Koltuğumda gözleri var!

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Albatros Parkı imara açılıyor” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, meselenin Albatros arazisi olmadığını, esas amacın kendisini koltuktan etmek olduğunu söyledi. İBB Meclisi’nde AK Parti ve CHP’lilerin oylarıyla gerçekleşen imar değişikliği hususunda halkın ve basının yanıltıldığını belirten Akgün, bütün bunların sorumlusunun da CHP Milletvekili Ali Şeker olduğunu savundu. CHP’nin grup kararı olmasına rağmen imar değişikliğine hayır diyen 3 CHP’li üye hakkında da şok açıklamalar yapan Akgün, “Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epözdemir toplumun çıkarlarına sürekli karşılar” yorumunu yaptı.

Koltuğumda gözleri var!

Haber: Nihal Altıngövde

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, "Albatros Parkı imara açılıyor" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, imar değişikliği yapılan alanın Albatros parkı olmadığını, bu alanın belediyenin tapulu ve imarlı arazisi olduğunu belirtti. Akgün ayrıca yapılanların arkasında CHP Milletvekili Ali Şeker'in olduğunu iddia ederek, "Mesele Albatros parkı falan değil mesele Hasan Akgün'ün koltuğu" dedi.

Belediyenin tapulu mülkü
Başkan Hasan Akgün söz konusu alana 1979 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından sonsuz imar izni verildiğini belirterek, "Yalan söylediler halkı ve basını kandırdılar. Albatrosta park diye ifade edilen yer Büyükçekmece Belediyesi'nin tapulu mülküdür. Dün akşam bir televizyon kanalında belediyenin arazisini deniz ile sıfırlamış sanki bu arada kalan yeşil alanı imara açmışız gibi gösterdi. Çünkü gayretleri bu. Büyükçekmece'nin Albatros mevkiindeki bu imarlı arazisi bütün zamanlar da imarlı bir arazidir. 1979 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Büyükçekmece Belediyesi'nin bu mülkü turizm alanı ilan edilmiş ve sonsuz imar hakkı verilmiş. Limitsiz inşaat  hakkı verilmiş o günden bu güne 2007 yılına kadar bu imar hakkı burada devam etmiş. 90'lı yıllardan bu yana Belediye Başkanlığı yaptığıma göre isteseydim limitsiz inşaat hakkı olan bu arsamı yerli ve yabancıyla değerlendirerek buraya devasa oteller, bin katlı rezidanslar yapardım" açıklamasını yaptı.

Basını ve halkı kandırdılar
AK Parti ve CHP grubunun kararı ile İBB Meclisi'nden geçen imar değişkliğinin kamuoyuna yanlış yansıtıldığını dile getiren Akgün, "Bu haberleri yapanlar ve yaptıranların utanması gerekir. Yalan söylediler, basını ve halkı kandırdılar. Çünkü; Albatros'ta park diye ifade edilen yer Büyükçekmece Belediyesi'nin tapulu mülkü olan yerdir. Belediyenin söz konusu arsası  ile deniz arasında görülen 170 bin metrekarelik yerdir ve ben 32 yıldan beri burada görev yapıyorum, bu parkı yapan kişi de benim. Ben şehirciyim, 40 yılımı bu işe verdim, hepiniz de beni iyi tanıyorsunuz. Büyükçekmece'de nasıl bir imar ve şehircilik uygulanıyor, İstanbul'da, Türkiye'de nasıl uygulanıyor bunun taktiri halka aittir. Halkta taktirini seçimden seçime gösteriyor" diye konuştu.

İmar kısıtlamasına gittik
Sonsuz imara ait arsa ile ilgili 2007 yılında harekete geçtiğini ve Büyükçekmece'nin geleceğini düşünerek imar kısıtlamasına gittiğini ifade eden Akgün, "Bazıları olur mu dedi. Diğer belediye başkanları daha fazla imar hakkı almak için uğraşırken siz arsanın imar hakkını sınırlıyorsunuz dediler. Olmaz dedim, sınırlayaccağız ve bu alanın emsalini düşürdük. İmar planı oy birliği ile Büyükşehir'de kabul edildi. Biz Büyükçekmece'de katları düşürmeye çalışıyoruz, örnekleri de var" dedi.

