ÖNCE REDDETTİLER SONRA DERT ETTİLER

Kadıköy Kurbağalıdere'nin İBB tarafından islah edilmediğini ileri süren ve yürüyüş gerçekleştiren CHP'lilerin, 2013 yılında İBB Meclisi'nde görüşülen “Kurbağalıdere Ana Koluna ait Dere Islah Projesi”ne destek vermediği ortaya çıktı.

ÖNCE REDDETTİLER SONRA DERT ETTİLER

 Gazetemize konuşan CHP'liler karara itiraz nedenini “Kurbağalıdere ıslah planı adı altında başka konular gündeme getirildi” şeklinde açıkladı.

Uzun zamandan beri kamuoyunda tartışılan ve CHP'li milletvekillerinin de destek verdiği yürüyüşle  gündeme getirilen Kurbağalıdere ıslah çalışmalarında, yeni bir ayrıntı dikkat çekti. 2013 yılında İBB Meclisi'ne gelen ve “Kurbağalıdere Deresi Ana Koluna ait Dere Islah Projesi doğrultusunda onanan Nazım İmar Planı'nda değişiklik yapılması”nı içeren gündem maddesine CHP li üyelerin ret oyu verdiği ortaya çıktı. 12 Nisan 2013 tarihili 5. birleşimde müzakereye açılan İmar–Çevre ve Sağlık komisyonlarının müşterek raporuna, CHP Grubu'nun muhalefet ettiği, oylama neticesinde raporun aynen ve oy çokluğu ile kabul edildiği öğrenildi.

Torba yasaya benzedi
Konu hakkında gazetemize açıklama yapan CHP'liler ise 891 nolu meclis kararının dere ıslahını barındırmadığını savundu. İBB Meclisi'nin CHP'li üyesi Hakkı Sağlam, adı geçen planla ilgili İdare Mahkemesi'nin iptal kararı verdiğini hatırlatarak, “Yeni getirilen planda mahkemenin iptal gerekçeleri gözardı edilmişti. Bunun yanı sıra 'Kurbağalıdere Islah' planı adı altında başka başka konular planın içine katılmıştı” ifadelerini kullandı. İBB Meclisi'nde görüşülen kararı TBMM'den geçen torba yasalara benzeten Sağlam, “Bu nedenle karara itiraz ettik” gerekçesini ileri sürdü.

Başka konular dahil edildi
CHP Kadıköy ve İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, karara sadece dere ıslahını barındırmadığı için ret kararı verdiklerini söyledi. 2013 yılında Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi olan Sağlam, “Kurbağalıdere'nin ıslahıyla ilgili bir teklif olsaydı neden karşı çıkalım. Böyle bir şeye karşı çıkmak için insanın aklını yemesi lazım” diye konuştu. Hakkı Sağlam 2013'te İBB Meclisi'nden geçen karara neden ret oyu verdiklerini, “Öncelikle o planla ilgili İdare Mahkemesi'nin iptal kararı vardı. Yeni getirilen planda mahkemenin iptal gerekçeleri gözardı edilmişti. Bunun yanı sıra 'Kurbağalıdere Islah' planı adı altında başka başka konular planın içine katılmıştı. Örneğin Salı Pazarı'na katlı otopark, yer altı otoparkı, dini tesis gibi... Bunların dere ıslahıyla bir alakası var mı? TBMM'de nasıl torba yasayla birbirinden alakasız onlarca kanun çıkarıldıysa İBB'de de bu yapılmak istendi. Bu nedenle bu karara itiraz ettik” sözleriyle açıkladı.

Haklı çıkmaya çalışıyorlar
“Planlama ilkelerine, mevzuata aykırı olduğu için ve telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağını düşünerek itiraz ettik” diyen Sağlam, “Bizim haklı olduğumuz geçen sene ortaya çıktı. Yoğun yağmur nedeniyle oluşan sel; İSPARK'ın otopark olarak kullandığı Salı Pazarı'nda 3 aracı denize kadar sürükledi. Eğer yeraltı otoparkı yapılmış olsaydı daha büyük bir facia yaşanırdı. AK Partililer bu ayrıntıları söylemeden, sadece kararı göstererek haklı çıkmaya çalışıyorlar. Ama değiller” ifadesini kullandı. O dönem CHP Grup Başkanvekilliği'ni yapan Fahrettin Kayhan ise Salı Pazarı'ndaki imar değişikliği nedeniyle ret oyu kullandıklarını belirterek, “Kurbağalıdere ıslah edilecek olsa ret oyu verir miyiz?” diye sordu.

Kadıköy’ün itirazı kabul edilmemişti
12.04.2013 tarihinde 891 dosya numarasıyla İBB Meclisi'nde görü-şülen, “Kadıköy İlçesi, 19.05.2012 t.t.’li 1/5000 ölç. N.İ.Planında İSKİ’nin “Kurbağalıdere Deresi Ana Koluna ait Dere Islah Projesi” doğrultusunda onanan 15.10.2012 tt’li 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına değişiklik yapılması hk.”  konulu gündem maddesi, CHP'liler muhalefet etmesine rağmen, AK Partililerin oyları ile kabul edildi. İmar – Çevre ve Sağlık komisyonlarında görüşülen gündem maddesinden sonra hazırlanan raporda, “Kadıköy İlçesi,  19.05.2012 tt’li 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında İSKİ’nin  “Kurbağalıdere Deresi Ana Koluna Ait Dere Islah Projesi”  doğrultusunda  onanan 15.10.2012  tt’li 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planında  değişiklik yapılmasına ilişkin teklif incelenmiş olup kamu yararı taşıdı-ğından komisyonumuzca uygun görülmüştür” denildi. Yine aynı meclis toplantısında “Kurba-ğalıdere Deresi Ana Koluna Ait Dere Islahı Kesin Projelerinin Hazırlanması” işi kapsa-mında İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün dere ıslah yapısı güzergâh-larında kalan işgallerin kaldırılması ve gerekli olan güzergâhlarda kamulaştırma işlemlerinin yapılması için talepte bulunduğu belirtilerek, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'na Kadıköy Belediye Başkanlığı, Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası tarafından itiraz edildiği vurgulandı. Söz konusu itirazları uygun görmeyen komisyon 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı çalışmasının başlatılması doğrultusunda başkanlık oluru aldı.

Kurbağalıdere için eylem yaptılar
Kurbağalıdere'nin ıslah çalışmasının hızlanması için gerçekleştirilen eyleme katılan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile CHP Millet-vekilleri Mahmut Tanal ve Barış Yarkadaş kötü kokuya dayanabilmek için maske takmıştı. Yıllardır tamamlanamayan ıslah çalışmaları, Kadıköy Kent Dayanışması öncülüğünde toplanan vatandaşlar tarafından protesto edilmiş, Yoğurtçu Parkı'nda toplanan kalabalık, dere üzerinden geçen yolda basın açıklaması yapmıştı. Eylemde, “Yanlış ıslah çalışmaları nedeniyle Kurbağalıdere'den lağım akmakta, zehir solumaktayız. Tüm Kadıköy halkı ve Marmara Denizi büyük risk altındadır. Devasa bir açık kanalizasyona dönüşen dere, insan sağlığını ve sucul yaşamı her geçen gün daha fazla tehdit ediyor” ifadeleri kullanılmıştı.  
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.