Park ve bahçeleriyle güzel bir Beylikdüzü

Aşırı yapılaşma dolayısıyla yeşil alanları yok olan metropol şehir İstanbul elinde avucunda kalan son bitki örtüsünü muhafaza etmeye çalışıyor. Park ve bahçeleriyle İstanbul'un istisna ilçeleri arasında yer alan Beylikdüzü'nü ilçe sakinlerine sorduk. Mevcut durumdan memnun olan fakat yeşil konusunda taviz verilmesini istemeyen vatandaşlar ilçede varolan hassasiyetin artarak devam etmesi konusunda hemfikir.

Park ve bahçeleriyle güzel bir Beylikdüzü

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan fakat aşırı yapılaşma nedeniyle her geçen gün yeşili yok olan İstanbul'da park ve bahçe çalışmaları ayrı bir önem kazanmış durumda. Belli ölçüde tahrip edilen yeşil alanların yanı sıra İstanbul'un istisna yeşil ilçelerinden biri olan Beylikdüzü'nde vatandaşlar bugüne kadar gösterilen hassasiyetin artarak devam etmesini istiyor. İlçede yapılan park ve bahçe çalışmalarından memnuniyetini dile getiren vatandaşlar, özellikle Beylikdüzü'nün park ve bahçeleriyle güzel olduğunu vurguluyor.

Yeni konseptler sunulacak
Beylikdüzü'nde yapılan çevre çalışmalarını gazetemize değerlendiren Park ve Bahçeler Müdürü Ziya Duman ise belediye olarak inovatif projelerle geleceği şekillendirmeye çalıştıklarını dile getirdi. "Beylikdüzü Belediyesi olarak kent estetiğini üst düzeyde sağlayabilmek amacıyla planlı ve programlı bir çalışma yürütüyoruz" diye konuşan Duman, "Kişi başına düşen yeşil alanın en verimli şekilde değerlendirilebilmesi için adımlarımızı atıyoruz. Her şeyden önce Beylikdüzü’ne bir park teması ile yaklaşıyor, ilçenin tamamına bir park teması yüklüyoruz. En son tasarladığımız projeler arasında müzik, kadın dayanışma, kütüphane ve çocuk temalı parklarla vatandaşlarımıza sosyal yaşam merkezi olacak yeni konseptler sunacağız" açıklamasını yaptı.

Detaylı kontroller yapılıyor
Beylikdüzü Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ziya Duman çalışmalarında asıl amacı da, "Amacımız daha yenilikçi ve çağdaş bir Beylikdüzü’nün portresini yeşil ve doğayla çizmek" şeklinde açıklayarak, "Aktif yeşil alanlarımızın bakımını her zamankinden daha büyük bir özenle ve teknik ekibin detaylı kontrolleri ile sağlıyoruz. Önceki yapılan çalışmalarda Beylikdüzü’nün coğrafi ve iklim yapısına uygun olmayan bitki ve ağaçlandırma çalışmaları yapıldığını gördük. Biz özellikle kent ağaçlandırmasında “doğru yere doğru bitki-ağaç” felsefesi ile hareket ederek, bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışmalarımızı ihtiyaca göre yapıyoruz. Vatandaşların konforlu bir şekilde oturabilecekleri, dayanıklı, sağlıklı ve şık kent mobilyalarını ilçeye yerleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Parklar olmasa yaşayamayız
Ayşe Doğan: Beylikdüzü parklarında biz nefes alıyoruz. Bu parklar olmasa yaşayamayız. Bu çamları dikenler nur içinde yatsın. Bizlerde buranın halkı olarak ağaçlarımızı koruyoruz. Eşim bir tane ağaç kesilse hemen gider belediyeye sorar. Özellikle geçmiş dönemlerde bazı ağaçlar kesilmişti, şimdi öyle bir şey olmuyor.

Takibat yapılmalı
Gültekin Kagın:
Belediyenin parklarla ilgili çalışmalarından çok memnunuz. Yeşil alanlar daha fazlalaştırılsın. Yeşil alanlar kalıcı olsun. Örneğin bu parkta bazı ağaçlar kurursa belediye hemen onun yerine yenisini diksin. Bu takibat yapılsın. Bu konuya hassasiyet gösterilmesini istiyorum.

Yeşil alanlar bakımlı
Abdullah Eco: Belediye Beylikdüzü'nde güzel çalışmalara imza atıyor. Parklar, bahçeler yeşil alanlar bakımlı. Her gün çalışma ve düzenlemeler yapılıyor. Her zaman parklara geliyoruz. Parklarda spor aletleri var. Bunlardan yararlanıyoruz.

