ÖZCAN IŞIKLAR BİZE MAFYA DİYOR KENDİ SİLAHLA GEZİYOR

Zakiroğulları Emlak ve Arsa Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Aras, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın ilçede hizmet veren emlakçıları «mafya» diye nitelemesini sert sözlerle eleştirdi. Aras, «Bana mafya diyorsun, sen belinde silahla geziyorsun? Camiye geliyorsun rükuya gidiyorsun sırtındaki silahı herkes görüyor» dedi.

ÖZCAN IŞIKLAR BİZE MAFYA DİYOR KENDİ SİLAHLA GEZİYOR

Silivri'de devam eden emlakçı ve tarım arazileri tartışması yeni bir boyut kazandı. Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın tarım arazilerinin yasa dışı yollardan parsel parsel satıldığı yönündeki eleştirilerine cevap veren Zakiroğulları Emlak ve Arsa Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Aras, imarlı arsada tarım yapıldığını, tarım arazisi satmadıklarını söyledi. Başkan Işıklar'ın emlakçı sektörünü mafyalaşmakla suçladığını sözlerine ekleyen Aras, “Oysa kimse kimsenin elinden arazisini silah zoruyla almıyor. İnsanların paraya ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Sektörle ilgili sorunları var

Bir sene önceye göre emlakçılar sayesinde Silivri'nin değerinin 5 kat arttığını, yasalar ve kanunlar çerçevesinde hareket edildiğini dile getiren Cemalettin Aras, “Biz resmi olarak iş yapıyoruz, tarla satıyoruz, arazi satıyoruz, parası olmayana hisse veriyoruz” diye konuştu. Işıklar'ı Silivri'nin gelişmesini hazmedememekle suçlayan Aras, “Işıklar'ın benimle bir sorunu yok. Ama sektörle ilgili sorunlar var. Biz bir sürü insana istihdam sağlıyoruz ama senin bize bu tür söylemler kullanman ne başkanlığına ne makamına ne de şahsına yakışmıyor” dedi.

Tarıma ne katkıda bulunmuş?
Gazetemize yaptığı açıklamanın devamında Işıklar'ın iki dönemden beri belediye başkanlığı yaptığını fakat başarılı olmadığını savunarak, “1970'lerden beri tahsil edemediği emlak vergilerini biz tahsil edip, götürüp kasasına koyuyoruz. Adam 70'lerden beri kendi emlak vergisini ödeyememiş. Biz bu arazileri satın alırken, o adamların vergilerini ödemelerini sağlıyoruz. Şimdi diyor ki; Biz tarım arazilerini koruyoruz. Tarımdan bahsederken, Silivri tarımına ne katkıda bulunmuş? Silivri'nin köylerinde yaşayan çiftçiler, mazot ve gübre yüzünden traktörünü kapıdan çıkaramıyor. O yüzce önce bir Silivri çiftçisini gezsin, sorsun” şeklinde konuştu.

Cevabı halk seçimde verecek
Konuşmasını, “Biz Silivri'de çalışmaya başladğımızda arazinin metrekaresi 20 liraydı” şeklinde sürdüren Cemalettin Aras, “Özellikle Çanta, Fenerköy ve Akören köylerinde şimdi arazinin metrekaresi 100 lira. Bunun cevabını halk zaten seçimde verecek. Halkın tokadı kimsenin tokadına benzemez. Şimdi köyleri dolaşıyor, tarım arazileriniz kurban gidiyor diyor. İnsanları mafya diye etiketliyor. Oysa kimse kimsenin elinden arazisini silah zoruyla almıyor. Vatandaş arazisini ekip, biçemediği için çocuğunu okutamadığı için satıyor” açıklamasını yaptı.

Ahkam kesmek yakışmıyor
Belediye Başkanı Özcan Işıklar'a seslenerek, “Kaç metre arazin varsa 50 liraya hepsini alıyorum” talebinde bulunan Aras, “Hepsini getirsin, satın alıcam. Oturup ahkam kesmek bir başkana yakışmıyor. Biz Silivri'ye değer katıyoruz. Burada 2 sene önce daire fiyatları 150 bindi. Şimdi 400 bine daire satılıyor. Bu değerler Işıklar'ın yaptığı altyapı çalışmalarıyla gerçekleşmiyor. Bu değerler bizim bölgede yaptığımız reklamlar ve bölgeye yaptığımız yatırımlarla kazanılmış değerlerdir. Işıklar'ın getirdiği bir değer değildir. 3 dönem önce Silivri'nin ortasında yapılan dere ıslah çalışması bir önceki partinin bıraktığı gibi hala duruyor. Yazın ilçenin içine girince kokudan duramıyorsun. Gitsin bunlarla uğraşsın, bunları düzeltsin. Benim Silivri Ortaçeşme Mahallesi'nde kiracılarım var. Bu insanlar belediyede çalışıyor maaşlarını alamıyor. Bir de bize mafya diyor” tepkisini gösterdi.

