Önce kapımızın önünü süpürelim

Arnavutköy Belediyesi’nin Çatalca sınırları içerisinde bulunan 'İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı'na' talip olmasını gazetemize değerlendiren ilçe sakinleri Belediye Başkanı Haşim Baltacı'ya tepki gösterdi. Öncelikli olarak Arnavutköy'ün imar sorununun çözülmesini isteyen vatandaşlar, Belediye'nin kendi dinamiklerini harekete geçirmesini talep etti.

Önce kapımızın önünü süpürelim
18 Ekim 2017 Çarşamba 07:46

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen, sonrasında İBB'nin terk etmesi sonucu kiralanması mümkün alan haline gelen Çatalca İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı'na Arnavutköy Belediyesi'nin talip olması kamuoyunda büyük bir tartışma yarattı. Çatalca Belediyesi'nin de talip olduğu alanın Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 19 Ekim tarihinde pazarlık usulü ile Arnavutköy Belediyesi'ne 29 yıllığına kiraya verileceği öğrenildi. Gazetemizde yayımlanan haberler üzerine ilgili alanda Çatalcalılar geniş katılımlı bir piknik düzenlendi, birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. Aynı gün AK Parti Çatalca eski İlçe Başkanı Savaş Barutçu gazetemize yaptığı açıklamada, İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın araya girmesiyle Baltacı'nın tartışılan kiralamadan vazgeçtiğini duyurdu.

Rant kokusu geliyor
Tartışmalı kiralamayı gazetemize değerlendiren Arnavutköylüler ise herkesin önce kapısının önünü süpürmesi gerektiğini belirterek, ilçenin bir türlü çözülemeyen imar sorununu gündeme getirdi. Belediye Başkanı Baltacı'ya, ilçe sınırları içerisinde kalan doğal alanları değerşendirme çağrısı yapan vatandaşlar, tartışılan kiralamadan rant kokusu geldiğini savundu.Mehmet Aluç (İnşaatçı): Arnavutköy Belediyesi öncelikle kendi sınırları içinde proje yapsın ve önce şu kaçak yapıları önlesin. İlçede çarpık yapılaşma oluyor çarpık yapılaşma. Arnavutköy imarları yükseltsin ve imarı olmayan arazileri imara açsın. Bir şehrin ve bir kentin imar durumu güzelse o şehir güzel olur talep artar. Çarpık yapı olursa o ilçe değer kaybeder yazık oluyor. Belediyemize tavsiyem bir an önce imarları düzeltsin varoş Arnavutköy değil düzenli ve istikametli güzel bir ilçe olsun.

Birkan Örs (Gayrimenkulcü): Arnavutköy Belediyesi kendi sınırları içinde kullanabileceği ve değerlendirebileceği hiç yer yok mu sanki? Ayrıca Arnavutköy'ün çözüm bekleyen onlarca sorunu var bunlar için çaba gösterseler daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bence gereksiz bir işe girişmişler.

Bekir Memiş (Esnaf): Önce imarları yükseltsinler. Benim arsamı bana geri satan Belediye Meclis üyeleri ayıp ayıp taşıma nedir ya bir şehrin imarı düzgün değilse boşa çalışır. Arnavutköy’de taksi bile yok sahibi olmayan ilçe Arnavutköy.

muharrem yamanHayri Karabıyık (Saadet Partisi Arnavutköy İlçe Başkanı): Arnavutköy 510 kilometrekare alana sahip ormanı, denizi, gölleri ile Türkiye’deki sayılı il konumuna sahip bir ilçemiz. Ama bu özelliklere sahip bir ilçede basiretsiz ve beceriksiz yöneticiler bir ilçeyi her şeyden mahrum bırakmıştır. Biz halk olarak şikayet etmekten de geri durmuyoruz. Ceketi assak seçimi kazanırız diyenlerin ceketine oy verenler içindeki vücuttan ne bekliyor onu da anlamış değilim. Sayın Baltacı 15 yıldır başkan. Bu zaman zarfında Arnavutköy Belediyesine ait hangi projeyi halkın isteği doğrultusunda tamamlamış bana gösterin ayakta alkışlayalım. Biz meclis üyesi olmadan önce varlık durumunu bildiğimiz arkadaşların şimdiki hallerini de görüyoruz.

