ÖZEL EĞİTİME VALİLİK DERSİ

İstanbul Valiliği, 80 il valiliğine geçtiği yazı ile Milli Eğitim Müdürlükleri'ni uyardı.

ÖZEL EĞİTİME VALİLİK DERSİ

Özel Eğitim Kurumları Kaçak Tespit Komisyonu'nun yapmış olduğu çalışmalar sonucu bazı kurumlar hakkında hazırlanan belgeler ise dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yer alan hususlara aykırı hareket ederek kurumlarını usulsüz kapatan yöneticilere 5 yıl süreyle başka bir eğitim kurumu açma veya devir alma yasağı getirildi.

İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Maarif Müfettişleri ve Özel Eğitim Kurumları Kaçak Tespit Komisyonu'nun raporu doğrultusunda tüm illerin valiliklerini uyardı. Raporda isimleri geçen yöneticilere yeni okul açma izni veya başka bir kurumda yönetici olarak çalışma izninin belirli bir süre ile verilmesi yasaklandı. Esenyurt, Kadıköy ve Bağcılar'da faaliyet gösteren özel dershaneler kurumlarını usulsüz kapattığı için ceza aldı. Özel Kıraç Rekor Dershanesi, Özel Yenişehir Sistem Gelişim Matematik Dershanesi ve Özel Birim Fen Dershanesi, yönetmeliğin 'Kurucunun kurumu kapatması ve program iptali' başlıklı 20. maddesine uymadığı için ceza alan kurumlar arasında yer aldı.

İçi başka dışı başka 
Başakşehir'de Maarif Müfettişleri'nce başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan rapor doğrultusunda ise Özel Bilge Fen Akademi Öğrenci Etüt Merkezi'nin hem kurucusu hem de kurum müdürü hakkında işlem yapıldı. İşletmecinin 2011 yılında aldığı özel eğitim kurumunun reklamlarında ve internet sitesinde başka bir eğitim kurumunun bilgilerini kopyaladığı tespit edildi. Raporda öğrenci ve velileri yanlış yönlendiren kurumun yöneticisi M.T.'nin haksız kazanç elde ettiği iddia edildi. Tabela adı ile internet adresi farklı özel okulun yöneticisi hakkında iki yıl süre ile kurum açmama ve özel eğitim kurumlarında çalışmama kararı verildi. İstanbul Valiliği, 80 il valiliğini de uyararak bu kişilerin kendi illerinde faaliyette bulunmamalarını istedi.

Yıl sonunu getiremiyorlar
Valilik kararı ve dönem bitmeden kapısına kilit vuran dershaneler hakkında gazetemize açıklamada bulunan uzmanlar, dershanelerin ticari bir kurum olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar, bazı kurumların eğitim yılı başında velilerden dershane ücretleri aldığını, fakat yıl sonunu getiremediğini belirtti. Bu tür eğitim kurumlarının biriken borçlardan dolayı usulsüz bir şekilde işletmelerini kapattığını ifade eden uzmanlar, "Bundan dolayı veli ve öğrenci mağdur ediliyor. Valilik de bu mağduriyetin önüne geçmek için çabalıyor. Zaten dershaneler genel anlamda zor bir süreçten geçiyor. Türkiye'de 4 bin olan dershane sayısı son yaşanan gelişmelerden sonra 2 bine indi. Çoğu kapatmak zorunda kaldı" yorumunu yaptı.

Maarif Müfettişleri tespit etti
Maarif Müfettişleri, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, 'Bir okulun kurucusu; milli eğitim müdürlüğü kanalıyla bakanlığa, diğer kurumlarda ise milli eğitim müdürlüğüne, eğitim personeli ve diğer personel ile öğrenci veya kursiyerlere en az üç ay önce yazılı olarak bildirmek şartıyla gerekçesi kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı veren merci tarafından uygun bulunan okulları öğretim yılı sonunda, diğer kurumları ise dönem sonunda kapatabilir' ifadelerinin bulunduğu 20. maddeye söz konusu kurumların aykırı hareket ettiğini tespit etti. Maarif Müfettişleri'nin raporu üzerine harekete geçen Valilik, İstanbul'daki 39 ilçenin kaymakamlıklarını uyardı. Gönderilen yazıda söz konusu kurumlara aynı yönetmeliğin 22. maddesine göre 5 yıl süreyle kurum açma izni verilmemesini duyurdu. Kararda, bir kurumu devir alma ya da ortak olma izni verilemeyeceği de belirtildi.

Ücretler iade edilir
Özel eğitim kurumlarının usulsüz kapatılması nedeniyle ortaya çıkabilecek mağduriyetleri gidermek Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 22. maddesinde yer alan ve 56. maddeye atıfta bulunan yönetmeliğe göre, "Bu durumda öğrenci, kursiyer veya velilerin kurucular aleyhine genel hükümlere göre açacakları davalar saklı kalmak kaydıyla o öğretim yılı veya döneminde öğrenci veya kursiyerlerden alınan ücretler, bu yönetmeliğin 56. maddesi hükümlerine göre iade edilir" denilmekte.

ÖZEL HABER: BAHAR PAMİR 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.