Belimizde silah yok
Açıklamasının devamında eleştirilerinin dozunu artıran Aras, Özcan Işıklar'ın kendilerine mafya dediğini yineleyerek, “Özcan Işıklar gibi biz belimizde, silahla gezmiyoruz. Biz resmi olarak iş yapıyoruz, tarla satıyoruz, arazi satıyoruz, parası olmayana hisse veriyoruz” dedi. Aras, “5 bin metrekare arazi 500 bin lira. Bu parayı kim verebilir? Ama biz ne yapıyoruz, insanları ortak edip burayı alıyoruz. 1 sene sonra buranın değeri 1 milyon olunca hep birlikte kazanıyoruz. Biz tabii ki para kazanacağız. Ben para kazanmadan bu işi yapıyorum, diyen varsa yalan diyordur. Silivri kurulduğundan beri en büyük yatırımı 2014 -2015 yıllarında gördü. Yabancı uyruklu insanlara satılan arazi kimseye satılmadı. Yabancılar gelip rezidans yapıp, bina yapıp dünya kadar paraya satıyor. Köylerdeki araziler ise hiç değer kazanmıyor. Bu köylere değeri biz katıyoruz” diye konuştu.

Tutar seni aşağı indirirler
Türkiye'de bir kesimin ülkenin ve ilçelerin gelişmesini hazmedemediğini iddia eden Cemalettin Aras, “Biz bir sürü insana istihdam sağlıyoruz. Biz bölgede arsa satıyoruz. 10 binden 1 milyona kadar arazi satıyoruz. Herkes parası kadar arazi alacak. Yani Silivri'nin merkezi dışında hiçbir yer gelişmeyecek. Çünkü şu an ki demelerinden bu anlam çıkıyor. Adam misal arazi alıyor, belediyeye gidiyor diyor ki burası imarlı mı? Evet imarlı. Tapunun göbeğinde arsa yazıyor devletin resmi kurumunda imarlı olduğuna dair belge var. Belediye yine vatandaşa diyor ki burası imarlı değil sen hisseli yer alıyorsun, seni dolandırıyorlar. Zaten burada çalıştığımız arkadaşlarla bu iddiaların yasal sürecini başlatacağız. Bizi zorbalıkla, mafyayla, eşkıyalıkla suçlamak kolay değil. Eğer haksızsa Silivri Tatil Köyü'ne yani cezaevine gidecek. Biz oraya tatil köyü diyoruz. Yani başkan olabilirsin saygı duyarız ama insanlara yalan yanlış benzetmeler yapamazsın. Bugün o makamda oturmayı başarıyorsan benim desteğim sayesinde bunu bileceksin yoksa ensenden tutar seni aşağı indirirler” dedi.

Yaptığımız her iş yasal
Yaptıkları bütün işlerin yasal olduğunu yineleyen Cemalettin Aras, “1999 ile 2005 yılları arasında Esenyurt-Kıraç ve Çatalca'da çalıştık. 2003 yılında Esenyurt'ta bizden 200 metre yer alan birinin şimdi 1 milyonu var. Adam 7 bin lira vermiş şimdi müteahttite veriyor 12 daire çıkıyor. Peki ben o yıllarda Silivri'de 7 bin lira yatırım yapsam şimdi ne kazanacaktım. Sen oranın mülki amirisin ama oraya değeri ben katıyorum. Adam Rize'den, Kars'tan, Hakkari'den, Arabistan'dan gelip Silivri'ye yatırım yapıyor. Ben Kerküklüye, Mısırlıya yer satmışım. Yabancılara yer satarken, tapu dairesi askeri üsse yazı yazıyor. Askerden onay gelirse satış yapılabiliyor. Tapu memuru da o insana yer satıyor. Yani bunun eşkıyalığı, mafyalığı nerede?” diye sordu.

Işıklar'ın plaket vermesi lazım
Konuşmasının sonunda Zakiroğulları ve kendi adına değerlendirme yaptığını belirten Cemalettin Aras, “Benim kurumumla ilgili şahsımla ilgili bir tane vatandaş çıksın desin ki ben şikayetçiyim razı değilim bütün mal varlığımı Silivri Belediyesi'ne vereceğim. Bu güzelim ülkede insanların alım gücü varken, insanlar gidip taksitle bir yer alıyorsa bu ülkenin istikrarıdır. Vatandaş demek ki önünü görüyor ki bu işe giriyor. Kalkıp kimseyi lekelemenin bir anlamı yok. Ama buna rağmen Silivri bizimle birlikte değerleniyor. Aslında Işıklar'ın bize plaket vermesi, bizi ödüllendirmesi lazım. Gerçi bunun ödülünü kim verecek, halk verecek” ifadelerini kullandı.

