PLAN TUTMADI!

Meclis üyelerinin üzerinde baskı kurmaya çalıştığı gerekçesiyle Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’a muhalif CHP’li üyeler, Avcılar 1, 2, 3 ve 4. Etap Nazım İmar Planı değişikliği görüşülürken meclis toplantısını terk etti.

PLAN TUTMADI!

 7 CHP'li meclis üyesi oylamaya katılmayınca plan değişikliği oy çokluğu ile reddedildi.

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ve CHP'li meclis üyeleri arasında yaşanan soğuk savaş Temmuz ayı belediye meclis toplantısına da yansıdı. Belediye Başkanı Handan Toprak'ın üzerlerinde baskı kurmaya çalıştığı gerekçesiyle isyan bayrağını çeken muhalif üyeler, nazım imar planında yapılacak bir değişikliğin görüşüldüğü sırada meclis toplantısını terk etti. Haziran ayı meclis toplantısında Başkan Toprak'ın borçlanma yetkisi almasını engelleyen CHP'li meclis üyelerinin Temmuz ayı ilk meclis toplantısını terk etmesiyle planlarda yapılmak istenen değişiklik oy çokluğu ile reddedildi.

Hedefte Karayalçın var
Parti içerisinde yaşanan ayrışmayı görmezden geldiği ve çözüm bulamadığı gerekçesiyle eleştirilen CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ın, Avcılar'daki sorunun çözümü konusunda nasıl bir yol izleyeceği ise kamuoyu tarafından merak ediliyor. Karayalçın, Silivri ve Avcılar'da örgüte sahip çıkmamakla suçlanırken, yapılan görüşmelerde muhaliflerin de hiçbir şekilde geri adım atmadığı belirtiliyor. Belediye Başkanı Handan Toprak'ı seçilmiş üyeleri dikkate almamak ve verdiği sözde durmamakla suçlayan Avcılar'ın muhalif CHP'lileri ise her fırsatta, halkın verdiği oylarla seçildiklerini, her zaman doğrudan yana tavır alacaklarını ifade ediyor.

Toprak küplere bindi
Avcılar Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında 6. madde olan Avcılar 1, 2, 3 ve 4. Etap Nazım İmar Planı değişikliği maddesi gündeme geldiği sırada CHP'li meclis üyeleri Ali Ekber Çelik, Erol Yılmaz, Erol Mumcu, İsmet Çelik, İsmail Akgül  Cafer Çadırardıç ve Ahmet Duran Arlı salonu terk etti. CHP'li meclis üyelerinin salonu terk etmesi Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak'ı kızdırdı. Toprak, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden kalınan rutin bir uygulama olabilir ancak mecliste alınacak karar ne ise o olacaktır" dedi. Komisyon kararını oylamaya sunan Toprak, "Meclis oturumunda bulunup, şuan burada bulunmayan 7 arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımızın isimlerini sayıyorum; Ali Ekber Çelik, Erol Mumcu, Çafer Çadırardıç, İsmail Algül, İsmet Çelik, Ahmet Duran Arlı, Erol Yılmaz şuan oturumda bulunmamaktadır" diye konuştu. CHP'li üyelerin katılmadığı komisyon raporu oy çokluğu il reddedildi. Avcılar Belediyesi meclisinde 21 üyesi bulunan Cumhuriyet Halk Partisi'nin iki meclis üyesi Fahrettin Uslu ve Nedim Sukuşu mazeretli sayıldı. AK Parti'li meclis üyeleri ise 16 meclis üyesi ile eksiksiz katıldı.

İBB'nin kararlarına uyuyoruz
Mecliste görüşülen 6. maddenin içeriği hakkında açıklama yapan CHP'li meclis üyesi Leyla Poyraz, eskiden İstanbul İmar Yönetmeliği'nin olduğunu hatırlatarak, "İstanbul İmar Yönetmeliği iptal olduğu için gündemdeki plan geçerli" dedi. Bahsedilen Yeşilkent ile ilgili mevcut karara başvuruların yapıldığını ve davaların açıldığını dile getiren Poyraz, "Arkadaşlarımız bu davaların yaptıkları ile ilgisi olmadığını söyleyerek oy çokluğu ile karar aldıklarını belirttiler" diye konuştu. Alınan grup kararının gerginliğe neden olduğunu ifade eden Poyraz, Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı karara uymaya çalıştıklarını belirterek, "Gruba gerekli bilgilerin verilmediğini düşünüyorum. Bizler Büyükşehir Belediyesi'nin kararlarına uyuyoruz" dedi. Mecliste görüşülen bir diğer madde ise ilçede yer alan sokaklara Avcılar'lı şehitlerin ve sanatçıların isimlerinin verilmesi oldu. AK Partili meclis üyeler ret oyu verince Avcılar'da bazı parklara ve sokaklara verilmesi planlanan şehit ve sanatçı isimleri de reddedildi.

Soru önergesine cevap verdi
Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Haziran ayı meclis toplantısında verilen soru önergelerine cevap verdi. AK Parti tarafından verilen önergede Sosyal Hizmetler'de engellilere verilen yemek sorulmuştu. Sosyal Hizmetler Müdürü Canan Mırık, meclise gönderdiği cevapta yemeğin 350 engelli ve aileleriyle beraber toplam 800 kişiye hizmet verildiğini kaydetti.

Yakup Tezcan
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.