NEYE NİYET NEYE KISMET

KİK'in, Danıştay'ın bozma ilamına uyarak Avcılar Belediyesi çöp ihalesinde hukuksal süreci başlatan Beş Kardeşler isimli firmanın teklifinin değerlendirilmesi yönünde aldığı karardan sonra Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli'nin davacı vekili Av. Barış Atlay geleceğe dönük niyet okudu.

NEYE NİYET NEYE KISMET

Hukuksal süreci başlatan Beş Kardeşler'in ihaleden çekilmesini gerekçe gösteren Atlay, ihalenin adı geçen firmaya verilmesi halinde Avcılar'ın patlamaya hazır bir bomba haline geleceğini, ihaleye verilen her teklifin gerçekçi bulunmadığını, yüzlerce işçinin maaşını alamayacağını ve ihalenin Tomurcuk firmasına verilmesi gerektiğini savundu.

Gazete İstanbul'un yaptığı haberlerle gündeme gelen ve Danıştay 13. Dairesi'nin usulsüzlük tespit ettiği Avcılar Belediyesi çöp ihalesi KİK tarafından davacı firma Beş Kardeşler'e verildi. KİK'in kararının ardından Avcılar Belediyesi İhale Komisyonu düzeltici işlem tesis etmek adına ihaleye kalan iki firmaya tebligat yaparak toplanma kararı aldı. Yapılan toplantıda davacı firma Beş Kardeşler çeşitli nedenler ileri sürerek ihaleden çekildiğini beyan etti.

Fiyat farkı gerçekçi değil
Beş Kardeşler'in ihaleden çekilmesini geleceğe dönük niyet okuyarak değerlendiren Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli'nin Avukatı Barış Atlay ise sözün bittiği yerde olduklarını belirterek, "Demekki neymiş, ihale muteriz firmaya verilseymiş, Avcılar şu anda patlamaya hazır bir çöp yığını haline gelecekmiş. İhaleye her katılanın teklifi gerçek ve samimi olmayabilirmiş. İki firma arasındaki fiyat farkı gerçekçi değilmiş" açıklamasını yaptı.

Kur yükseldi teklif gitti
Avcılar Belediyesi çöp ihalesine 85 milyon teklif veren fakat çeşitli bahanelerle teklifi değerlendirmeye alınmayan Beş Kardeşler firmasının başlattığı hukuk sürecinin lehine sonuçlanmasına rağmen ihaleden çekilmesi de kamuoyu tarafından manidar olarak karşılandı. Beş Kardeşler firmasının KİK'in nihai kararının ardından İhale Komisyonu tarafından toplantıya çağırıldığı ve "Döviz kurlarında ciddi artış olduğunu, şirket maliyetlerinin öngörmedikleri derecede arttığını, söz konusu ihaleye ait sözleşmenin  imzalanması durumunda her ciddi miktarda şirketlerinin bu maliyetleri karşılamayarak ciddi zarara uğrayacaklarını ve bununla birlikte sözleşmenin imzalanması aşamasında idareye sunacakları kesin teminat mektubunun bankalardan alınamama ihtimalinin ortaya çıkacağını belirterek teklif geçerlilik süresinin uzatılması taahhütlerinden vazgeçiyoruz" gerekçelerini ileri sürerek ihaleden çekildiği ortaya çıktı.

Sonunda çark ettiler
Danıştay'ın ve KİK'in kararlarını kendilerine göre yorumlayan Başkan Handan Toprak ve ekibi Küçükçekmece 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, "Bize göre davamızla ve savunmayla bir ilgisi bulunmamakla birlikte, davalının ısrarla davamıza konu ettiği kısaca; "temizlik ihalesi"yle ilgili olarak KİK (Kamu İhale Kurumu) Danıştay'ın bozma ilamına uyarak, ihalede hukuksal süreci başlatan muteriz firmanın da "teklifinin değerlendirmesi" yönünde nihai kararını oluşturmuştur" şeklindeki savunmalarıyla çark etmiş oldu.

Konu ile iligli olarak Ali Tarakçı'nın yazısını okumak için tıklayın
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.