Işıklar’ın karşısına aday çıkacak
Zakiroğulları Emlak ve Arsa Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Aras Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın çamur attığı adamlardan birinin 2019 yerel seçimlerinde Işıklar'ın karşısında belediye başkan adayı olacağını söyledi. “Birilerinin ensesini kaşıyıp gidecek, birileri de oturacak orada gerçekten kentleşme ve hizmeti insanlara tattıracak” diye konuşan Aras, “Belediye tarıma ne destek vermiş? Köyleri dolaşıyor Işıklar. 3 ay sonra köylüler onu taşla kovalayacak. 3 ay sonra o köylere bile giremeyecek. Biz insanların malına değer katarken o buna muhalif oluyor. Muhalif oluyorsan seni köylü de taşlayacak, partililerin de taşlayacak, halk da taşlayacak, esnaf da taşlayacak” iddiasında bulundu.

Herkes kendi işini yapacak
İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Aşa'nın geçtiğimiz günlerde gazetemize yaptığı açıklamalrı da eleştiren Cemalettin Aras, Aşa'nın hiçbir emlakçıya katkı sağlamadığını savundu. Aşa için, “Korsan emlakçılarla mücadele edeceğine, Türkiye Cumhuriyeti'nin yasalarıyla ilgileniyor” eleştirisinde bulunan Aras, “Bizim ticaret odası kaydımız var, limited şirket haline gelmişiz. Ondan sonra dört dörtlük vergimizi ödüyoruz. Gayrı resmi bir iş yapsak, muhtar senediyle, kendi imzamızla insanlara tapu vermiyoruz. Biz Türkiye'nin tapu dairesinden, resmi bir kurumdan belge veriyoruz. Ama ortalığa iki sandalye koyan herkes emlakçı olmuş. Kuaförü, terzisi, gazetecisi hepsi emlakçı olmuş. Herkes bir şey satmaya çalışıyor. Biz vergi levhamızla, bunlardan ayrılıyoruz” dedi. Aşa'nın açıklamalarını eleştirmeye devam eden Aras, “O odanın başına niye getirildin? Emlakçıları denetlemek için. Onun işi bunlar ve bunlarla ilgilenmesi lazım. İmar yasasına, İmar Müdürlüğü bakar. Emlakçılar Odası bakmaz. O kendi işini yapacak. Emlakçı denetlenecekse denetleyecek, bizim hakkımıza sahip çıkacak. Biz korsan değiliz ki bunun görevi korsan emlakçılarla uğraşmak” ifadelerini kullandı.

Silivri 7 senede 20 sene geri gitti
Silivri'de arazilerin ciddi oranda değer kazandığını, eskiden köylünün tarlasını ekemediğini, ama şimdi ekebilecek duruma geldiğini savunan Cemalettin Aras, “Benim siyasetle işim olmaz. 30 yaşındayım hiç oy kullanmadım, oy kullanmıyorum. Ama AK Parti geldi buraya bir takım hizmetler yaptı. Silivri hala o hizmetlerle ayakta duruyor. Silivri'ye 7 senedir bir tane çivi çakılmadı” dedi.

Özcan Işıklar'ın belediye başkanlığı dönemini kastederek, “Silivri 7 senede 20 sene geri gitti” sözlerini sarfeden Aras, “Silivri, İstanbul'un Bebek'i, Taksim'iydi. Biz girdik bölgeye eskisi gibi hareket getirdik. 500 dairelik projeler başlıyor. Devlet Hastanesinin arkasında mantar gibi inşaatlar başladı. Bunu Işıklar mı yaptı? Kattrilyonluk proje var altyapı yok. Şantiye arabalarının bile yolu yok. Vatandaşın 10 lirası var gelip buraya yatrım yapıyor. Biz bu bölgeyi böyle haretketli tutarsak bu gelirler katlanarak artacak. Vatandaş gelişimi gördükçe kente yatırım yapacak. Fabrika gelecek, konutlar gelecek. Bizim başarımız sana mal oluyor. Sen yapmış gibi görünüyor ama sen rahat durmuyorsun. Sen de rahat otur yerinden kardeşim. Köylü satıyor ihtiyacını gideriyor” diye konuştu. NİHAL ALTINGÖVDE
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.