK Parti İlçe Başkanı Rıfat Kutlu ise, “Bildiğiniz gibi 2007 yılında CHP’nin başı çektiği grubun dayatmasıyla bir hukuk garabeti çıkarılmış; meclis kilitlenmiş ve Abdullah Gül eşi başörtülü olduğu için Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi engellenmeye çalışılmıştı. Bu sebeple hakem olan halka gidilip Cumhurbaşkanının kim olacağına halkın karar vermesi referandum ile kabul edildi. Nihayetinde Halkın yüzde 50'den fazlasının oyunu alarak seçilen cumhurbaşkanı simgesel bir rolden çıkmış oldu ve halka karşı sorumluluğu arttı” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı için yargı yolu
Kutlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Yaşanabilecek krizlerin önüne geçmek adına MHP'nin de çağrısı ile anayasa değişikliği teklifi hazırlandı. Hazırlık aşamasında tüm siyasi partilere AK Parti grubu çağrıda bulunarak teklifin son halinin oluşması için istişare talep edildiyse de CHP herhangi bir fikir sunmak istemedi. Teklif meclise sunuldu ve komisyonda görüşüldü. 18 maddelik bu anayasa değişikliği paketi Meclis’te oylandıktan sonra umuyoruz ki referandumla halkın onayına sunulacak. Söz konusu anayasa değişiklik paketinde asıl olarak iki başlı yönetimin ve Sezer- Ecevit gibi çekişmelerin bir daha ülke gündemine taşımamasını sağlayacak, istikrar oluşturacak Cumhurbaşkanlığı sistemi getirilerek Özal'dan Erbakan'a Türkeş’e ve Muhsin Yazıcıoğlu'na kadar bu ülke için hayatını adamış tüm liderlerin siyasi vasiyeti yerine getirilmiş olacak.” FATMA SARIBIYIK YILDIRIM

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.