KİPTAŞ GEREKİRSE ZARAR ETSİN!

Çatalca’da yapılan KİPTAŞ Sosyal Konutları ile ilgili ilk kez konuşan Belediye Başkanı Cem Kara “KİPTAŞ gerekirse bu projede zarar etsin. Zaten kar amaçlı bir kuruluş değil. Çatalca halkı öncelikli olmalı. Bu fiyatlarla Çatalcalı buralardan konut alamaz” tepkisini gösterdi.

KİPTAŞ GEREKİRSE ZARAR ETSİN!

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara KİPTAŞ tarafından Çatalca'da yapılan konutlarla ilgili gazetemize konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 39 ilçe Belediye Başkanı ile yaptığı toplantıda konuyu gğndeme getirdiğini dile getiren Kara, "Toplantıda iki önemli konuyu dile getirdim. Birisi doğalgaz konusuydu. Çatalca’nın bütün mahallelerine doğalgaz getirilmesi. Bir ikincisi de KİPTAŞ fiyatlarıydı. Sayın Kadir Topbaş’ın fiyatlar konusunda bilgisi yok. Dolayıyla kendisine de arz ettim. O da aynı görüşte. Niye böyle yüksek fiyatlar çıktı gibi bir eleştiride bulundu. Bizim ilçemizde kimse bu fiyatlarla ev almaz. Bu görüşe katıldı. Topbaş doğalgazı da İGDAŞ marifeti ile yapacaklarını söyledi" diyerek Çatalca’nın iki önemli konusunu İBB Başkanı Kadir Topbaş’a ilettiğini ifade etti.

Kabullenmemek lazım!
KİPTAŞ yetkililerince dile getirilen fiyatların hemen kabullenilmemesi gerektiğini söyleyen Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, "Birileri hemen 140 bin lira gibi bir fiyatı kabullenip liste yapmaya başlar. Oysa ki biz de doğru olan ne ise onun mücadelesini vermeye çalışırız. Sonuçta hiçbir zaman demografik yapının değişmesinden endişe etmedim. Ben hiçbir zaman böyle bir bakış açısı geliştirmedim. Şu anda da geliştirmiyorum. Hiçte siyasi bir korkum ya da kaygım yok! Neden yok? Bu ülke insanından korkarak iktidar olacaksak olmayalım. Her kim bu ilçeye yerleşmek istiyor ise benim hemşerimdir. Başımın üzerinde yeri vardır" dedi.

Dar gelirliye bu fiyatlar yüksek
Çatalca’da yapılan KİPTAŞ Sosyal Konutları'nın fiyatlarının çok yüksek olduğunun altını çizen Başkan Cem Kara “Gerçekten dar gelirliye ev yapmayı amaçladığımız bir yerde, siz dar gelirliye 140 bin liraya ev satıyorsanız bunu dar gelirlinin alma şansı yok. 110 bin lira ile 140 bin liranın arasında çok küçük bir fark mı var? Dar gelirli vatandaş için çok büyük bir fark var. Her birimiz, 110 bin liraya rahatlıkla erişebiliriz, ama 140’a erişemeyiz. Yani hele bir de bunun iki tane ara taksiti olur ise mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Rant Çatalcalı ile paylaşılmalı
KİPTAŞ'ın fiyat tablosunun içine sinmediğini yineleyen Cem Kara, "Siz bunu bize maksimum 100- 108 bin liradan öncelikle konutu olmayanlara vermeyi deneseydiniz bu anlam bulurdu. Siz  İstanbul’un Kadıköy’ünde, Ataköy’ünde, Esenyurt’unda ya da başka bir ilçesinde oturan ve 200-250 bin liradan aşağıya konut bulamayan bir insana buradaki konutu 140 bin liraya satabilirsiniz. Ama burada yaşayan insanlar adına da doğru bir şey yapmalısınız. Nedir bu? Kentte bir rant üretildi ise, bu rantı öncelikle, bu kentte yaşayanlarla paylaşmak lazım. Sen burada bir kent rantı üretmişsin, ama bu kent rantını öncelikle bu kentte yaşayanlarla paylaşmıyorsun. Dışarıdan hizmete sunup bunları, ben mal ürettim nasıl olsa bu malın alıcısı var deyip bakıyorsun. 15 milyon nüfuslu şehirde bu malın alıcısı olur. Ama bu doğru bir yöntem ya da soylal bir proje olmaktan çıkar" açıklamasını yaptı.

Bu işin peşini bırakmayacağım
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a konut fiyatları konusunda bilgi verdiğini yineleyen Başkan Cem Kara, “Bu fiyatları sayın Başkan benden öğrenmiş oldu. Ben bu konunun üstüne gitmeye devam edeceğim. O gün kent konseyinde de Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Savaş Barutçu da 140 bin liraya itiraz etti. Bunu yüksek sesle dillendirmeliler. KİPTAŞ zarar ediyor ise zarar etmeli. Bu kurumlar illaki kar etmek zorunda değildir. Yani gerektiğinde bu kurum Çatalca’dan zarar eder, Başakşehir’den bu zararı kapatabilir. Ya da Başakşehir’de zarar edip, İstanbul’un bir başka semtinden bu açığını kapatabilir" dedi.

Büyükşehir olarak düşünülmemeli!
Çatalca ve çevresinde birçok yatırımın devam ettiğini belirterek konuşmasını sürdüren Belediye Başkanı Cem Kara, "Bu konutlara talep elbette olacak. Ama amaç buraya dışarıdan bir nüfus getirmek değil ki! Amaç buradaki nüfusu öncelikle yaşatmak. Buradaki nüfusu öncelikle burada yaşatırsan, köyü ile bağlantısını kesmez isen, o adam orada, ormanı, su kaynaklarını korur, üretim yapar. Tarımı, hayvancılığı, seracılığı geliştirir. Ama gelen adam neyi geliştirecek? Gelenin böyle bir şansı yok. Bunun bir sürü birbiri ile bağlantılı olan ayağı var. Çatalca’yı görmeden, Çatalcalıyı yok sayarak, biz burada bu konutları yapalım, bu konutları satalım, kar edelim işte bu kar ile biz yatırımlar yapalım anlayışı ile yaklaşılıyor ise bunun adına sosyal proje diyemezsiniz" çıkışını yaptı. BAHADIR SÜGÜR

BAHADIR SÜGÜR'ÜN KÖŞE YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.