Seyithan Koçak (İnşaatçı-Esnaf): Mesire alanının tesis ve tahsisi konusunda sayın Başkanımız samimi ise ayakta alkışlıyor destekliyorum. İlçemiz etrafı ormanlık alanlar ile çevrili. Bu alanlar  şahıslar tarafından kiralanıp gelişigüzel bir şekilde vatandaşa pazarlanıyor. Mesela, Taşoluk Piknik Alanı, Tayakadın'da 3 adet piknik alanı, Babacan dağı, Balaban, Terkos, Karaburun, Yassıören ve Boğazköy. Saymakla bitmez Allah rızası için bari şehir parkını hayata geçirin lütfen.

Yakup Yerdelen (Saadet Partisi Eski Gençlik Kolları Başkanı): Arnavutköy Belediyesi'ne önerim Allah rızası için Arnavutköy girişine İBB tarafından yapılan yaklaşık 100 dönümlük şehir parkını aktif hâle getirilmesini istiyorum. Dışarıda macera aramaya gerek yok.

Mustafa Keskin (CHP Arnavutköy eski İlçe Başkanı): Arnavutköy Belediyesi'nin bu girişimini rant ve talan anlayışının Çatalca'ya taşınması olarak görüyorum. Yıllardır Arnavutköy'ü yönetenlerin kentte yaşam kalitesini yükseltemediklerini, bu kentin yaşayanları olarak biliyoruz. Deniz bitti. Bu anlayışa Çatalcalılar izin vermemeli. Gerçi bu tezgah Orman Bakanlığı kanalıyla yürütülüyor.


Muharrem Yaman (MHP Arnavutköy ve İBB Meclis Üyesi-Avukat): Allah Arnavutköy’e ormanı, denizi, gölü bolca vermiş. Ancak bunların bir tanesi bile halkın kullanımına kazandırılmamış. Tahsisli ormanlarımız çöpten geçilmiyor, göllerimiz yosundan pislikten içine girilmez halde, deniz kenarlarında tuvaletimiz dahi yok. Biz belediye mücavir alanımızda olamayan Çatalca sınırları içerisindeki İnceğiz’e para kazanmaya gidiyoruz. Belediye olarak biz mi işleteceğiz yoksa aracılık mı yapacağız? O da ayrı bir soru tabi. Bu ticaret tutmaz arkadaş.

İbrahim Sevin (Sevin Gayrimenkul): Daha çok Arnavutköy'ün doğal güzellikleri hakkında yoğunlaşmak lazım. Ayrıca bu durum komşu ilçe Çatalca’da da pek hoş karşılanmadı. Umarım bu süreç ilçemiz için hayırlara vesile olur. Ayrıca siz tarafsız medya mensuplarından anket yapmanız ricamız olur. Arnavutköy imarından insanlar memnun mu diye. Bence hiç kimse memnun değil, taşıma arsa konusu da çok tuhaf bir durum resmen haraçın kılıflandırılmış hali. Resmiyete dökülmüş hali. Türkiye'nin başka bir yerinde böyle bir uygulama yok diye biliyorum saygılar.

Aykan Karabıyık (İstanbul Çorapçılar Odası Genel Sekreteri): Bu çalışmanın amacı nedir? Arnavutköy halkına kazancı ne olacak? Bu çalışma Belediye için mi yoksa halk için mi yapılacak? Diğer yerler gibi kişi ya da kişilere kurban mı edilecek? Bu çalışmanın belediyeye maliyeti ne olacak? Getirisi ne olacak? Kısacası bu girişimin fizibilitesini yapıp halka açıklasınlar ki bizde halk olarak doğru olup olmadığını konuşalım. Sadece bu konuda değil birçok çalışmanın, projelerin fizibilitesinin halkla paylaşılması taraftarıyım. Hatta belediyelerin aylık olmasa bile 6 ayda bir yapılan çalışmaların, gelir ve giderlerin paylaşılması belediye ile halk arasında samimi ve güven duygularının gelişmesinin temelini oluşturmalı. Partizanlık yapılmamalı. hak, adalet, ahlak ve maneviyat öncü ilkeler olmalıdır.

ORHAN ŞİMŞEK


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.