Buranın imarını biz düşürdük
Büyükçekmece'de kişi başına düşen yeşil alanın 121 metrekare olduğunu ifade eden Akgün, "Allah'a çok şükür bunu halkımızın bilinçli davranışı bizim belediyeciliğimiz ve bizimle birlikte çalışan meclis üyesi arkadaşlarımızla yarattık. Yoksa bu İstanbul'da olduğu gibi 5 metre karede olabilirdi. Bu parselin imar hakkını düşüreceğiz dedik. Büyükşehir Belediyesi de 3 emsal olan bu hakkımızı bizim teklifimizle yani otel, motel, rezidans, ticaret yaşam merkezi yapma şartıyla kabul etti. İnşaat hakkınızı da bizim istediğimiz gibi yüzde 50 indirdiler. Çünkü otel, ticaret ve rezidans yapılacak. Otele yüzde 60 bıraktık, ticaretle rezidansa yüzde 40 bıraktık. Yüzde 60'a  oteli oturttuğumuz zaman otellere 2 kat fazla inşaat hakkı verilir mevzuat gereği. Baktık ki bu durumda  otel hantal bir yapı olacak. Çünkü otelin kottan kazanılan artı 2 katı, imardan sayılmıyor. O zaman dedik ki biz otelin oranını yanlış yaptık. Bunu da değiştirelim dedik. Yüzde 30-40 arası otel diğerleri de ticaret ve rezidans olsun. Büyükşehir'e götürdük, CHP grubuna gittik anlattık.  AK Parti Grup Başkanvekili ve CHP Grup Başkanvekili ile görüştük. Sorun yok, tamam dediler. Çünkü biz  limitsiz inşaat hakkımız varken 3 emsali 1.5 emsale indirmişiz. 30 bin metrekarelik yerlerde 400 bin metrekarelik inşaatlar yapılıyor, 500 bin metre karelik inşaatlar yapılıyor. Nihayetinde oylama yapıldı, karar geçti kıyamet koptu. 3 kişi hayır oyu verdi  ve arkasından basını yanılttı" şeklinde konuştu.

İşleri güçleri yalan söylemek
Konu hakkında detaylı açıklama yapan ve olayın perde arkasında siyaset oplduğunu ifade eden Akgün konuşmasını şöyle sürdürdü: "Mesele Albatros Parkı falan değil, mesele Hasan Akgün'ün koltuğu. Bu işi başlatan CHP Milletvekili Ali Şeker'dir. Onunla beraber 5 kişi Büyükçekmece'de bütün zamanlar içerisinde benim kadrolu muhaliflerimdir. Bunlara maaş vermiyoruz yalnız! İşleri güçleri, milleti kandırmak ve yalan söylemek. Yalan büyük bir ahlaksızlıktır. Şu anda oruçluyuz, bu denli, bir haksızlık yapılamaz. Burayı AK Parti ile CHP birleşti imara açtı diyemezsiniz. Bu ahlaksızlıktır. Çünkü 1979 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanı kimse o imzalamış altında imzası var. O günden sonra bugüne buranın imar hakkını isteğimiz doğrultusunda kuşa çevirdik. Her şey ortadayken, sadece Hasan Akgün'e muhalefet yapmak için, sadece Hasan Akgün'ün kaybetmesi için Ali Şeker ve buradaki 5 muhalif arkadaşı ve aynı zamanda İBB'deki Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epözdemir isimli arkadaşlar da bunlara uymuşlar ve hepsi birden basını kullanmışlardır. Çok net altını çiziyorum kaba bir tabir olabilir ama, basını kullanarak yalan haber yaptırtmışlar, hem İBB Meclisi'ne hakaret etmişler, hem Büyükşehir'deki çalışanlara hem de bize ve bizim meclisimize, halka hakaret etmişlerdir, basına hakaret etmişlerdir. Yalan çok kötü bir şeydir. Yalan büyük bir ahlaksızlıktır. Ama güneş balçıkla sıvanmaz, ne kadar bilgi belge istiyorsanız işte arşiv girin siz bakın siz alın siz değerlendirin."

Bahçesiz bina bulamazsınız
İstemesi durumunda çevre ilçelerde olduğu gibi Büyükçekmece'nin 50, 80 ve 100 katlı binalardan oluşan bir kasaba olmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Hasan Akgün, "Büyükçekmece'de bir tane bitişik nizam veya bahçesiz bina gösteremezsiniz, bu şehirciliğin temel ilkesidir. Biz de Taksim'e gittik, yeşile karşı direndik. Ama buradakiler o Taksim Gezi parkına gidenleri de kullandılar. Nitekim o kişiler bana geldi, aynen böyle kendilerine anlattım" dedi.

Her zaman toplumun çıkarlarına karşılar
CHP'li Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epözdemir'in toplum ve şehir menfaatine dönük bütün kararlara muhalefet ettiklerini dile getiren Hasan Akgün, "Biz de toplumun menfaatine olmayanlara karşıyız. Beşiktaş Belediye Başkanı 2 sene uğraşmış, Kadir Topbaş'a anlatmış kabul ettirmiş, meydanın altına büyük otapark yapacak, en önemli sorununu ortadan kaldıracak; Buna karşı çıkıyorsunuz. Bu kişiler genelde toplumun çıkarlarına karşı oldukları İBB'de son çıkan karara da karşı olmalarını yadırgamıyorum. Ama bu anlattıklarım halkımızın yalan ifadelerle kandırılmış ve yanlış yönlendirilmiş olduğunun ispatıdır. Buranın canlı hafızası benim. Herkese her şeye de açığım" ifadelerini kullandı. Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Akgün, İBB'de ret oyu veren CHP'liler hakkında, "Bu 3 arkadaş tam tamına bu haberleri hazırlayıp bildiğim için söylüyorum basını kandırıp yanıltan kişiler" iddiasında bulundu.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.