Daha fazla park yapılsın

Ayşe Gün:
Ben yeşili, doğayı çok seviyorum. Her tarafta gökdelenler yapıldı, kimse birbirini göremiyor. Bizde bu parklara gelip oturuyoruz. Bu parklar çok güzel, belediye bu parkların bakımını yapıyor fakat daha fazla park yapılsın.

Diğer ilçelere göre şanslı
Bülent Atay:
Beylikdüzü'nde yeşil alanlarımız hep vardı. Şimdiki belediyenin çalışmalarındanda memnunuz. Diğer ilçelerle mukayese ettiğimizde buranın parkları yeşil alanları daha fazla. Sırf bundan dolayı bu ilçede yaşamayı seviyorum.

Yeşili bol bir ilçe
Cengizhan Hamoğlu:
Ben Gürpınar'da yaşıyorum. Beylikdüzümüz çok güzel bir ilçe. Yeşili bol olan bir ilçe. Bu durum belediye tarafından korunuyor. Korunmaya da devam edilmesini istiyoruz. Doğa, temiz hava, yeşillik olmazsa olmaz.

Yeni bir belediyeyiz
Yusuf Ezik:
Beylikdüzü'nde yeşil alanlarımız fazlasıyla var. Belediyemiz daha yeni bir belediye. Bu alanlarda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan memnunuz. İstanbul'un en yeşil ilçelerinden birisi bana göre Beylikdüzü.

Parklar son derece bakımlı
Hakan Gör:
İki yıldır Beylikdüzü'nde yaşıyorum. Beylikdüzü çok güzel bir ilçe. Her yer yeşil, havadar. Belediyemiz yeni bir belediye. Şimdi çalışmaları yapıyor. Parklarımızın bakımları sürekli yapılıyor. Bu durum bizi sevindiriyor.

Yeşili fazla olan bir ilçe
Zerrin Sanioğlu: Beylikdüzü yeşil alanları fazla olan bir ilçe. Bu anlamda çok beğeniyorum. Belediye yeni geldi iş başına. Çalışmalar yapıyorlar, zamanla neler yapacaklarını daha iyi göreceğiz. Bu ilçenin sakinleri olarak çevremize sahip çıkmalıyız.

Belediye çok iyi çalışıyor
Firdevs Gürer:
Yıllar önce Fatih'ten gelerek Beylikdüzü'ne yerleştim. Beylikdüzü'nün parklarını, yeşil alanlarının çokluğunu çok beğeniyorum. Belediye burada çok güzel çalışıyor. Parklar Müdürlüğü bakımlarını yapıyor.

Çalışmaları takip ediyorum
Muhsin Ahmedoğlu:
Ben buralı değilim, yabancıyım ama Beylikdüzü yemyeşil parklarla dolu çok güzel bir yer. Belediye burada çok güzel çalışıyor. Çalışmaları beğeni ile takip ediyorum. Ne zaman Beylikdüzü’ne gelsem içim huzur doluyor.

Ağaçları kestiler
Kadir Yapar:
Beylikdüzü'nde oturuyorum. Beylikdüzü yeşil alanların fazla olduğu ilçelerden biri. Parklar bahçeler oldukça fazla. Bizlerde gelip bu alanlarda oturuyoruz. Allah razı olsun belediye başkanımızdan. Bu belediyeden önce ağaçlar kesiliyordu. Burada 90 tane ağacı kestiler. Tam 90 tane saydık biz. Şimdi yeni gelen belediye bu parklara bakım yapıyor. Bu çalışmaların uzun soluklu ve kesintisiz olması gerekir.

Yeşilin tadını çıkarıyoruz
Cemal Şentürk:
Beylikdüzü Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün çalışmalarını çok beğeniyorum. Bundan önceki belediyeye göre çalışmaları çok iyi. Önceki dönemlerde yeşil alanlara bu kadar önem verilmiyordu. Burada yaşayan biri olarak bizlerde bu parklara geliyoruz. Buranın güzelliklerinin tadını çıkarıyoruz. Evimizin yakınında olduğu için parklar sık sık yürüyüş ve spor yapmak için geliyoruz.

Yeşil alan oranı yüksek
Sinan Turan:
Beylikdüzü İstanbul'daki en güzel ilçelerden birisi. Belediyemizde bu anlamda güzel çalışıyor. Özellikle yeşil alanların düzenlemelerinin yapılması bizler için önemli. Beylikdüzü'nde yeşil oranı %51. Bu her ilçede böyle değil. Yapılaşmalar yeşil alanları yok ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü güzel çalışıyor, Beylikdüzü sakini olarak memnunuz. İnşaatların artması ve yeşil alanların yok edilmesini istemiyoruz.

