MİLLETİN ORASINA BÖYLE KOYDULAR

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında internete düşen tapelerde 'Bu milletin a... koyacağız' diye küfreden Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in ortakları arasında olduğu BEDAŞ abonelerini canından bezdirdi.

MİLLETİN ORASINA BÖYLE KOYDULAR

 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında internete düşen tapelerde 'Bu milletin a... koyacağız' diye küfreden Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in ortakları arasında olduğu BEDAŞ abonelerini canından bezdirdi. Çok sayıda şikayete konu olan BEDAŞ son olarak değiştirdiği sayaçlardan dolayı birçok abonesine yüklü miktarda ceza keserek yeni mağduriyetlere sebep oldu.

Özelleştirildikten sonra çok sayıda usulsüz işlem gerçekleştirdiği iddia edilen ve vatandaşların mağdur olmasına neden olan Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) yeni bir bir uygulamayla dikkatleri üzerine çekti. Eski sayaçları değiştirip yerine akıllı sayaçlar yerleştiren BEDAŞ, sonrasında birçok abonesine bin ile iki bin TL arası kaçak elektirik cezası kesti. Para cezası ile yetinmeyen BEDAŞ abonelerin elektiriklerini de keserek ceza ödenmeden sayaçları kullanıma açmadı. BEDAŞ'ın bu uygulaması oldukça tepki çekti.

Haber vermeden kesinti yapılamaz
Sayaç değiştirme sonrasında abonelere ceza yağdıran ve elektriklerini kesen BEDAŞ'ın uygulamasını gazetemize değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi yetkilisi Namık Kemal Cibiroğlu, hiçbir aboneye haber verilmeden elektriğinin kesilemeyeceğini belirtti. BEDAŞ'ın kesinti ile ilgili tutanak tutmak zorunda olduğunu belirten Cibiroğlu, "BEDAŞ'ın mağduriyetleri konusunda o kadar çok örnek var ki bizler de şaşırıyoruz. Maalesef faturalarda, saat değişiminde, sayaç okumada her türlü usulsüzlük yapılıyor" dedi.

Milyonlar cebe gitti
Kamuoyunda milete ettiği küfürle tanınan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in ortağı olduğu BEDAŞ'ın geçen yıl 15 günde bir fatura kestiğini hatırlatan Namık Kemal Cibiroğlu, "Yönetmeliğe göre 12 ayda 12 fatura kesmek zorundasınız. Fakat BEDAŞ 15 günde bir fatura keserek her aboneden sayaç okuma bedeli olarak 0.59 kuruş tahsil etti. Milyonlarca abonesi olan BEDAŞ bu yolla milyonları cebe indirdi" diye konuştu. Sayaçları değiştirilen abonelerin laboratuvar sonuçları gösterilmeden kaçak elektrik kullanmakla itham edilemeyeceğini sözlerine ekleyen Cibiroğlu, "Kaldı ki, bu sonuçların dahi bilirkişi tarafından incelenmesi gerekir. Elektrik tüketicilerinin laboratuvar sonuçlarını ilgili kurumlardan istemesini istirham ediyoruz. Yine de hakkını elde edemezse mahkemeye başvursunlar" bilgisini verdi.

Bu soygunu birlikte durduralım
Cibiroğlu konuşmasının devamında EMO İstanbul Şubesi olarak tüketicileri bilgilendirmek ve usulsüzlükleri göstermek için bir broşür hazırladıklarını ifade ederek, "Özelleştirme sonrası, elektrik dağıtım şirketlerince düzenlenen elektrik faturalarında ciddi usulsüzlükler yapılıyor. Gerek elektrik birim fiyatları gerekse uygulanan ek vergi oranları EPDK’nın belirlediği tarifeleri aşan oranlarda hesaplanmakta ve tüketicilere kabarık faturalar gönderilmektedir. Geçtiğimiz ay, şubemize gelen bilgilendirme sonucunda; sanayi tesislerinden alınması gereken yüzde 1 oranındaki Belediye Tüketim Vergisi`nin, bir üyemizin danışmanlık yaptığı firmada, bir yıl süreyle yüzde 5 oranında hesaplanarak faturalandırıldığı belirlendi. Bu nedenle sanayi tesislerinde SMM veya ücretli çalışan olarak danışmanlık ve müşavirlik yapan ya da sanayi tesisi sahibi olan üyelerimizin tahakkuk etmiş elektrik faturalarını geriye dönük olarak kontrol etmeleri büyük önem taşıyor" dedi. Cibiroğlu tüketicilere seslenerek, "Eğer sizin de elektrik fatura bedellerinizde olağandışı bir artış varsa, lütfen odamıza fatura örneğinizle başvurun. Bu soygunu hep birlikte durduralım" çağrısını yaptı.

Saat kaçağına kaçak ceza
Değiştirilen eski mekanik sayaçlardan dolayı birçok aboneye yüklü miktarda ceza gönderilmesini gazetemize değerlendiren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir BEDAŞ yetkilisi ise 'demir saat' olarak bilinen eski sayaçlarda elektrik kaçağı olduğunu, bu kaçağı faturalandıramayan BEDAŞ'ın da bu açığı kaçak gerekçesiyle abonelerden tahsis ettiğini iddia etti. BEDAŞ'ın özelleştikten sonra hizmet noktasında ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getiren yetkili, kesilen cezaların bunun en büyük göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Kaçak bedellerini geri ödemediler
YASAL boşluklardan yararlanarak abonelerinden hukuksuz kazanç elde ettiği iddia edilen BEDAŞ geçmiş dönemde de Yargıtay'ın tüketiciden alınan kaçak bedellerin geri ödenmesini öngören kararı ile gündeme gelmişti. Yargıtay'ın elektrik abonelerinden tahsil edilen kayıp-kaçak parasını hesaplayarak abonelere ödenmesi konusundaki kararından sonra Enerji Bakanlığı meblağın çok yüksek olduğunu belirtmişti. Enerji Bakanı Taner Yıldız şirketlerin ifalas edeceğini öne sürerek, "Bakanlığa göre şirketlerin toplam geliri üzerinde olan bu maliyetin şirketlere yüklenmesi iflaslara neden olur" gerekçesiyle geri ödemenin yapılamayacağını belirtmişti.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

Kaynak: Gazete İstanbul

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.