buy Instagram followers 


Mera katliamı!

Çatalca Çakıl Mahallesi'nde 343 bin 950 metrekarelik mera arazisinin altını üstüne getirdiler. Tarım alanlarının da bulunduğu arazide, Kuzey Marmara Otoyolu'nun yapımında kullanılmak üzere çıkartılmak istenen kalker malzemesi için yapılan kazı çalışması mahallelinin tepkisi üzerine durduruldu

Mera katliamı!

Çakıl Mahallesi mera arazisinde kazı yapan şirket yetkilileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan gerekli iznin alındığını savundu. Mahalle Muhtarı Saffet Esen ise ilgili ruhsatın gerekli kurumlardan izin ve olumlu görüş alınmadan geçersiz olduğunu belirterek, mera arazisinin 'Mera vasfını kaybetmiş' alana çevrilmek istendiğini iddia etti. "Biz bu alanda yıllardır hayvancılık yapıyoruz. Buraları bizim gözbebeğimiz" diyen muhtar Esen, "Hayvancılık yapan ve bu merayı kullanan köylümüz var. Kaldıki kazılan alanının herbir yanı tarım arazisi. Vatandaş tarım yapıyor. Ekili alanlarla dolu. Seralar ve diğer araziler ise bu mahallede gözünüzün alamadığı kadar alan kaplıyor. 340 dönüm mera arazisi taş ocağına çevrilemez. Biz Çakıllılar olarak bu taş oacağının karşısındayız. Ve olmaya devam edeceğiz" dedi.

Köylünün arazisine dokunmayın
Geçen hafta da aynı durumla karşılaştıklarını ve iş makinelerini mera arazisinden çıkardıklarını belirten Saffet Esen, "Çatalca Belediyesi, Jandarma, İlçe Tarım Müdürlüğü geçen hafta olduğu gibi bugün yine geldiler. İlgili firmanın elindeki belgelerle burada çalışma yapması mümkün değil. Meralar köylünündür. Hani köylü milletin efendisi idi? Üreten köylünün elindekine dokunmayın" çağrısı yaptı. Muhtar Esen ayrıca mevcut firmanın elinde 'Taş Ocağı' açabilecek izin belgesinin bulunmadığını savundu.

Ekolojik dengeyi bozamazlar
Mahalleli ile birlikte kazı yapılan araziye giden Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel ise “Böyle bir taş ocağına asla olumlu bir görüş, uygundur diye bir yazı vermeyiz. Geçtiğimiz gün mera toplantısında da bahsettim. Meralarımız talan edilmek isteniyor. Biz Çatalca Belediyesi olarak hiçbir şekilde yapılacak yollara karşı değiliz. Ancak otoyollar yapılırken, bir ilçenin ekolojik ve sosyoekonomik yapısının yok edilmesine de müsaade edemeyiz. Çatalca kendisine biçilen rolü yerine getirebilmek için meralarını korumak zorundadır. Bugün Çatalca’nın birçok yerinde taş ocağı vardır ve otoyolda kullanılmak istenen malzemeler bu ocaklardan zaten çıkarılmaktadır. Sırf yol malzemesi temin etmek için yüzlerce dönüm köylünün geçim kaynağının beslenme merkezi olan meralar yok edilemez. Başkanımız Sayın Cem Kara’nın talimatları doğrultusunda Çatalca’daki tüm mera arazilerinin ıslah projesi kapsamına alınması için girişimlerimiz devam edecektir” dedi.

Meralar ıslah edilmeli
Su baskını yaşayan ve sular altında kalan mahalleleri denetlemek üzere orman mahallelerinde olan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ise “Bizim bu konudaki tavrımız ortadadır. Biz hiçbir hizmete karşı değiliz. Ancak konut yapmak için ya da taş ocağı ve maden açmak gibi girişimlerle meraların yok edilmek istenmesine karşıyız. Meralar amacına uygun olarak ıslah edilmelidir. İstanbul’un yanıbaşındaki güzel ilçemizin taş ocakları talan edilmesine müsaade edemeyiz. Islah projeleriyle meralarımızın ıslahının ivedilikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda da taleplerimiz söz konusudur. İkinci defadır zabıta marifeti ile bu taş ocağı çalışmasını durduruyoruz. Mera konusu ilçemizin en önemli konularından biridir" açıklamasını yaptı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.