Daha şanslı bir ilçe
Cengiz Pehlivan:
Beylikdüzü park ve bahçeler bakımından diğer ilçelere göre daha şanslı bir ilçe. Fakat nüfus artıyor ve bu alanların daha fazlalaştırılması gerekir. Daha çok yeşillik istiyoruz. İstanbulda ki bu yoğun yapılaşmanın durdurulm- asını istiyoruz. Para için her yere AVM yapılıyor. Beylikdüzü'nün yeşil kalmasını istiyoruz. İstanbul bu şekile layık bir şehir değil. Her yerde binalar. Bu nedenle Beylikdüzü bizim nefes alacağımız bir hale getirilmeli.

Spor yapma imkanı var
Orhan Gümüş: Beylikdüzü'ne geleli 3-4 yıl oldu. Daha önce Ümraniye'de oturuyordum. Parklarda oturuyorum, yürüyüş yapıyorum. Bu anlamda Beylikdüzü'nde bu imkanlar var. Özellikle yürüme yolları yapmış belediye bunlar çok güzel. Ayrıca spor yapmak için aletler var. Gelip sporumuzu yapabiliyoruz. Emekliyiz, gelip bu parklarda oturuyoruz. Ben beğeniyorum belediyenin çalışmalarını.İnşaallah bundan sonra bir aksilik olmaz.

Parklar olmasa ne yaparız?
Yılmaz Sakarya:
Yeşil alanlarımız eski zamanlara göre genel olarak tabi azalmış durumda. Tüm İstanbul ile birlikte burada da azalmıyor diyemem. Beylikdüzü'nde yaşayan halk olarak yeşil alanlarımız, parklarımız olmasa biz ne yapacağız? İyi ki bu parklar, bahçeler ağaç gölgeleri var. Son belediye başkanımız buraları biraz daha güzelleştirdi. Bunu da inkar etmeyelim. İstanbul'un her yerinde yeşillikler gidiyor yerine binalar yükseliyor.

Yeşil koruma altında olmalı
Bayram Kazan:
Beylikdüzü'nde yeşillik alanlar korunuyor, artırılmayada çalışılıyor. Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü güzel çalışıyor. Belediyemiz güzel çalışıyor. Bu şekilde devam edeceğini tahmin ediyorum. İstanbul'da Beylikdüzü'ndeki gibi yerler kalmadı. Bizler ve belediyemizde canla başla çalışıp bu güzellikleri koruyor. Ama sadece korumak yetmez, yeni yeşil alanlar da oluşturulmalı. Çünkü giderek nüfus fazlalşıyor, haliyle ihtiyaç da artıyor.

Akşama kadar parklardayım
Ömer Gül:
Ben Eyüp'te yaşıyorum, iş için buraya geliyorum. Buranın parkı, bahçesi, yaşam alanları çok çok güzel. Parkları çok güzel, spor alanları mevcut. Bende buralardaki spor aletlerinden yararlanıyorum. Özellikle parkklarda lavabolar olmasıda çok hoşuma gidiyor. Ben seviyorum Beylikdüzü'nü. Servisçiyim, arabamla buraya geliyorum akşama kadar bu parklarda oturuyorum. Yani bu ilçede olmak insanı bunaltmıyor.

Temiz hava soluyoruz
Arslan Gürer:
Beylikdüzü çok güzel bir ilçe. Biz parklarından çok memnunuz. Sürekli eşimle gelip parklarda ağaçlar altında oturuyor temiz hava alıyoruz. Belediyede bu parkların bakımını düzenini güzel yapıyor. Fakat benim yetkililere ulaştırmmak istediğim bir konu var. Bu parkların önüne trafik ışıkları konuşursa yayaların karşıdan karşıya geçmeleri daha kolay olur. Bu sorunun ivedilikle çözülmesi şart. Talebizimiz bundan ibaret.

Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gülten kilic - 2 yıl önce
Ben Adakent te oturuyorum çevredeki tortoar kenaralarındaki güller hepsi çok güzel ve cok iyi bakılıyorlar fakat Ada taksi durağın önündeki güller Zigana evlere doğru Yurtiçi kargoya kadar fazla yeşillikler dem hiç görünmüyor hatta o yeşillikler yola dahi sarkmakta,dolayısıyla orası baya ilgisiz kalmış bence.Park ve bahçe Müdürlüğü ne bu durumu bildirdim bana 281124 nolu talebiniz sonuçlandı diye mesaj geldi fakat hiç bir deyişiklik yapılmadığini görüyorum orda.Bilgilerinize tekrardan arz etmek istedim.