Okul istiyoruz!

Ferhatpaşa Mahallesi'ndeki FETÖ'den alınan binanın müftülük binası olarak tahsis edilmesine tepki gösteren Çatalca halkı, binanın okul olması için imza girişimlerde bulundu.

Okul istiyoruz!
30 Kasım 2016 Çarşamba 21:54

Çatalca'da Ferhatpaşa Mahallesi'nde FETÖ'ye ait bir yurda 15 Temmuz sonrası devlet el koydu. 10 binlerce nüfusa ait mahallede sadece bir ilkokul varken ve bu binanın okul olarak dönüştürülmesi talebi olduğu halde, ilçe müftülüğüne verilmesi tepkilere neden oldu. Vatandaşlar binanın okul olması için imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalar Kaymakam İnci Sezer Becel, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'na gönderilecek.

Çatalca'da Müftülüğe tahsis edilen ve 5-10 personel ile 600 öğrenci kapasiteli bir okula dönüşebilecek yapıya sahip olan bina ile ilgili ilçede geniş kapsamlı süren imza kampanyasına binlerce imza toplandığı da öğrenilirken STK'lardan ve diğer kuruluşların oda başkanlıklarından her geçen gün destek çığ gibi büyüyor.

Müftülük vazgeçmeli
İmza kampanyasına ilçenin ileri gelenleri de destek verdi. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Çatalca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cafer Dağ, “Çatalca'nın acilen bir ilkokula ihtiyacı var. Buranın bana göre müftülük değil okul olması gerekiyor. İmza kampanyasına destek amacı ile tüm esnafımıza da duyuru gerçekleştiriyoruz. Umarım başarılı oluruz” dedi. “5-10 kişilik personel ile 600-700 öğrencinin okutulabileceği bir binaya kaptı kaçtı gibi konmak kimsenin haddi de değildir” diyen Dağ, “İlçe Müftüsü gerekli bakanlıklara 'Bizim kendimize tahsisli yerlerimiz dolu. Dinin tesis alanı lejantlı bir çok yer var' deyip bu binayı istemediklerini beyan edip, bu sevdasından vazgeçmelidir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Halil Aydın da “Çatalca 39 mahalleden ibaret. Bunların nüfus olarak en fazla yoğunluğa sahip olanı Ferhatpaşa ve burada sadece bir ilkokul var. Yeni bir bina yapmak seneler alır. Onun için hazır olan bina müftülük değil okul olmalı" sözleri ile imza kampanyasına destek verdiklerini ifade etti.

Derhal ilkokula çevrilmeli
İlçedeki kırtasiye sahipleri de konuyu yakından takip ettiklerini beyan ederken Güleç Kırtasiye Sahibi Meriç Güleç, “Bu bir elzemdir. Düşünün ki ilçe müftülüğü daha geçen sene yürüyüş yolu üzerinde bir arsayı kendisine tahsis ettirdi. Amaç müftülük binası ve imam evi yapmaktı. Burası için girişimde bulunulsun. Müftülük her yere olur. Ama bugün gelişen Çatalca bölgesinde Ferhatpaşa Mahallesi içerisinde bir ilkokul yapmak mümkün mü? Bu bina derhal ilkokula çevrilmelidir. İmza Kampanyasına bizler de imza atıyoruz. Tüm müşterilerimiz de bizler ile aynı kanaatte" dedi.

Bereket Kırtasiye Sahibi Salih Güdekli de "Çatalca Ferhatpaşa İlkokulu bu mahallenin tek ilk okulu. Acilen bir ilkokula ihtiyaç var. Ve bu bina müftülük için çok büyük. Bence bu bina ilkokul yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Başka yerde yapılmalı
Üç dönem Çatalca Belediye Başkanlığı yapmış olan Fırat Aykut da konuyu gazetemizden takip ettiğini ve her türlü girişime hazır olduğunu beyan ederken, “Çok yanlış ve ani alınmış bir karar. Derhal bu karardan dönülmelidir. Müftülük binası için tahsis edilen alanlarda müftülük binası yapılmalı. Çatalca'nın Ferhatpaşa Mahallesi'nde yeni bir ilkokul ihtiyacı acildir" dedi.

Yanlış bir karar
Çatalca Çevre Derneği (ÇASEV) Başkanı Kasım Kolcuoğlu ise konuyu yakından takip ettiklerinin ve imza kampanyasına destek verdiklerini ifade ederken "Eğer ki FETÖ'nün mal varlıklarına el konularak eğitime uygun bire şekilde bir bina elde edilmiş ise müftülük binasına çevrilmesi yanlış bir karardır. Bu bina ve yine Anadolu lisesinin orada kalan ikinci bina da Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tahsis edilmeli ve eğitim dışında hiçbir kuruma ya da vakfa teslim edilmemelidir. Bir vakıftan alınıp başka bir vakfa verilmesi bırakın uygulanmayı düşünülmüş olması bile yanlıştır. Şu an Müftülük tabelası asılan bu binanın hiç beklenilmeksizin derhal eğitime tahsis edilmesi gerekmektedir” ifadesini kullandı

Milli Eğitim’e verilmesi lazım
Hukuksal olarak her türlü girişimde bulunabileceklerini söyleyen Avukat Kerem Ozan Girgin de “1200 mevcut öğrenci sayısı ile Ferhatpaşa İlkokulu bir rekor kırıyor. Sınıflar neredeyse 40'ar kişilik. 40 kişilik sınıflar ile 20 kişilik sınıflar arasındaki eğitim farkını herkes kavrayabilir. Devlete geçen ve okul olabilmesi en elverişli bina 500 ila 600 öğrenci kapasiteli olabilecek imkana sahipse bunun 6-7 kişilik personeli olan müftülüğe değil Ferhatpaşa Mahallesi'nde okul olabilmesi adına Milli Eğitim'e verilmesi lazım. Bu konuda başlatılan imza kampanyasına ben de destek veriyorum ve gerek siyasi etrafımız olarak ve gerek bir avukat olarak bizlere ne düşüyor ise yapmaya hazırız. Burası müftülük değil okul olmalıdır. Ferhatpaşa İlkokulu da rahatlatılmalıdır” diyerek konunun sadece bir bölgede okul olması değil yapılacak okulun da merkezde Ferhatpaşa İlkokulu'nu rahatlatacağına vurgu yaptı.

Ensar’a verilen yeri alsınlar
CHP Çatalca ve İBB Meclis Üyesi Süleyman Kolcuoğlu ise gereksiz bir karar alındığını iddia etti. Kolcuoğlu, “Müftülük binası için çok daha uygun binalar ve yerler var. Özel İdare'den Büyükşehir Belediyesi'ne geçen İl Özel İdare İş Hanı içerisinde bir kat vardı. Eğer ki müftülüğün böyle bir binaya ihtiyacı varsa acilen Ensar Vakfı'na tahsis edilen katı alsınlar. Yurt ya da okul olabilecek bir bina aranıyor ise şu anki Müftülük olan bina bu iş için en uygun yerdir. Ferhatpaşa Mahallesi'nin bir ilkokula ihtiyacı olduğu yıllardır gündemde olan bir konu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu bina için girişimde bulundu ve bu bize de söylendi okula tahsis edilecek diyerek. Bizler böyle bir girişim olduğu için hiç bir girişimde bulunmadık. Müftülük binası yapılacağını bilseydik o dakika girişimlerde bulunurduk. İktidar partisinin seçilmişleri ve ilçe başkanı konuya derhal el atmalı ve ilçe halkının talebini derhal yerine getirmelidir” ifadesini kullandı. BAHADIR SÜGÜR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.