Orantısız denetimde dörde karşı bir!

Kanun gereği en fazla beş kişiden oluşabilecek İBB Meclis Denetim Komisyonu'na AK Parti'nin isteği doğrultusunda üç üye seçildi. Üç üyeden ikisi AK Partili biri CHP'li olunca, 12 milyar TL'nin üzerinde bütçesi bulunan İBB'nin gelir ve giderleri komisyon raporu ile aklanmış oldu. Komisyonun uzman kişi olarak AK Partili belediyelerden iki müfettiş yardımcısından katkı alması ise, ''körler sağırlar birbirini ağırlar''şeklinde yorumlandı

Orantısız denetimde dörde karşı bir!

12 milyar TL'nin üzerinde bütçesiyle birçok bakanlığı geride bırakan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılı gelir ve giderlerini ikisi AK Partili biri CHP'li üç üye denetledi. Kanun gereği'3'ten az 5'ten çok olmamak üzere' tanzim edilen Denetim Komisyonu İBB Ocak ayı meclis toplantısında alınan kararla 3 kişiden oluştu. Denetim Komisyonu'nun başkanlığını AK Partili Özdemir İçin, başkanvekilliğini diğer AK Partili İsmail Yıldız yaparken, CHP'li Hakkı Sağlam da komisyonun tek muhalif üyesi olarak görev yaptı. Komisyon, AK Partili Eyüp Belediyesi Müfettiş Yardımcısı Fahrettin Güllüce ve yine AK Partili Gaziosmanpaşa Belediyesi Müfettiş Yardımcısı Yakup Yunus Büte'de de uzman kişi olarak yardım aldı.

Rapora gölge düştü
Denetim Komisyonu'nun yapısı dikkat çekerken 'kamu personeli ve gerektiğinde diğer uzman kişilerden yararlanabileceği' hükmünce meclis kararı ile AK Partili Eyüp ve Gaziosmanpaşa belediyelerinden personel yardımı alındı. Komisyon, Eyüp Belediyesi Müfettiş Yardımcısı Fahrettin Güllüce ve Gaziosmanpaşa Belediyesi Müfettiş Yardımcısı Yakup Yunus Büte'yi görevlendirerek çalışmalarına katkı sağladı. Sadece bir muhalif üyenin görev yaptığı komisyonun hazırladığı rapora gölge düşerken CHP'li üye Hakkı Sağlam çoğunluğun kararına katılmadığını beyan etti.

Personel zengini itfaiye
İkisi AK Partili biri CHP'li üç üyeden oluşan Denetim Komisyonu raporunda yer alan bilgilere göre İBB bünyesinde 13 bin 733 kişinin çalıştığı öğrenildi. En çok personel istihdam edilen birim ise 3 bin 453 kişi ile İtfaiye Daire Başkanlığı oldu. Yine rapora göre, İBB'nin 2014 yılında hedeflediği gelir yaklaşık 1 milyar TL fazlasıyla sağlandı. Ayrıca yapılan ihalelerin yaklaşık 6 milyar TL tutarında olduğu ve bu ihalelerin büyük çoğunluğunun açık ihale usülü ile yapıdığı belirtildi.

Meclis iradesi yok sayıldı
Denetim Raporu'na katılmadığını belirterek 12 sayfa şerh düşen muhalif üye Hakkı Sağlam komisyonun 5 kişiden oluşması gerektiğini belirtti. AK Parti Grubu'nun, 'Kol kırılsa da yen içinde kalsın' mantığı ile hareket ettiğini savunan Sağlam, komisyonun iktidar partisi üyeleri tarafından kontrol edildiğini, denetim raporunun ise faaliyet raporu niteliği taşıdığını öne sürdü. Gerçek anlamda denetlenen hiçbir gelir ve gider kaleminin olmadığını sözlerine ekleyen Sağlam, "Türkiye'nin enbüyük bütçeli belediyesinin hesaplarının yasada mümkün olan en az denetçi tarafından denetlenmesi izaha muhtaçtır" ifadelerini kullandı. Sağlam ayrıca çok tartışılan belediye iştiraklerinin denetiminde meclis iradesinin yok sayıldığını iddia etti.

İştirakler denetlenemedi
12 sayfalık şerhinde İBB iştirakleri hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Hakkı Sağlam "Özellikle İBB iştiraki olan şirketlerin katıldığı birçok ihalede iştirakin ihaleye tek başına katıldığı görülmektedir. İhaleyi yapan kamu kuruluşu en iyi hizmeti veya malı en iyi koşullarda en ucuza almayı amaçlamalıdır. Bunu sağlayan koşullara özellikle dikkat edilmelidir" ifadelerini kullandı. Sağlam, belediye iştiraklerinin denetiminin de komisyona yaptırılmadığını sözlerine ekleyerek, "Bu yanlışlık bir an önce giderilmelidir" dedi. 

HABER MERKEZİBu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.