PEŞKEŞ ÇEKTiRMEDiK!

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç meclisten oy birliği ile geçen Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri imar planlarının Ocak ayında İBB Meclisi'nde gündeme alınacağını söyledi. Mahalle halkının arazilerinin peşkeş çekilmesinden korktuğunu da belirten Kılıç, «Fakat biz böyle bir şeye müsaade etmedik. Halka verdiğimiz sözleri tutarak, hareket ettik» diye konuştu.

PEŞKEŞ  ÇEKTiRMEDiK!

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Belediye Meclisi’nde CHP ve AK Partili meclis üyelerinin oy birliğiyle onayladığı Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri imar planlarının, Ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin meclis gündemine alınmasını beklediklerini ifade ederek, “Süreç sağlıklı işlerse, 1 yıl içerisinde planlarımızı uygulamak için harekete geçeceğimize inanıyorum” dedi.

Verdiğim sözü tuttum
Katıldığı bir radyo programında konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, önemli açıklamalarda bulundu. Maltepe halkının onayı olmayan hiçbir çalışmaya imza atmadıklarını ifade eden Kılıç,  “Mahalle halkının kafasında buralar kime peşkeş çekilecek, kimlere rant sağlayacak gibi bir takım soru işaretleri vardı. Bu noktada Maltepe halkına bir söz verdim. Sizlerin onayı olmayan hiçbir projeye imza atmayacağım dedim. Mahalle halkı yerinde dönüşüm dedi, ada bazlı olsun dedi. Planlarımızı aynı şekilde hazırladık” bilgisini verdi.

6 Nisan 2015’te Gülsuyu Mahallesi'nde Kentsel Dönüşüm Ofisi açtıklarını hatırlatan Ali Kılıç, “O gün bu projeleri sonbaharda meclisime taşıyacağım demiştim. Bu süreçte Mahalle Danışma Kurulu ile 15 toplantı yaptık. Eylül ayında taslak planlarımızı meclise taşıdık. Ve bu noktada Türkiye’de bir ilke imza atarak taslak planlarımızı mahalle halkına ve ilgili kurumlara teslim ettik. Buyurun inceleyin eksiklerimiz varsa planlarımızı bu doğrultuda revize edelim dedik” diye konuştu.

4 saat ayakta not aldım
Mahalle temsilcilerinin, muhtarların, şehir plancılarının ve mahalle halkının katılımıyla bir çalıştay düzenlediklerini ve kollektif bir çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Kılıç, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde tüm günü kapsayan bir çalıştay gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sözlerini, “Plan üzerinde eksik gördüğümüz konularla ilgili çalışma grupları oluşturduk. Her grup kendi çalışmasını tamamladı, raporunu hazırladı” şeklinde sürdüren Kılıç, “Bu doğrultuda plan notlarımıza son şeklini verdik. Son noktada, binlerce kişinin katıldığı bir toplantıda halkımıza anlattık. Yaklaşık yarım saat bir sunum yaptım. 3.5 saat vatandaşlarımızın sorularını aldım. Bir üniversite öğrencisi gibi yaklaşık 4 saat ayakta notlarımı aldım. Herkesin sözünü dinledim. Toplantının sonunda onaylıyorsanız vakit kaybetmeden belediye meclisimizden geçirelim. İBB’ye taşıyalım dedim. Çok büyük bir çoğunluğunun onayını aldık” açıklamasını yaptı.

Ocak'ta gündeme alınacak
Bu süreçte AK Partili ve CHP’li meclis üyelerine sunum yaparak planı detaylarıyla anlattığını ifade eden Kılıç, “Planlarımızı oy birliği ile belediye meclisimizden geçirdik. İBB meclis üyelerine de planlarımızın detaylarını anlatan bir sunum yaptık. Şimdi İBB meclisinden çıkacak kararı bekliyoruz. Ocak ayı gündemine alacaklarını öğrendik. Buradan da başarılı bir sonuç alırsak, asıl mücadelemiz o zaman başlayacak. Süreç sağlıklı işlerse, 1 yıl içerisinde planlarımızı uygulamak için harekete geçeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu

Teori tamam sıra pratikte
Bölgenin koşullarına göre en iyi planı hazırladıklarını savunan Kılıç, “Bu plan, dört dörtlük bir plandır gibi bir iddiamız yok. Ancak bölgenin koşulları için en iyi plan. Asıl bundan sonra mahalle halkı ile birlikte çalışacağız” dedi. Teoride hazırlanan planların pratikte uygulamanın kolay olmadığını dile getiren Kılıç, “Planlar kabul edildikten sonra belirlediğimiz bir adada dönüşümü başlatacağız. Tüm mahallede aynı anda çalışma başlatmayacağız. Burada yapmayı planladığımız projenin maketini hazırlatıyoruz. Vatandaşlarımızı neyin beklediğini, somut olarak göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Bankalarla görüştük
Vatandaşların en az faizle ev kredisi alabilmeleri için bankalarla görüşme yaptıklarını açıklayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Planlar kabul edildikten sonra, vatandaş dilerse kendi yapsın. Dilerse kendi anlaştığı müteahhitlerle yapsınlar. Çok sıkıştıklarında da, biz belediye olarak devreye girelim dedik. Bu anlamda belediye bünyesinde inşaat şirketi MATAŞ’ı kurduk. Ben Gülsuyu-Gülensu halkının örgütlü duruşuna güveniyorum. Kişisel çıkarlar uğruna, rant uğruna yaşadıkları yerlerin peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceklerine yürekten inanıyorum” dedi. UFUK ÇOBAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.